Pračka v kuchyni - řešení nedostatku místa v koupelně


Pračka v kuchyni - řešení nedostatku místa v koupelně

Zařídit malý byt tak, aby byl praktický, ale zachoval si svou útulnost, to vyžaduje spoustu rozhodnutí, kterým bude povětšinou vévodit kompromis. Ten se často týká i umístění nezbytného vybavení. A tak se může stát, že pračka se nevejde jinam než do kuchyně, kde se zakomponuje do linky. Před takovým rozhodnutím je ale nutné konečné řešení dobře promyslet. Co je tedy potřeba brát v potaz?

Pračka v kuchyni není ojedinělým řešením. V případě panelákových bytů je často jediným možným, protože v malé koupelně se pro ni místo nenajde, v předsíni by překážela a v obývacím pokoji nebo ložnici by její umístěné zkrátka nebylo vhodné. Vždy je však potřeba dopředu zvážit, zda pračka v kuchyni nezabere příliš volného prostoru a celkově do konceptu kuchyně zapadne, a to jak svým vzhledem, tak dalšími vlastnostmi.

Příliš hlučná pračka se v kuchyni neosvědčí

Výběr pračky, co bude umístěna v kuchyni, pod kuchyňskou deskou, by se měl odvíjet nejen od stěžejních rozměrů, tedy především hloubky, ale také od způsobu chodu přístroje. Ten by neměl být moc hlučný, protože v kuchyni by zbytečně rušil. Výrobci jednotlivých praček uvádí, že tento problém se snaží vyřešit technologie vestavěných typů, u nichž by hluk ani vibrace při ždímání neměly být v takové míře jako u pračky volně stojící.

Přívod vody i odpad musí být dostupný

Budete-li do kuchyně umisťovat volně stojící pračku, kterou jste měli dosud jinde, pamatujte na přívod vody a odpad. Povětšinou se hadice vedou uvnitř kuchyňské linky, pokud se tato místnost nachází například vedle koupelny, je možné provrtat otvor a napojit se do původního nebo standardně připraveného řešení. Jelikož je voda zpracovávána čerpadlem, je možné umístit v tomto ohledu pračku téměř kamkoliv.

Pračka musí mít kolem sebe volný prostor

Pračka v kuchyni také vyžaduje, aby kolem sebe měla volný prostor, minimálně 5 cm na každé straně. Není proto možné mít pro ni připraven otvor, kam dosedne úplně akorát. Při chodu a zejména již zmiňovaném ždímání pračka vibruje, a tak se její konstrukce nepatrně naklání do různých stran. Kdyby kolem sebe neměla dostatek místa, mohla by se po čase zničit.

Další tipy pro umístění pračky

Nejen kuchyň vyřeší problém, kdy je marné najít v domácnosti pro pračku místo. Dobré zázemí může nabídnout i komora, velká skříň nebo zasklená lodžie, ve které samozřejmě musí být dostatečná teplota, aby pračku nepoškodily případné mrazy a další nepřízeň počasí.

Když se pračka nevejde do koupelny, není nutné zoufat. Každý byt nabízí několik možností řešení. Kuchyň se nabízí jako jedno z nich, které je poměrně praktické. Někomu však představa zabudování pračky do kuchyňské linky může připadat nepřirozená a rušivá. V takových případech je dobré postavit pračku do nějakého koutu, kde kompozici interiéru narušovat nebude. Prostor se dá navíc nábytkem či stěnami opticky oddělit.

 

publikováno: 27. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.