PR článek

Pronájem nebo vlastní byt: Co se vyplatí?


creditas-pronájem nebo vlastní byt

Chcete se osamostatnit a konečně bydlet ve svém? Pak stojíte před otázkou, zda si vybrat bydlení v nájmu, nebo si pořídit vlastní nemovitost. Co převládá a proč se vyplatí vzít si hypotéku a investovat do vlastního bydlení?

 

 

Není žádným tajemstvím, že ceny nemovitostí jsou dnes vysoké, zejména ve velkých městech. Pro mnoho lidí tak představují zásadní překážku při pořízení vlastní nemovitosti. A tak žádají o hypoteční úvěr, na který ovšem nemusí dosáhnout, pokud nesplňují potřebné podmínky. Další možností je pronájem. Jedná se ale opravdu o lepší volbu?

Jak je to s nájemním bydlením?

Ceny se dnes zvyšují nejen u nemovitostí, ale i v případě jejich pronájmu. Například v Praze mohou ceny nájmů dosahovat až ke 20 tisícům korun měsíčně. Například za 3+kk v pražské Troji s rozlohou kolem 70 m2 zaplatíte 20 000 Kč a výš, naproti tomu v Olomouci za byt se stejnými dispozicemi i rozlohou zaplatíte měsíčně jen 10 000 Kč. Nutno ale vzít v úvahu i příjem obyvatel, který je v menších městech často nižší, než je tomu v Praze.

Bydlení v nájmu si u nás oblíbili zejména mladí lidé. Vysokoškoláci, kteří dávají před kolejí přednost bydlení v pokoji v bytě sdíleném s dalšími studenty, ale i čerství absolventi, kteří mají první zaměstnání. Hlavní výhodu nájemního bydlení představuje flexibilita. Když se změní vaše nároky na bydlení nebo životní potřeby, z nájemního bydlení můžete odejít snáz, než kdybyste museli řešit prodej či pronájem vlastního bytu.

Kdy se rozhodnout pro vlastní bydlení?

Máte nemovitost, kterou můžete poskytnout bance jako zástavu, nebo máte našetřeno alespoň 20 % hodnoty nové nemovitosti? Pokud vás banka zároveň shledá jako bonitního klienta, pak pravděpodobně dosáhnete na hypotéku, díky které si budete moci dovolit vlastní byt či dům. Vlastní bydlení se totiž z dlouhodobého hlediska vyplatí z několika důvodů:

  • Je to investice do budoucna, ať už se rozhodnete nemovitost v budoucnu prodat, nebo předat dětem.
  • Nemusíte se nikoho ptát, jestli můžete vymalovat nebo vyměnit podlahu. Střecha nad hlavou patří vám a bydlení si tak můžete zařídit podle sebe.
  • Máte jisté bydlení a víte, že o něj jen tak nepřijdete. Z vlastního vás nikdo nevyhodí.
  • V konečném důsledku můžete za hypotéku zaplatit stejnou měsíční splátku jako by byla výše nájemného.

Důvodů, proč jít do vlastního, je samozřejmě více. Vlastnímu bydlení nahrává i nízká úroková sazba hypoték a fakt, že výše splátky je mnohdy srovnatelná s výší nájmu.

Podle výzkumu agentury SC&C bydlí ve vlastním 4 z 5 Čechů. Ti ho vnímají jako nejlepší způsob investice, díky kterému získají zázemí pro svou rodinu. Na rozdíl od jiných zemí Evropské unie jako je například Německo, kde převládá nájemní bydlení (podle průzkumu Zeitgeist Asset Management žije v nájmu více jak polovina lidí), nejsou Češi příliš velkými nadšenci do stěhování se za prací a raději se usadí na jednom místě, klidně i za cenu časově náročného dojíždění.

Které bydlení tedy zvolit?

Jestliže preferujete flexibilitu, nájemní bydlení je pro vás lepší volbou. Stejně tomu bude i v případě, kdy se budete často stěhovat kvůli práci, nebo plánujete v budoucnu žít v zahraničí. Naopak vlastní bydlení je skvělou investicí do budoucna. Ke koupi vlastního bytu či domu vybízí i nižší úrokové sazby hypoték. Banka CREDITAS, ryze česká banka s českým majitelem, nabízí u hypotéky na bydlení jeden z nejlepších úroků na trhu. Jestli tedy přemýšlíte nad vlastním bydlením, je ideální čas o hypotéku zažádat.

publikováno: 19. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.