Praskliny v omítce opravíte snadno svépomocí


Fotolia_21591636_XS

Objevují se u starých domů stejně tak, jak u novostaveb. Trhliny v omítce se stávají nevzhlednou součástí našich domů po dlouhé roky. I když nemají vliv na celkovou kvalitu stavby, rozhodně se jedná o nepříjemnost, které je vhodné se zbavit. Jak ale na to?
 

Prasklinám omítce se jde vyhnout jen těžko. To, jak dům pracuje, vidíte právě v této podobě. U novostaveb se jedná o jeden z nejčastějších problémů, což souvisí se sedáním oken a dveří, stejně jako s tím, že se na stavbě pracovalo rychle a stavba je vlhká. U starých domů zase často vznikají kvůli vnějším příčinám, jako jsou například otřesy stavby způsobené projížděním těžkých vozidel.

Závady v omítce

I přesto, že moderní materiály jsou vyvíjeny na základě odborných znalostí a výzkumů, nelze se problémům spojených s omítkou vyhnout. Vždy je důležité určit prvotní příčinu vzniku těchto trhlin, což může ovlivňovat vlhkost, nízká paropropustnost i použité materiály. Hlavně si všimněte, zda se jedná o praskliny ve stavební konstrukci nebo (v lepším případě) jen o vadu omítky.

Praskliny v omítce a příčiny vzniku

Vady konstrukce stavby

  • změna polohy (sedání)
  • změna tvaru (průhyb)
  • změna objemu konstrukce

Vady v omítce

  • smršťování
  • obtnání (obojí vlivem teploty nebo vlhkosti)plaster

Mezi faktory, které ovlivňují vznik trhlin v omítce, patří i sám člověk. Často je tato chyba totiž způsobena nesprávným složením nebo zpracováním omítky. Při práci by se povrch neměl ani dlouho a intenzivně uhlazovat. Dalším rizikem je hustota materiálu, kdy je konzistence moc měkká.
Vadou je i příliš rychlé vysychání, což se často objevuje u novostaveb, kde je rychlost jedním z měřítek. Omítka se nevlhčí, aby se odhalily případné problémy, kdy by se mohla nanést ještě jedna tenká vrstva.
Správná omítka musí být vhodná pro použití na daném podkladu a dostatečně s ním prolnout. Než ji však budete nanášet, i první (podkladová) vrstva musí být dostatečně zaschnutá. Samozřejmostí je rovnoměrné nanesení – pokud se tak nestalo, v omítce vznikne koncentrace napětí v silnějších vrstvách.

Jak na opravu

Nejradikálnější metody pro opravu jsou dvě: sanační omítkový systém a omítka nová. Pokud byste ale raději zvolili šetrnější opravu, vyberte v následující tabulce příčinu trhlin a následně i vhodný způsob úpravy.

Příčina

Řešení
Vlhkost          

Odsolení původní omítky        

Špatná technologie omítky    

Provizorní tmelení

Nová tenká vrstva

Oprava starší omítky               

Tmelení

Použití speciálních pásek

Stěrková hmota 

Narušená statika

Tmelení

Vyztužení omítky v místech prasklin     

Tipy:

  • Nemusíte používat sádru, na trhu je totiž spousta speciálním přípravků třeba i na bázi cementu nebo vápna.
  • Na drobné praskliny můžete použít akrylový tmel.
  • U větších prasklin neváhejte použít spárovací pásku.

V případě, že vás trhliny v omítce trápí u nového domu či bytu, tak neváhejte problém reklamovat. Při rekonstrukcích si budete muset poradit sami, ale s množstvím přípravků a pomůcek, jenž jsou k dostání, to nebude tak těžké.

 

 

publikováno: 21. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.