Přichází rok koně 2014 - co to znamená pro feng-shui


fotolia_37093991_xs_1600x900ms

Poslední lednový den nastane dle čínského kalendáře velká změna – ke slovu přijde rok koně. Kromě zvířete je však ke každému roku přiřazen ještě jeden prvek, a tentokrát je to dřevo. Výrazným elementem následujících 365 dnů bude kromě dřevěného koně ještě oheň, živel, s nímž si není radno zahrávat. Symbolika je tedy jasná: hlavní slovo budou mít autority a není třeba obávat se změn.

Pro inovace v bydlení je doba tedy vysloveně žádoucí - dynamika, kterou kůň vyjadřuje, se bude hodit. Podívejme se tedy blíže, co nám nový rok přinese...

Kůň v čínském horoskopu

Kůň představuje v čínském horoskopu píli a vytrvalost, což může být často v rozporu s dalšími typickými vlastnostmi – nezkrotností a netrpělivostí. Výrazným rysem je ambicióznost, autoritativnost a samostatnost. Rok tak nebude přát diplomacii a harmonickým vztahům – je třeba vše držet pořádně na uzdě.

Přinese s sebou touhu po změně, dynamiku a energii uskutečnit nové plány. A ty se nemusí týkat jen zvelebování bytů a domů, ale všech aspektů života – osobního i pracovního. V neposlední řadě: rok koně znamená i dostatek motivace!

Kůň a feng-shuei

  • směr: jih
  • roční období: léto
  • šťastný drahokam: beryl
  • barva: zelená
  • denní doba: ráno

Orientace na jih znamená jedno z nejšťastnějších uspořádání. Kromě toho, že barvou roku je zelená, s živlem v podobě ohně přichází naopak barvy teplé: červená, purpurová, růžová, oranžová a světle žlutá. Ideálním místem jsou pro ně právě místa na jižní straně místností či domů.
Rozhodně není vhodné kombinovat symboliku ohně s vodními prvky – modrou, černou, velkými zrcadly, případně obrazy vodní hladiny, ačkoliv pro severní části jsou tyto prvky naopak žádoucí – proto pozor na jejich vyvážení.

harmonicke-prostredi-rustikalni-kuchyne-utvari-prirodni-materialy-a-teple-barvy_fotolia_4489730_xs_1600x900ms

Dřevo a feng-shuei

Dřevo zastupuje princip jang a patří k ránu. Podporuje kreativitu, svobodu, rozhodnost i uvolněnost. Společně s dalšími principy tohoto roku je vhodné využívat jako tvar obdélník. Ale pozor – nehodí se do jídelen, protože snižuje chuť k jídlu. Dřevu by se měli vyhnout i cholerici, neboť podporuje agresivitu.

V interiérech se dají využít i dřevěné dekorace: šišky, bambus, dřevěné valouny.

Oheň – teplo domova

Oheň je spojen s přípravou pokrmů. Symbolika by se měla koncentrovat v kuchyni, kde se připravuje jídlo pro celou rodinu a ovlivňuje tak její energii. Kromě samotného ohně (třeba jen v podobě svíček) lze místnost vybavit pestrými barvami nebo obrazy s pískem a sluncem.

V princip feng-shui na sebe vše logicky navazuje a často některé věci děláme automaticky, aniž bychom věděli, proč je tomu zrovna tak. Vyplatí se tedy spoléhat na instinkt.

publikováno: 7. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.