PR článek

Právo na polovinu majetku vám vysvětlí zkušená realitka se stovkami referencí


77 Jan Žaloudek

Když v dnešní době vstupuje pár do manželství, často už předem řeší budoucí společný majetek. Na řadu proto přichází předmanželské smlouvy a dohadování, kdo dostane jakou část jmění po případném rozvodu. Na zajištění bezpečnosti majetku nabízí česká legislativa hned několik opatření. Co když ale chce partnerka přesný opak a svému protějšku by ráda darovala polovinu své nemovitosti? Za jakých podmínek je to možné vám nejsnáze zodpoví odborníci, kterými jsou i zkušení makléři realitní kanceláře PATREAL, na které se o radu obrátil i Jan Žaloudek. Jemu chtěla přítelkyně dát část domu, na který splácela hypotéku.

Jak darovat polovinu nemovitosti partnerovi

Když chtěla partnerka pana Žaloudka svému nastávajícímu darovat část nemovisti, myslela, že mu ji jednoduše předá tím, že s ním vstoupí do manželství. Tak jednoduše však rozdělování majetku v rámci české legislativy nefunguje. Sňatkem právo na polovinu nemovitosti nevzniká - dům i hypotéka jsou jen a pouze ve vlastnictví původního majitele a svatba žádné nové právo nevytváří.

Pokud by tak budoucí paní Žaloudková chtěla svého chotě obdarovat, musí splňovat následující podmínky.

  • být výlučním vlastníkem nemovitosti - darování části nemovitosti manželovi darovací smlouvou je možné pouze tehdy, pokud je nemovitost nebo její část ve výlučném vlastnictví manželky. Výlučným vlastnictvím rozumíme takové, které vlastnila před uzavřením sňatku, sama ho dostala darem nebo dědictvím.
  • probrat postup při darování s bankou - vzhledem k tomu, že přítelkyně pana Žaloudka na nemovitost stále splácí hypotéku, nemůže s ní nijak nedovoleně manipulovat. V zástavní a úvěrové smlouvě bude mít určitě zákaz s nemovitostí jakkoliv právně nakládat bez souhlasu banky.
  • nechat připravit standardní darovací smlouvu - s jakýmkoliv zařízováním smluv vám rádi poradí makléři, kteří mají dlouholetou praxi v oboru. Spolehněte se proto na reference a neváhejte kontaktovat odborníky.

S darováním nemovitosti vám pomohou makléři s prověřenými referencemi

Spolupráce s prověřenou realitní kanceláří nemusí pro klienta skončit při úspěšném prodeji nebo nákupu nemovitosti. Makléři vám budou rádi k dispozici, i když budete jen potřebovat poradit s darováním nemovitosti. V RK PATREAL uděláme vše pro to, abyste byli dobře informováni a spokojení stejně jako pan Žaloudek s přítelkyní, kterým jsme pomohli vyřešit rozdělení společného jmění.

publikováno: 1. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.