PR článek

Při pořizování bytu si dejte pozor na další výdaje. Jen kupní cenou to nekončí


Sedačka

Kupujete si byt a rádi byste ho alespoň z části financovali hypotékou? Pak před pořízením myslete nejen na samotnou cenu bytu, ale i na další výdaje, které vás s koupí budou čekat. Už při výběru pamatujte na případnou rekonstrukci a vybavení bytu.

Stoprocentní hypotéky už jsou pasé, pokud si tak chcete koupit byt nebo dům na úvěr, musíte mít alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti. Avšak ani to vám nemusí stačit.

Rekonstrukce bydlení je velkým nákladem navíc

Už při vybírání bytu či domu přemýšlejte nad výdaji navíc. Jen u kupní ceny totiž náklady nekončí. Dobře zvažte, zda nemovitost bude potřebovat celkovou rekonstrukci. Někdy stačí jen vymalovat, jindy je zas nutné vyměnit topení, koupit nový kotel, seškrábat omítky, vyštukovat, udělat nové podlahy, novou elektriku a vodu dát do plastu.

Všechny tyto náklady navíc jsou finančně velmi náročné, proto si při výběru bytu nikdy neříkejte, že následné opravy začnete řešit až po podpisu hypoteční a kupní smlouvy.

I změna dispozic a úprava zahrady vám provětrá peněženku

Máte-li při procházení místnostmi už jasnou představu a plánujete-li si už změnu dispozičního řešení, pak i s těmito náklady počítejte. I pouhé zbourání jedné příčky a postavení nové vám provětrá peněženku.

U koupě domu myslete na případnou výměnu střechy, zateplení, nový plot, úpravu zahrady nebo postavení garáže či přístřešku pro druhé auto. Hypotéka na dům by vám měla s těmito změnami finančně pomoci.

Nezapomínejte ani na finance na vybavení domácnosti

Bohužel náklady u vlastního bydlení stále nekončí. Nyní se totiž od stavebních prací přesouváme k nábytku. Ten samozřejmě můžete mít vlastní, můžete si ho pořídit na bazaru z druhé ruky, stejně tak ho ale můžete koupit za desítky až stovky tisíc korun.

Nová kuchyně, elektrospotřebiče, šatní skříně, sedací souprava, postel s matracemi, to vše něco stojí. Avšak peníze z hypotéky vám na vybavení domácnosti zaručeně nevystačí a novou hypotéku na nábytek nejspíš nezískáte.

Jen u hypotéky to končit nemusí. Sjednejte si další úvěr

Ač to vypadá, že další náklady s pořízením nemovitosti už vás nečekají, opak je pravdou. V neposlední řadě nezapomínejte na zaplacení daně z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z kupní ceny a kterou od loňského roku platí kupující.

Před konečným rozhodnutím si proto dobře spočítejte, zda budete mít dostatek financí na všechny vaše plány a zda vám hypotéka na rekonstrukci a vybavení vystačí. K propočtům můžete využít hypoteční kalkulačku. Výpočet hypotéky vám napoví, zda jsou vaše plány reálné či nikoliv.

Pokud vám hypotéka a vaše úspory nepokryjí všechny náklady spojené s pořízením bytu či domu, můžete úvěry kombinovat a k hypotéce si sjednat na rekonstrukci například úvěr ze stavebního spoření a vybavení si pořídit v rámci splátkového prodeje.

 

publikováno: 16. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.