PR článek

Proč se okna rosí a kdy je to nebezpečné?


rosení oken

Když se vzduch potká s chladnějším povrchem, zbavuje se vlhkosti a vzniká rosa. Okna se mohou rosit několika způsoby. Některé jsou neškodné a svědčí o jejich kvalitě, jiné poukazují na jejich závadu a měly by vést k reklamaci a výměně.  


Okna se mohou rosit:

 • Na skle zvenčí ze strany ulice

 • Na skle ze strany místnosti

 • Mezi skly

 • Na okenním rámu

Rosení se někdy šmahem a nepřesně uvádí jako nevýhoda, nebo rovnou chyba moderních oken. Není tomu tak. V následujícím článku si vysvětlíme rozdíly a co je v kterém případě potřeba dělat.

Plastové okno - řez

Řez plastovým oknem s dvojsklem - zdroj PRAMOS.cz

Rosení skel ze strany ulice

 • Je přirozené

 • Není potřeba ho řešit

Za slunečného počasí v chladnější části roku může nastat zajímavý jev, kdy vzduch ohřátý ranním sluníčkem začne stoupat kolem fasády a skel, které jsou dosud vychlazené na noční teplotu. V ten moment může vytvářet orosený závoj v dolní části venkovní okenní tabule.

Vlhkost na venkovní straně okna neškodí ani fasádě, ani oknu samotnému, a pokud o něčem svědčí, je to hlavně izolační kvalita oken. Tím, že teplo z místnosti neproniká ven, je vnější sklo studené a ráno na něm kondenzuje voda.

Rosení skel ze strany místnosti

 • Je přirozené

 • Je dobré ho řešit

Zdrojem vlhkosti v místnosti jsou květiny, naše hygiena, vaření, ale třeba i dech a povrch těla nás a našich domácích zvířat. V chladné části roku může tato vlhkost kondenzovat například na okenních sklech.

Pokud máte dobře zateplené stěny, strop i podlahu, může být okenní sklo tou nejchladnější plochou v místnosti. Teplý vzduch stoupající z topení (proto se radiátory standardně umisťují pod okno) okenní tabuli vysušuje, ale v některých případech to nemusí stačit a na dolní hraně skel se sráží voda.

TIP: Víte, jak poznat kvalitní plastová okna?

4 důvody, proč mohou být vaše okna zamlžená v místnosti

 • Široký parapet, který brání teplému vzduchu stoupat podél okenního skla

 • Příliš mnoho květin v květináčích

 • Nevhodně pověšený závěs nebo záclona

 • Nesprávné nebo nedostatečné větrání

Zateplení polystyrenem a dokonalé utěsnění oken spolu znamenají výrazné úspory na vytápění, ale zároveň riziko, že se vám vlhko v bytě bude bez správného a dostatečného větrání držet. Co začíná často oroseným oknem, může končit až bojem proti plísním v rozích místnosti a za nábytkem.

Správné větrání je tématem pro samostatný článek, ale zjednodušeně lze říci, že v zimě je potřeba větrat krátce a dokořán otevřenými okny, tak, aby se vyměnil vzduch, ale neochladily se stěny, které drží teplo.

Proti kondenzaci ze strany místnosti jsou imunní například trojskla nebo dvojskla s napnutou izolační fólií. U nich sklo v místnosti přijme okolní teplotu a nezpůsobuje kondenzaci vlhkosti.

Pokud u vás dochází k rosení oken v koupelně při mytí nebo při používání sušičky, je pravděpodobné, že bude vlhkost také na omítce a jedno rychlé vyvětrání nebude stačit.

Poraďte se s odborníkem, jak vlhkost efektivně ventilovat ven a přitom si na holé tělo nepustit studený vzduch.

Kondenzace vlhkosti mezi okenními skly

 • Není přirozená

 • Je důvodem k reklamaci a / nebo výměně oken

Pokud se začne okno rosit uvnitř mezi skly, tedy v prostoru, kam by se vlhkost nikdy neměla dostat, znamená to, že byla někde porušena těsnost oken a tím i jejich předpokládané izolační vlastnosti. Ať už se jedná o vadu na těsnění nebo o prasklinu v okenním profilu, je to důvod k reklamaci a výměně oken.

Moderní plastová okna tímto způsobem dnes již nepraskají a pokud ano, jedná se o výrobní vadu, která se projeví v záruční době.

Kondenzace na okenním rámu

 • Není přirozená

 • Je důvodem k reklamaci a / nebo výměně oken

Ve vzácných případech může u plastových oken dojít k netěsnosti v plastovém profilu, nebo při neodborné montáži ke špatnému utěsnění rámu okna v okenním otvoru.

V tom případě může pronikající studený vzduch ochlazovat rám okna a způsobovat lokální kondenzaci. Podobně jako u rosení mezi okenními skly je to signál pro záruční výměnu.

publikováno: 19. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.