Přezutí pneumatik na letní – vyměňte si je sami a ušetříte


vymena pneu 1

Výměna pneumatik nás čeká vždy dvakrát do roka. Jednou na jaře a jednou na podzim. Každá návštěva pneuservisu stojí čas i peníze. Máte-li dvě sady peumatik na discích, naučte se jejich výměnu a ušetřete. Přezutí pneumatik na letní není náročné, jen je důležité dodržet několik základních pravidel. Přinášíme vám návod krok za krokem, podle kterého zvládnete výměnu bez problémů.

 

Kdy se do přezutí pneumatik na letní pustit

Povinnost zimních pneumatik je upravena zákonem §40a 361/2000 Sb. Ten ukládá mít na voze zimní pneu v době od 1. 11. do 31. 3. v případě, že se na silnici vyskytuje vrstva sněhu nebo námrazy. Odborníci doporučují přezout na letní pneu ve chvíli, kdy se venkovní teplota začne dlouhodobě pohybovat nad hranici 7 °C. Neřiďte se tak jen stanoveným zákonem, ale aktuální situací a dlouhodobou předpovědí počasí. 

Přečtěte si také, jak odstranit škrábance na svém autě

Výměna pneu krok za krokem

Přišel ten pravý čas pustit se do přezutí pneumatik na letní? Připravte si sadu letních pneumatik a potřebné nářadí (hadr, podložku nebo karton, hever a křížový klíč na kola) a vyhraďte si přibližně hodinu volného času. Víc vám vyměna pneu nezabere a vy přitom ušetříte několik set korun.

1. Zaparkujte na rovném suchém povrchu

Možná vám to přijde samozřejmé, ale vlivem špatného výběru místa pro přezutí pneu došlo už mnohokrát k vážným zraněním. Pneumatiky vyměňujte na suché, rovné a především pevné zemi. Přezutí pneumatik na letní proto provádějte ideálně u vás v garáži nebo před domem za teplého počasí. Rozhodně neměňte pneu na trávě nebo hlíně.

Použití pneumatického utahováku

Pneuservisy používají pneumatické utahováky. Vy si vystačíte s klíčem.

2. Připravte si sadu letních pneumatik

Než se pustíte do samotného přezutí pneumatik na letní, pečlivě si svou sadu zkontrolujte. Pokud měníte již dříve používané pneu, snad jste si vy nebo váš pneuservis označili, kam patří. Na gumu se obvykle píše křídou, jedná-li se o přední nebo zadní a levé či pravé pneu. To je důležité, aby pneumatika dobře seděla, protože i přes kvalitní vyvážení se může sjíždět na každé straně trochu jinak. Zkontrolujte jejich stav a rovnou prohlédněte a očistěte zimní vyměňované pneu. Jakmile je sundáte, ihned je křídou poznačte.

3. Sundání zimních kol

Abyste mohli letní pneu nasadit, musíte nejprve zimní sundat. Připravte si hever a umístěte ho pod auto na straně, na které aktuálně kola přezouváte. Každý automobil má konstrukčně nastavené místo, kam se má hever umísťovat. Toto místo si předem zjistěte a nemontujte ho jinam. Udržte hever v kolmé poloze. Pomocí křížového klíče povolte šrouby ještě ve chvíli, kdy je auto na zemi. Ve vzduchu by už šrouby povolit nešly. Jakmile šrouby povolíte přibližně o půl otáčky, zvedněte auto na heveru a odšroubujte kolo.

Auto na heveru

4. Kontrola a nasazení letního pneu

Pokud jste pneumatiku úspěšně demontovali, zkontrolujte prostor kolem kola – stav brzdového obložení, hadiček, pružin… Pokud vidíte nějaký defekt, kontaktujte svůj servis. V opačném případě se můžete pustit do nazutí letní pneumatiky. Jednoduše ji na osu kola nasaďte a zlehka našroubujte šrouby.

Pokud chcete, můžete je trochu promazat sprejem, aby se vám při další výměně snadno povolovaly. Šrouby utahujte do kříže, tím docílíte pevného, rovnoměrného přitažení. Na heveru přitahujte jen tak, aby se kolo neviklalo, pevněji dotáhněte až na zemi

A tím je přezutí pneumatik na letní u konce. Stejným způsobem postupujte u všech kol. Nezapomeňte pneumatiky označit křídou a dobře dotáhnout. Pneu je potřeba vždy dofouknout na požadovaný tlak. Pokud pneu nesedí nebo je špatně vyvážené, nezbude vám nic jiného, než navštívit pneuservis. V naprosté většině případů to ale zvládnete i bez něj.

 

publikováno: 28. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.