Připravte své krby na zimu. Revize a čištění krbů je pro vaši bezpečnost nezbytné


revize krbu

Pomalu začíná venku den o de dne přituhovat a vy ještě nemáte řádně ošetřený krb, abyste v něm mohli přes zimu topit? Nyní je nejvyšší čas na revizi krbů, na které se zatím jen prášilo. Krb v domě nejen zpříjemní atmosféru, ale také je zdrojem zcela jiného tepla, než například z radiátorů. Aby ale krb dobře fungoval, je potřeba myslet včas na jeho údržbu.

Revize krbů – nejlépe pomůže odborník

Pravidelná péče o krb je zcela nutnou podmínkou k tomu, aby vám krb skvěle fungoval a vy si mohli užít v zimě krásného tepla. Revize krbů není zcela nejjednodušší záležitostí a určitě byste si na něj měli pozvat domů odborníka. Pravidelná péče o spalinové cesty je jedním z mnoha kroků k úspěšnému a bezpečnému topení přes zimu. Revizi krbů vám provede revizní technik nebo kominík. Seznam kominíků naleznete na webových stránkách Společenstva kominíků ČR. O kvalitním fungování krbu často rozhoduje právě čistota komínů, kterou vám odborník řádně zkontroluje.

Proč je revize krbů důlěžitá

Revize krbů je opravdu důležité a mnozí majitelé krbu na ní rok co rok zapomínají. V takových případech může zajít k zanešení komínu a dokonce až otravě oxidem uhličnatým. Ve zcela krajních případech může dojít i k požáru sazí v komíně. Při požáru můžete nejen přijít o svůj majetek, ale především ohrožujete svůj vlastní život a život vaší rodiny. Pokud krb nezkontrolujete ihned po topné sezóně, rozhodně proveďte revizi krbů ještě před topnou sezónou.

Kominík provede odbornou revizi krbu.

Cenné rady pro pravidelné čištění krbu

Revize krbu není vše, co je potřeba pro správné fungování krbu udělat. Je nezbytné, abychom se o krb pravidelně starali především během topné sezóny. Přinášíme proto několik cenných rad, které je pro čištění krbu potřeba a na které se často zapomíná nebo se o nich neví.

  • Nenechávejte popel v krbu příliš dlouho a pravidelně jej vymetejte. Popel do sebe totiž nasává vlhkost a součásti krbu poté korodují
  • K vymetení popela lze využít klasické krbové náčiní (nevýhodou je vysoká prašnost) nebo krbové vysavače (výhodou je vysátí popele i ze špatně dostupných míst
  • Pokud máte krb se skleněnými dvířky, neměli bychom zapomínat i na jejich pravidelné čištění. V těchto případech dáváme pozor na stékavé tekuté přípravky. Ty mohou zatéct do spáry mezi dvířky a krbem- po zaschnutí společně se sazemi vytvoří tvrdou hmotu, která se velmi špatně odstraňuje, navíc může dojít k prasknutí skla

DALŠÍ TIPY NA PŘÍPRAVU KRBU NA ZIMU

Krb- jaké palivo je pro topení nejlepší

Nejvhodnějším palivem pro topení v krbu je dostatečně vyschlé a kvalitní dřevo. Pro topení je nejideálnější dřevo jako jsou:

  • Buk
  • Dub
  • Habr
  • Lípa
  • Kaštan
  • Bříza
  • Topol

Pro topení v krbu se rozhodně nehodí dřevo, které je nějakým způsobem chemicky ošetřeno, dřevotříska nebo dřevo z jehličnanů. To hoří nejen velmi rychle, ale pryskyřice z něj může ucpávat komín.

publikováno: 6. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.