Předsudky a mýty o vytápění kotlem na plyn a tuhá paliva


mýty vytápění2

Pokud plánujete výstavbu či rekonstrukci otopného systému a vybíráte nejvhodnější zdroj tepla, měli byste se seznámit s nejčastějšími mýty a předsudky. Možná právě kvůli mýtům, které se nezakládají na pravdě, vyškrtnete z možností výběru kotel, který by mohl být ve skutečnosti právě pro vás tou nejlepší volbou. Proto jsme sepsali 5 nejčastějších mýtů a předsudků o vytápění kotlem na plyn i tuhá paliva, které jsou i dnes ve společnosti hojně rozšířené.

1) Vytápění tuhými palivy je nejvýhodnější

Jedním z nejrozšířenějších mýtů v oblasti vytápění je představa, že topení tuhými palivy je ze všech ohledů nejvýhodnější. Ne vždy tomu tak je. Z hlediska nákladů patří vytápění domů pomocí kotlem na tuhá paliva k těm nejlevnějším. Vždy je však vzhledem k výhodnosti daného zdroje tepla počítat i s náročností obsluhy, dopadem na životní prostředí a pořizovacími náklady. Je třeba také zdůraznit, že mnoho starých kotlů na tuhá paliva nesplňuje přísné emisní normy, a tak je bude nezbytné do roku 2022 vyměnit za nové.

Vytápění tuhými palivy je opravdu výhodné jen v případě, používáte-li kvalitní kotel, který splňuje přísné emisní normy a snadno se ovládá. Do této kategorie řadíme jen moderní automatické kotle na pelety a uhlí, které vynikají maximální účinností, systémem samočištění, automatickým přikládáním a regulací. Takové kotle na českém trhu prodává například společnost ENBRA.

Příklad moderního kotle Enbra TP-EKO Mini

2) Kotle na plyn i tuhá paliva jsou neekologické

Tato představa vznikla ještě v době, kdy se ve velké míře prodávaly a využívaly staré kotle na tuhá paliva a plynové turbokotle. Vzhledem k aktuální přísné evropské legislativě však neekologické kotle, a to jak plynové, tak na tuhá paliva, na trhu v podstatě neseženete. Kvalitní kotle musí splňovat přísné normy na Ekodesign a musí produkovat jen minimum emisí. Většina kotlů od předních dodavatelů a výrobců tak spadá do kategorie ekologických zařízení, které negativně ovlivňují životní prostředí v co nejmenší možné míře.

3) Vytápění vlhkým dřevem moderním kotlům neškodí

Další mýtus se týká už samotné obsluhy a používání kotlů na tuhá paliva a představuje opak k předchozímu mýtu. Mnozí uživatelé moderních kotlů na tuhá paliva se domnívají, že jejich zařízení jsou natolik kvalitní a pokroková, že si hravě poradí i s vlhkým a čerstvým dřevem. Při spalování mokrého dřeva však dochází k produkování většího množství kouře a škodlivých emisí.

V kotlích se pak usazuje dehet, který snižuje jeho životnost a vyžaduje častější čištění a údržbu. Nejlepším řešením je použití ekologických paliv v čele s peletami, které se do kotlů snadno přikládají a v kombinaci s moderními automatickými kotly umožňují bezproblémovou automatizaci a regulaci vytápění.

4) Kotle nevyžadují servis ani údržbu

Líbí se vám představa, že si pořídíte nový kotel a v průběhu následujících let se o něj nebudete muset starat? Bohužel, i to, že kotle nevyžadují v průběhu let servis a ni údržbu, patří mezi rozšířené mýty. Absence pravidelných servisních zásahů a odborného čištění zbytečně snižuje životnost, výkon i efektivitu kotle. To platí jak v případě kotlů na plyn, tak na tuhá paliva.

V souvislosti se servisem je třeba myslet i na povinné revize. V případě kotlů na tuhá paliva je třeba podle nově upravené legislativy provést povinnou revizi jednou za tři roky. U kotlů na plyn je pak situace odlišná. Revize plynových kotlů musí ze zákona provádět jen podnikatelé a právnické osoby. Na plynová zařízení, která jsou v osobním užívání obyvatel domů, tato povinnost neplatí. I přesto však výrobci a dodavatelé plynových kotlů doporučují provádět odborné kontroly a servisy, a to ideálně jednou za rok.

mýty vytápění

5) Čím vyšší výkon kotle, tím lépe

Vybíráte nový kotel je na základě jeho výkonu? Pak se řídíte rozšířeným mýtem „čím větší výkon, tím lépe“. Především v případě kotlů na tuhá paliva tak zbytečně dochází k pořízení naddimenzovaného kotle, u kterého bude velmi obtížné udržet dlouhodobě příjemnou teplotu v domácnosti.

Výběr správného výkonu přenechte profesionální firmě, která propočítá tepelné ztráty a určí ideální hranici regulovatelného výkonu. Pozor si dejte i na stavební úpravy za účelem zlepšení tepelněizolačních vlastností stavby. Pouhá výměna oken či zateplení budovy může vyžadovat dodatečnou úpravu a správné nastavení otopného systému.

publikováno: 12. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.