Prázdniny jsou za námi, je čas se pustit do velkého úklidu


úklid po prázdninách4

Konec prázdnin znamená změnu režimu pro celou rodinu. Děti se vrací do školních lavic a doma tak budou trávit mnohem méně času než během letních měsíců. Právě během prázdnin se z domova často stává skladiště hraček, oblečení, na pořádný úklid není čas ani prostor. Mnoho rodin vyrazilo během prázdnin na dovolenou, což se neobešlo bez přeházení celého šatníku. Právě teď je ten správný čas pustit se do velkého poprázdninového úklidu a vrátit vaší domácnosti původní řád. Sepsali jsme pro vás několik tipů, která vám úklid domácnosti usnadní.

Odstraňte vše, co vám doma zavazí

Velký úklid po prázdninách byste měli zahájit odstraněním všech věcí, které se doma během léta nahromadily, ale doma vám zbytečně zavazí a pro chod domácnosti nejsou důležité. Projděte si místnost po místnosti a ukliďte poházené hračky, suvenýry z dovolených, staré letáky a časopisy, letní čtivo a oblečení. Při úklidu také popřemýšlejte, které z těchto věcí potřebujete, a které můžete rovnou vyhodit.

Určitě je dobré si na památku schovat drobné suvenýry z dovolené nebo nějaký ten pohled. Zamyslete se ale nad tím, potřebujete-li všechny letáčky, vstupenky, katalogy, které vám budou v krabici nebo šanonu jen zbytečně zabírat místo a stejně se do nich už nikdy nepodíváte. Během úklidu můžete rovnou roztřídit dětské i vaše oblečení. Nemá smysl skladovat roztrhané, zašlé nebo nevzhledné kusy, které si na sebe už stejně nikdo nikdy nevezme.

Co se starým oblečení? Prodat, darovat nebo recyklovat

Domácnost uklízejte směrem odshora dolů

Ve chvíli, kdy z jednotlivých místností odstraní nepotřebné věci, povalující se oblečení a jiné harampádí, bude vaše domácnost vypadat mnohem lépe a organizovaněji. Teprve v tuto chvíli je ideální přistoupit k samotnému úklidu. Při velkém úklidu domácnosti vždy postupujte směrem odshora dolů a začněte se suchým čištěním.

Z polic otřete nahromaděný prach, prachovkou očistěte výše uložené předměty či knihy, postupně přejděte k níže umístěnému nábytku a úklid podlah si nechejte úplně nakonec. Pokud byste postupovali opačným směrem, veškerá práce by přišla vniveč. Prach z polic by se totiž v určité míře vždy objevil ve spodních policích a na podlaze, a tak byste mohli uklízet znovu. Nakonec se pusťte do vysávání koberců i jiných podlahových krytin.

Pusťte se do mokrého čištění

Jakmile skončíte se suchým čištěním prachu a hrubých nečistot, pomalu přejděte k čištění mokrému. Pusťte se do úklidu toalety a koupelny. Sanitární techniku nastříkejte čisticím přípravkem a nechte chvíli působit. V mezičase omyjte nábytek v obývacím pokoji a ložnici a omyjte podlahy. Během léta se v domácnostech čas od času projde i v botách, a tak je možné, že budou na podlaze i silnější vrstvy nečistot, které bude třeba odstranit pomocí silnějších čisticích prostředků. Dejte si pozor na čištění parket a jiných choulostivých materiálů, abyste jejich povrch nepoškodili.

Kuchyň si po létě zaslouží pořádný úklid

Během léta je ruch domácnosti mnohem větší než v průběhu školního roku. V kuchyni se často motají i děti, rodiče navíc vaří a připravují pokrmy s větší četností. Je proto zřejmé, že kuchyně bude znečištěná více než ve zbylých částech roku. Rozhodně si proto zaslouží pořádný úklid. Pomocí roztoku s jedlou sodou vyčistěte kuchyňskou linku a zaměřte se i na sporách či varnou desku. Vraťte lesk svému dřezu a vodovodní baterii, na které se pomalu začal usazovat vodní kámen. Pokud je vodní kámen usazený v rychlovarné konvici, zaměřte se i na ni a vyvařte v ní ocet. Nános usazenin snadno odstraníte. Pravděpodobně bude namístě uklidit i lednici, odstranit z ní prošlé potraviny a případně ji odmrazit. Totéž platí v případě mrazáku.

Pokud jste měli čas uklízet svou domácnost pravidelně i během letních prázdnin, sezónní úklid vám nezabere moc času. Pokud jste naopak nestíhali a doma vždy uklidili jen to nejnutnější, může vám poprázdninový úklid zabrat i celý den. Využijte toho ve svůj prospěch. Udělejte si den jenom pro sebe, pusťte si oblíbenou hudbu a dopřejte si třeba sklenku vína. Uvidíte, že si nakonec užijete i samotný úklid po prázdninách, protože budete doma konečně sami. Děti budou během dne ve škole, tak toho využijte.

Na úklid domácností se zaměřujeme pravidelně. Přečtěte si některý z dřívějších článků:

publikováno: 2. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.