Přírodní bambusová podlaha – základní charakteristika a hlavní výhody


bambus v lese

Výběr podlahových krytin je opravdu pestrý. Zatímco takové vinylové podlahy, linoleum, laminát nebo dřevěné parkety patří k těm nejrozšířenější, existují i méně obvyklé typy. Patří mezi ně například bambusové podlahy, které jsou vyrobeny z této čínské traviny. Bambus se zpracovává metodou lisování a vyniká vysokou tvrdostí. Je ideální volbou pro všechny, kteří se poohlíží po přírodní podlaze, která zaujme vlastnostmi i vzhledem.

Bambus – jediná travina vhodná pro výrobu podlah

Bambus je travina pocházející s Číny, ze které se vyrábí nepřeberné množství doplňků, nábytku a také podlah. Jedná se o jedinou travinu, která je pro výrobu pevných a tvrdých podlahových krytin vhodná. Pokud si myslíte, že je bambus vzhledem ke své exotičnosti drahým materiálem, vyvedeme vás z omylu.

Protože roste velkou rychlostí a dá se těžit už po 4 letech od vysazení, je ho k dispozici velké množství a je cenově dostupný. Pro výrobu podlah se musí použít pokročilá technologie lisování, případně lepení nebo splétání. Přesto je podlaha z bambusu ve většině případů cenově dostupnější než podlaha ze dřevin, které rostou v našich končinách.

Bambusové podlahy jsou ekologické, ale…

Pokud toužíte po přírodní podlaze, která bude z hlediska výroby šetrná vůči životnímu prostředí, bambusové podlahy si zamilujete. Vzhledem k vysoké rychlosti růstu jde o rychle obnovitelný materiál. Bambus a podlahy z něj vyrobené jsou samy o sobě ekologické, neplatí tak však pro všechny typy podlah. Při výběru bambusové podlahy se zaměřte zejména na způsob zpracování. V případě technologie výroby lisováním, případně splétáním se totiž zpravidla nepoužívají chemické přísady, které by mohly mít negativní dopad na životní prostředí i zdraví uživatelů.

Jinak je tomu v případě bambusových podlah zhotovených technologií lepením. Některé typy lepidel mohou být vyrobené na chemické bázi a mohou uvolňovat nebezpečné látky, jejichž vdechování může způsobit zdravotní problémy. Pokud se rozhodnete pro pořízení lepené bambusové podlahy, předem si zjistěte, jaký typ lepidla je u daného typu použitý.

Bambusové podlahy jsou nejčastěji plovoucí

Podlahy vyrobené z bambusu se nejčastěji vyrábí jako podlahy plovoucí. Jsou tedy vybaven zámkovým mechanismem, díky kterému do sebe jednotlivé díly skvěle zapadnou. Při pokládce se obejdete bez lepidla, a tak si práci usnadníte a současně eliminujete rizika spojená s používáním lepidel. Bambusové podlahy se však dají pokládat i metodou celoplošného lepení, vzhledem k výhodám plovoucí pokládky však doporučujeme zvolit variantu bez použití lepidla.

Hlavní výhody bambusových podlah

Důvodů, proč zvážit možnost pořízení bambusové podlahy, je hned několik. Pojďme se na některé z nich zaměřit podrobněji.

Bambus je přírodní materiál

Chcete-li mít podlahu vyrobenou z čistě přírodních materiálů, budete muset zapomenout na vinyl i laminát, které jsou nejrozšířenější. Podobně jako korkové nebo dřevěné podlahy jsou ty bambusové vyrobené z přírodních materiálů, které nezatěžují okolní prostředí a které propojí vaše interiéry s přírodou.

Bambusové podlahy jsou cenově dostupné

Pokud se vám líbí tradiční dřevěné podlahy, ale odrazuje vás jejich vysoká cena, popřemýšlejte nad možností pořízení té bambusové. Je cenově výhodnější – běžný metr stojí podobně jako v případě korkové podlahy. Samozřejmě záleží na výrobní technologii, zvoleném výrobci i dekoru a povrchové úpravě.

Podlahy z bambusu působí exoticky

Chcete svůj interiér ozvláštnit podlahovou krytinou s netradičním vzhledem? Bambusové podlahy vypadají exoticky a hodí se jak do tradičních, tak moderně zařízených interiérů.

Jsou odolné vůči poškození

I když se to na první pohled nemusí zdát, bambus je velmi tvrdý. Podlahy vyrobené z bambusu jsou tak ve skutečnosti ještě odolnější než podlahy z červeného dubu, a to až dvojnásobně. Jen tak se nepoškodí ani nepoškrábou a vydrží mnoho let. I z toho důvodu se používají do prostorů s nadměrnou frekvencí pohybu a spatřit je můžete i v tělocvičnách.

Bambusové podlahy jsou zajímavou alternativou k tradičním dřevěným podlahám. Než si je však pořídíte, seznamte se i s jejich nevýhodami. Na to se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

NEVÝHODY BAMBUSOVÝCH PODLAH

Přečtěte si i další články zaměřené na téma podlahových krytin:

Zdroj fotografie: Wikipedia

publikováno: 12. 10. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.