Praktické betonové výrobky na zahradu: od plotu až po pítko


Praktické betonové výrobky na zahradu

Speciální betony se stávají populárním materiálem. Změnou ve složení se dosahuje změny ve vlastnostech a tím se dá přizpůsobovat pro různé účely. K výrobě dekorativních prvků na zahradu se hodí lehký beton z keramického kameniva. Vzhledově hladký a jednoduchý, příměsí keramického kameniva ale pevný beton, ozvláštní každou zahradu.

 

Betonové prvky do zahrad

Design betonových výrobků se v posledních letech dostává do popřetí. Dají se z něj vytvořit dekorace do interiéru, které vypadají netradičně a v moderních interiérech stylově. S jejich odolností ale mohou být vystaveny i náročnějším odmínkám venku – na balkonech nebo terasách.

Beton se proměňuje do nečekaných podob. Ať už pod rukama umělců nebo na výrobním pásu ve formách získává atraktivní podobu a v zahradách vytváří originální podobu laviček, sloupků, patníků, schodů, květináčů, váz a dalších prvků zahradní architektury. Beton působí trochu chladně, avšak čistý a jednoduchý dojem tento fakt zastíní.

Elementy zahradní architektury:Praktické betonové výrobky na zahradu

 • okrasné zdi a ploty
 • obrubníky
 • žlaby
 • betonové úhelníky
 • plotové prvky
 • palisády
 • prvky opěrných stěn
 • ztracené bednění
 • schodišťové stupně
 • tvárnice (pro tvorbu příkopů a úpravy terénu)
 • zákrytové desky

Betonové prvky do zahrady

Beton je vlastně umělý kámen – slepenec. Při stavbě se využívá odedávna. Znali jej v Jeruzalémě, Féničané a staří Řekové s jeho pomocí tvořili masivní zdi, čímž urychlili výstavbu budov. Jejich systém položil základ ztracenému bednění a využívání betonu v následujících staletích.
Beton, jak jej známe dnes, byl podmíněn moderním stavitelstvím, pokrokem a získáváním znalostí. V roce 1900 se už objevuje jako základní a důležitý konstrukční materiál.

Jaký je beton a co od něj čekat?

 • Je pevný: drží tvar a odolá vnějším vlivům. Slunce, mráz nebo vlhkost mu sice nesvědší, ale dokáže jim s vervou odolávat.
 • Je tvárný: v tekutém stavu se s ním pracuje snadno a dá se z něj vytvarovat téměř cokoliv. Podobu mu dává odlévání do forem.
 • Je tlaku odolný: jeho chvíle přichází v okamžiku, kdy ostatní materiály ztrácí sílu. Nepoškodí ho ani velký tlak a pro zátěžové plochy je tak těžké najít vhodnější povrch,
 • Je trvanlivý: hlavně díky odolnosti vydrží na ploše dlouhá léta ve vhodém stavu.
 • Je nehořlavý: možná vás ani nikdy nenapadlo přemýšlet o tom, jak hoří beton. Prostě nehoří.
 • Je schopný zajistit tepelnou akumulaci: udrží chlad i teplo

Pro praktické výrobky na zahradu je ale podstatná odolnost a pevnost betonu. Snadná tvarovatelnost umožňuje vyrobit řadu zajímavých prvků, které zapadnou do stylu zahrady nejen vzhledem, ale především účelností. Betonové výrovky na zahradu nemusí mít jen masivní konstrukci, jejich tvary mohou být jemné a elegantní. To dokazují mnohá umělecká díla z betonu. Stal se oblíbeným například v sochařství, kde bylo s jeho pomocí vyhotoveno jedno z nejvýraznějších děl posledních let – fasáda divadelní budovy v Plzni.

Druhy betonu
Podle pevnosti: bežný beton X vysokopevnostní beton
Podle způsobu výroby: monolitivký X prefabrikovaný (montovaný beton)
Podle objemové hmotnosti: lehký, obyčejný, těžký
Podle vyztužení: vláknobeton, drátkobeton, železobeton, předpjatý beton, prostý beton (bez výztuže)

Praktické betonové výrobky na zahradu

Praktické betonové prvky na zahradu

Betonová dlažba

Chodník z betonových dlaždic nemusí být nudný. Kromě oblíbené zámkové dlažby různých tvarů je možné využít dlažební kameny, plošnou dlažbu, zatravňovací dlažbu nebo klasické chodníkové dlaždice. Přirozeně vypadá dlažba připomínající kameny, jenž do sebe perfektně zapadají. V tomto případě má beton takovou úpravu a barvu, aby kameny připomínal co nejvěrněji.

Betonový plot (Více o okrasných betonových plotech v našem článku)

Vysoký betonový plot zajistí soukromí a ochranu majetku, nižší ploty zase zabrání poškození zahrádky nebo posunu půdy.
Okrasné betonové ploty ohraničí zahradu a tlumí hluk z okolních komunikací. Nátěrem se dá navíc sjednotit s barvou fasády.
Desky se dají využít i pro stavbu kotců nebo kompostů.

 Praktické betonové výrobky na zahradu

Betonové květináče

Květináče z betonu různých velikostí a tvarů (kulaté, oválné, osmihranné, soklové...) ozdobí každou zahrádku a předzahrádku. Mezi zelení vyniknou i betonové vázy a truhlíky. Kromě klsického hladkého povrchu jsou k dostání i s vymývaným povrchem tvořeným různobarevnou drtí.

Betonová pítka

Vodu pro zvířectvo ze širokého okolí zajistí i malé kamenné nebo betonové pítko, které si za krátkou dobu zajistí stálé návštěvníky. Oživí zahradu nejen zajímavým designem, ale hlavně přítomností mnoha opeřenců.

U vrat nebo branky by neměl chybět betonový stojan na kola.

Výběr zahradního nábytku by se neměl omezovat jenom na plast nebo dřevo. Takové betonové stoly do altánu a betonové lavičky do zahrady vydrží věky v jakýchkoliv podmínkách.
V moderních úpravách není beton nudný a nevzhledný materiál, ba právě naopak.

publikováno: 14. 9. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.