Práce na zahradě v březnu: péče o stromy


Zahrada březen - rořez

Pokud máte na zahradě stromy, nezapomeňte se postarat také o ně. Březen je měsícem vhodným pro prořezávání starších stromů, stejně tak pro výsadbu těch nových. Nezapomeňte ani na hnojení ovocných stromů, na které se často zapomíná. Pečlivě také zkontrolujte stav všech stromů a zvýšenou péči věnujte těm postiženým. Případné rány ošetřete štěpařských voskem a začněte si plánovat postřik proti škůdcům.

DÁLE NA TÉMA: ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ NA BŘEZEN

Prořezávání ovocných stromků

Obvykle se prořezávka ovocných stromků doporučuje provádět až v měsíci dubnu. Pokud vám však začnou už v druhé polovině března pořádně bujet, prořez zbytečně neoddalujte. To se týká zejména hrušní a jabloní, které se na našich zahradách objevují nejčastěji. Pokud však máte na zahradě meruňky, broskvoně či švestky, na prořez opravdu vyčkejte až do dubna. Na postup prořezávání stromků se brzy zaměříme v jednom z našich článků.

Kvalitní hnojení zajistí stromům dostatek síly

Po náročné zimě potřebují stromy opravdu hodně síly, aby mohly po celý rok úspěšně růst a plodit. Proto by se měly v březnu pohnojit, to buď pomocí kvalitního kompostu, nebo kravského hnoje. V obou případech se postarejte o to, aby se hnůj či kompost důkladně rozprostřel na povrchů půdy pod korunou stromů. Intenzita a frekvence hnojení by se přitom měla odvíjet od toho, jaký typ půdy na zahradě máte. Pokud stromy rostou v lehkých půdách, hnojte klidně každý rok, pokud v půdách těžkých, stačí hnojit jednou za tři roky.

řez stromů

Dokončete výsadbu nových stromů a keřů

Nové stromy se mohou vysazovat na podzim, nebo na jaře. Výsadba nových stromů se dle zahradnických pouček doporučuje od října do března, takže pokud nějaké stromy chcete vysadit, je nejvyšší čas. V březnu je možné vysadit všechny druhy ovocných stromů. Meruňky či broskvoně se doporučují vysazovat právě na jaře. Na konci března pak můžete zasadit i vinnou révu.

Přečtěte si i další díly našeho zahradnického kalendáře:

publikováno: 5. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.