Práce na zahradě v lednu – výsadba zeleniny


bazalka

S přípravou výsadby na letošní rok můžeme začít už v lednu. Nebojte, na zahradě příliš mrznout nebudete, veškerou výsadbu zvládnete v teple domova nebo ve skleníku. Už od začátku roku se připravujte na výsadbu zeleniny i květin. Čím dříve začnete, tím dříve se vám zahrada odmění bohatou úrodou. Pojďme se zaměřit na to, co vše je možné v lednu vysazovat a jak při tom postupovat.

ZPĚT NA TÉMA: ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ NA LEDEN

Výsadba za oknem, v zimní zahradě i temperovaném skleníku

Pokud budete chtít začít s výsadbou zeleniny už v lednu, musíte připravit adekvátní klimatické podmínky. Venku se s výjimkou zimních druhů zelenině dařit nebude. Výsadbu musíte provádět do truhlíků doma za oknem, případně na zimní zahradě nebo v temperovaném skleníku. Na počátku ledna můžete vysazovat saláty k rychlení, které později přesadíte do fóliovníku či skleníku.

Semena vysévejte do vlhkých substrátů do hloubky půl až jeden centimetr podle typu výsadby. Ideální teploty pro pěstování zeleniny v lednovém období jsou v době výsevu 20 až 22 °C přes den a 14 až 16 °C v noci. Až rostliny vzejdou, měla by být teplota nižší, ideálně 16 až 21 °C přes den a 6 až 8 °C v noci. Při pěstování v truhlících můžete teplotu snadno regulovat jejich přemísťováním.

řeřicha

Řeřicha

Jaké druhy zeleniny v lednu vysadit

V lednovém období se vysazují jen některé druhy zeleniny. Jedná se především o saláty k rychlení, k přímé konzumaci se hodí baby salát, který můžete sklízet po 8 týdnech od vysazení. V lednu byste měli vysadit také bazalku, které se bude při pokojové teplotě dobře dařit. Je bohatým zdrojem vitamínů, silice navíc podporují zažívání a funkci trávicího systému.

V pravidelných intervalech saďte řeřichu i kozlíček polníček. Ten má krátkou vegetační dobu a v případě lednové výsadby bude připravený ke sklizni už během března.

publikováno: 3. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.