Připáleniny i vodní kámen. Jak si poradit při čištění žehličky?
Žehlička je nezbytným pomocníkem v domácnosti. Bez precizně vyžehlených košil, halenek a jiných kousků oblečení se neobjedete a žehlení se alespoň občas nevyhne nikdo z nás. Aby mohla žehlička dobře plnit svůj úkol a mohla vám skvěle sloužit, musí být čistá. Správná údržba žehličky je tedy nezbytná.
Proč tak záleží na čistotě žehličky? Bude se vám s ní lépe pracovat, žehlení bude jednodušší, a navíc nebude hrozit, že si nečistoty zažehlíte do oblečení. Nejčastějším nepřítelem žehličky je vodní kámen, při troše nepozornosti se může podařit na ni připálit také kousek tkaniny. Jak na čištění žehličky?
Připáleniny nejsou časté, ale ani výjimečné
Připálená žehlička není příliš častým problémem. Připáleniny se tvoří jen na starších typech žehliček, které mají přilnavější žehlicí povrch. Nicméně stačí chvíle nepozornosti, špatně odhadnutá teplota či ponechání žehličky na tkanině či potisku chvilku déle, než je vhodné a připálenina je na světě.
Tip: Velmi zajímavou funkcí je automatické vypnutí po určité době nečinnosti. To se spouští po 30 vteřinách v případě, že žehlička stojí na místě a přitom stojí žehlící plochou dolů, či v případě, že začne padat na jednu stranu. Pokud s žehličkou nijak nemanipulujete po 8 minut, také se vypne, což oceníte zejména v případě, že byste museli někam rychle odběhnout a na žehličku zapomněli. Prohlédněte si moderní žehličky na prádlo od světoznámé značky Gorenje.
Pokud se vám podařilo na žehličku připálit kousek látky, je nutné nečistotu z povrchu odstranit, jinak si ji můžete nanést na ostatní oblečení a zapéct ji do něj. Důležité je vyčistit žehličku co nejdříve. Ještě za tepla proto pomocí nožíku odstraníme větší přiškvařené kousky, poté přichází na řadu některá ze tří následujících metod.
Přečtěte si, jak žehlit jednotlivé druhy materiálu
Drobnější nečistoty jemně odstraní zubní pasta
Při čištění žehličky od připálenin se vám může hodit obyčejná zubní pasta. Je jemná a zároveň účinná, možná ji doma využíváte k čištění zlatých a jiných šperků. Trochu zubní pasty stačí nanést na hadřík a otřít s ní krouživými pohyby znečištěnou plochu žehličky. Pokud není připálenina silná, během chvilky by měla být pryč. Zbytek pasty a nečistot pak omyjte vodou.
Na odolnější připáleniny použijte ocet
Vyzkoušet můžete také osvědčeného pomocníka při čištění v domácnosti, ocet. Čištění žehličky octem probíhá tak, že budeme rozehřátou žehličkou žehlit hadřík namočený v octu. Můžete si jej podložit jinou látkou či ručníkem, abyste si neznečistili octem žehlicí prkno. Pozor si dávejte, aby se ocet nedostal dovnitř žehličky například napařovacími otvory.
Sůl žehličku vyčistí, ale pozor na škrábance
Jako poslední možnost se nabízí sůl, která však může vaši nerezovou žehličku poškrábat. Jemně mletou sůl nasypete na hadřík a rozehřátou žehličkou přes ni přejíždějte, poté ji otírejte o hadřík. Pozor však na to, aby se sůl nezanesla do napařovacích otvorů žehličky.
Sůl ani jiné metody by se neměly používat u nejmodernějších žehliček. K jejich vyčištění používejte speciální čisticí prostředky, které koupíte v drogerii. Jsou šetrné k žehlicí ploše, žehličku nepoškrábou ani jinak nepoškodí. Starší žehličku však můžete bez obav zkusit vyčistit pomocí prostředků, které jistě najdete u vás doma a které mají podobný účinek jako speciální přípravky.
Vodní kámen – nedostatečná údržba žehličky
Vodní kámen je známý nepřítel v domácnosti. Usazuje se na vodovodních bateriích, v pračce i rychlovarné konvici, ale také na žehlicí ploše.
Pokud máte moderní žehličku, nemusí vás vodní kámen trápit. Špičkové žehličky totiž mají takzvanou samočistící funkci. Vodní kamen se vysráží v odpařovací komůrce a poté se vyloučí tím, že žehličku rozehřejete na maximum, nalijete do ní studenou vodu a pára vytlačí usazené kousky vodního kamene ven z žehličky otvory pro napařování.
Snadné čištění žehličky od vodního kamene
Pokud vaše žehlička samočistící funkci nemá, netrapte se. Čištění žehličky od vodního kamene není nic složitého. Stačí použít ocet naředěný vodou v poměru 1:1. Roztok nalijte do nádržky, nechte žehličku asi pět minut napařovat, poté ocet vylijte a nechte žehličku vyschnout. Stejný proces několikrát opakujte s čistou vodou, abyste se zbavili zbytků octa.
Vodní kámen na žehlicí ploše můžete také zkusit odmočit. Do plastového lavoru či jiné nádoby postavíte žehličku její žehlicí plochou. Poté přilijete tolik octa, aby do něj byla plocha ponořená. Žehličku nechte namočenou v octu asi hodinu, pokud vodní kámen nepovolí, nechte ocet působit přes noc. Pozor si však dejte na to, aby ocet působil opravdu jen na žehlicí ploše.
Prevence aneb vyhněte se čištění žehličky
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout čištění žehličky, je prevence. Připáleninám na žehlicí ploše se vyhnete tím, že se budete důsledně řídit piktogramem na štítku oblečení a žehlit tkaninu pouze na doporučenou teplotu. Můžete si také pořídit moderní žehličku s naprosto nepřilnavým povrchem.
Při boji s vodním kamenem je důležitá správná údržba žehličky. Po každém použití byste měli vylít veškerou vodu z nádržky. Místo vody z kohoutku můžete používat vodu destilovanou, která je zbavena většiny minerálů a nečistot, takže by se vodní kámen neměl tvořit.
Údržba žehličky by se neměla podceňovat. Pokud se o ni budete dobře starat, dlouho vám vydrží a bude dobře sloužit.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Jestli vás čeká realizace nové kuchyně, možná si lámete hlavu nad tím, jakým materiál použít za kuchyňskou linku.… ...

Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Bateriové úložiště, FVE a elektromobil – lepší úsporné bydlení než peníze v bance
Bateriovou stanice AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

6 tipů na luxusní nábytek z epoxidové pryskyřice
Pokud se zajímáte o novinky ze světa interiérového designu, jistě jste si všimli nového nábytkářského trendu, který… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...