Předsevzetí do nového roku: 7 tipů na opravy a práce, které jste odkládali
Je tu rok 2019 a s ním i novoroční předsevzetí. Někteří se snaží shodit nějaké to přebytečné kilo, jiní do nového roku vstupují se snahou skoncovat s kouřením. Novoroční předsevzetí ale může být i v jiném duchu. Zamyslete se nad tím, jakou opravu, rekonstrukci či práci jste během uplynulých 12 měsíců chtěli provést, ale stále jste ji odkládali. Máme pro vás 7 tipů na opravy a práce, do kterých se v tomto roce můžete pustit. Z každého tipu vás navíc odkážeme na konkrétní článek, ve kterém jsme se na danou problematiku podrobně zaměřili.
1. Opravte praskliny ve stěnách
Ať už máte novostavbu, nebo rekonstruovaný dům či byt, stavební materiál začne po nějaké době pracovat. I u nových staveb se tak po nějaké době mohou na stěnách ze sádrokartonových desek objevovat drobné praskliny. Oprava menších prasklin vám nezabere příliš času a úsilí, je tak ideálním novoročním předsevzetím, které splníte levou zadní.
Menší praskliny opravíte pomocí sádry nebo speciální stavební hmoty. Můžete použít i záplaty, které se na prasklinu nalepí, následně se překryjí vrstvou stěrky. Více práce budete mít s opravou sádrokartonu v případě, máte-li v desce větší díru, i s tím si ale poradíte.
2. Zaměřte se na poškozené žaluzie
Vlivem častého používání žaluzií a nastavovacích mechanických prvků dochází po několika letech k jejich opotřebení a poškození. I když se opotřebované žaluzie obvykle dají do určité míry používat, nevypadají nejlépe a manipulace s nimi je nepohodlná. Pokud jste opravu žaluzií dlouho odkládali, začátek roku 2019 je k tomuideální. Ve většině případů nebudete potřebovat pomoc odborné firmy, často si poradíte i sami. Při troše pečlivost a opatrnosti zvládnete vyměnit jak přetržené řetízky, tak silonové vedení.
3. Vyčistěte zašlou a špinavou troubu
Prskající tuky při pečení masa a jiných pokrmů udělají svoje. Pokud jste se údržbě plynové či elektrické trouby dlouho vyhýbali, může vypadat opravdu zašle. Čištění umaštěné trouby s připečenými zbytky je náročné, a tak se do něj nikdo moc nehrne. Odhodlejte se k tomu, použijte čisticí prostředky, nebo vyzkoušejte některé z babských rad. Zašlou špínu z trouby můžete vyčistit jedlou sodou, octem nebo solí.
4. Poškozená plovoucí podlaha? Dejte ji do pořádku
Mezi další neduhy mnohých domácností patří poškrábané, zašlé nebo jinak poškozené plovoucí podlahy. Podlahy obecně patří mezi výrazně zatěžované součásti bydlení, pokud se navíc jejich údržba zanedbává, po několika letech je opotřebení opravdu viditelné. Oprava plovoucí podlahy ale zabere nějaký čas i peníze, a tak se odkládá na dobu neurčitou. Máte doma plovoucí podlahu i vy? Běžte ji zkontrolovat a podívejte se, jestli by si nějakou, alespoň malou, renovaci či údržbu nezasloužila.
Máte-li v podlaze hlubší rýhy a škrábance, které jinak pěknou podlahu zbytečně oškliví, pusťte se do jejich opravy. Využijte k tomu tvrdý vosk na podlahy, který rýhy a vrypy vyplní. Až vosk zaschne, přebytečnou vrstvu odstraňte a přebruste do hladka. Pokud je poškození podlahy výraznější, budete se muset pustit do výměny zničeného dílu. Z podlahy jej vyřežte pomocí kotoučové pily, odstraňte a do zámkového mechanismu vložte díl nový. Přilepte jej speciálním lepidlem a zatěžte na 10 hodin. Podrobný postup si přečtěte v jednom z našich starších článků.
5. Oprava betonových schodů
Betonové schody, zejména ty venkovní, se po nějaké době vlivem častého zatěžování a působení přírodních vlivů začnou rozpadat nebo praskat. V první řadě je namístě vyhodnotit stav plochy. Není dobré opravit jen viditelné poškození, beton je mnohdy rozbitý do hloubky své struktury.
Někdy se vyplatí udělat celý nový schod, než jej pouze zapravit novou vrstvou betonu. Nezapomeňte na kvalitní penetraci a následnou hydroizolační úpravu. Oprava betonových schodů není nejjednodušší, výsledek ale oceníte vy i všichni členové vaší rodiny.
6. Opatřete starý nábytek novým nátěrem
Barva na židlích u jídelního stolu se začíná odlupovat, nebo by si zahradní nábytek zasloužil novou povrchovou úpravu? Výhoda těchto oprav spočívá v tom, že si jí každý hned všimne. Pokud chcete posílit své sebevědomí a být chváleni členy rodiny i návštěvami, pusťte se do renovace starého nábytku. Odstraňte původní nátěr a opatřete jej několika vrstvami nového. Zajímavého efektu docílíte i metodou patinování, která se hodí především pro vybavení chat a chalup či zahradního nábytku.
7. Udělejte si pořádek v dílně a zrekonstruujte ji
Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa. Toto pořekadlo velmi často platí i pro zkušené řemeslníky a kutily, kteří zajistí veškeré opravy a rekonstrukce doma, ale na dílnu zapomínají. Pokud vaše domácí dílna nevypadá zrovna reprezentativně, za předsevzetí si dejte její úklid nebo rekonstrukci.
Uspořádejte si nářadí i materiál, abyste vždy našli to, co zrovna hledáte. Udělejte si pořádek na pracovním stole a vyčistěte všechno dílenské vybavení. Zkontrolujte stav ponku, a pokud už nevypadá nejlépe a nezajišťuje adekvátní prostor pro kvalitní práci, pořiďte nový. Můžete se například inspirovat naším čtenářsky oblíbeným článkem, ve kterém jsme se na výrobu ponku do dílny podrobně zaměřili.
Vstupte do nového roku plní odhodlání, energie a kutilských nápadů. Za celou redakci Chytrého bydlení vám přejeme spoustu úspěchů doma, v dílně i na zahradě. Budeme rádi, když se nám se svými úspěchy i radami na Facebooku.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...