Přestavba koupelny – rozmístění koupelnového nábytku a výběr zařízení


Koupelna Alcaplast

Pokud plánujete realizaci nové koupelny a vybíráte především podle vzhledu a designu, na chvíli se zastavte. Ačkoliv je estetika koupelny důležitá, na prvním místě musí být vždy funkčnost koupelny. Zásadní roli hraje rozmístění jednotlivých prvků, stejně jako jejich výběr vzhledem ke konkrétnímu prostoru. Dát přednost vaně nebo sprše? Kam dát odpady a rozvody? Jak si poradit s koupelnou malých rozměrů? Na tyto a další otázky je třeba najít odpověď ještě předtím, než se do rekonstrukce koupelny pustíte.

Rekonstrukce koupelny vyžaduje individuální přístup

Možná vás nadchla vzorová koupelna, kterou jste viděli v katalogu nebo v prodejně koupelnového studia, a řekli jste si, že přesně takovou chcete taky. Při plánování její rekonstrukce si však musíte uvědomit, že každý prostor je jedinečný a vyžaduje individuální přístup.

Koupelnu nelze realizovat podle šablony či vzoru. Inspirujte se vzhledem, ale při plánování jednotlivých prvků se rozhodujte vždy vzhledem k dostupné ploše. Zásadní jsou rozměry, umístění dveří, eventuálně oken a dalších pevných prvků. Nezapomeňte ani na existující omezení při návrhu rozvodů a polohu odpadů.

Sprchový kout, nebo vanu do koupelny?

Pokud jste sundali růžové brýle a uvědomili si náročnost rekonstrukce koupelny, je na čase si začít klást důležité otázky. V první řadě se musíte rozhodnout, dáte-li přednost sprchovému koutu, nebo si pořídíte vanu.

Sprcha je jasnou volbou do menších koupelen. Z hlediska funkčnosti je instalace sprchové koutu výhodnější také pro osoby s omezenou mobilitou a pro seniory. V takovém případě jsou nejlepší sprchové kouty s nízkou vaničkou či bez ní. Osobní hygienu usnadní instalace sedátka. Pokud máte v koupelně dostatek prostoru, dejte přednost širším sprchovým koutům, ve kterých můžete rozpažit ruce a mít více místa kolem sebe.

Vana zajistí vyšší komfort a je vynikajícím prostředkem k relaxaci. Spousta majitelů vany však přiznává, že se v ní jen málokdy koupou a využívají ji jako sprchu. Vana do koupelny je nicméně důležitá pro rodiny s malými dětmi, jejichž hygienu výrazně usnadňuje.
Pokud se proto rozhodnete pro vanu, myslete na to, že zabírá velkou plochu koupelny, dejte si záležet na jejím umístění. Zajistěte bezproblémový přístup k nejdelší straně vany a ponechejte kolem ní dostatek místa. Ačkoliv by se mohlo zdát, že rohové vany šetří prostor, ve skutečnosti je tomu právě naopak. Jsou spíše nepraktickou moderní záležitostí a hodí se spíše do rozměrnějších koupelen.

Přestavba koupelny může i zábavná

Rozmístění koupelnového nábytku v 5 bodech

Samotné rozmístění nábytku do koupelny může být skutečnou alchymií. Připravili jsme proto 5 základních bodů, které stačí dodržet a rozvržení pozic nábytku a jednotlivého zařízení se vám výrazně usnadní.

  • Umyvadlo musí být po ruce – umyvadlo je jedním ze základních vybavení každé koupelny. Musí být dostatečně velké a přístupné. Umyvadlo patří co nejblíže vstupu do koupelny bez jakýchkoliv překážek. Osoby s omezenou pohyblivostí mohou upřednostnit umyvadlo s výkrojem, které zajistí snazší manipulaci.
  • Pohyb bez překážek – nábytek a jednotlivá zařízení a spotřebiče umísťujte tak, aby neomezovaly pohyb. Kolem umyvadla musí být rezerva alespoň 90 x 60 centimetrů, od vany či sprchového koutu budete potřebovat minimálně jeden metr.
  • Okno není překážka – máte možnost mít v koupelně okno? Nebojte se toho! Okno přinese denní světlo a postará se o dostatečné odvětrávání.
  • Optické rozšíření prostoru – pokud máte malou koupelnu, snažte se ji co nejvíce opticky rozšířit. Toho dosáhnete například použitím větších zrcadel, volbou světlých odstínů nebo velkoformátové dlažby.
  • Funkčnost nad estetikou – při návrhu místnosti upřednostňujte funkčnost jednotlivých prvků nad jejich vzhledem. Pokud se vám líbí konkrétní koupelnový nábytek, vana do koupelny či sprchový kout, položte si otázku, jak dobře se bude používat.

Umístění odpadů a rozvodů

Při rekonstrukci koupelny nezapomeňte ani na prvky, které nemusí být na první pohled zcela viditelné. Zásadní je správné rozmístění odpadů a rozvodů vody. Na skutečnost, že se realizace těchto částí koupelny často podceňuje, upozorňuje i největší český výrobce sanitární techniky, společnost Alcaplast.

Dodává, že je-li v koupelně také toaleta, je vyžadován odpad o průměru alespoň 10 cm. U ostatních odpadů postačí 5 cm průměr trubek. Nezapomeňte, že odpady ani vodu nelze vést stěnou, přerušenou dveřmi. Zaměřte se na výběr sifonů, ventilů, odvodnění, žlabů a dalších menších prvků.

Rekonstrukci koupelny nepodceňujte, vždyť vám má sloužit mnoho let. Vždy upřednostňujte funkčnost nad estetikou a zaměřte se také na výběr méně viditelných konstrukčních dílů, které jsou často zásadní.

publikováno: 16. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.