Propojení koupelny a ložnice? Pohodlné, ale i rizikové


Fotolia_56333803_XS

Propojení koupelny a ložnice bylo v dřívějších letech výsadou majetnějších lidí, ovšem s postupem doby se i z této záležitosti stává naprosto běžné řešení. Komfort, který získáte mnohdy jen jednoduchou úpravou bude k nezaplacení. Že se vám takový postup zdá divný? Přesně na takový problém narazilo v předchozích letech propojování kuchyně a obýváku...

 

Koupelně ani ložnici nebývá v menších bytech věnováno dostatečné množství prostoru. Proto propojení malých místností opticky přidá metry čtvereční navíc. Otevřeného prostoru pak lze využít i u rodinných domů, kde lze v ložnici vytvořit koupelnu navíc.

Změna dispozic bytu

Spousta bytů je vyřešena tak, že ložnice s koupelnou přímo sousedí. Což by byl ideální stav, protože by postačilo pouze probourat příčku a prostor dotvořit drobnými dílčími úpravami. Pokud je potřeba vytvořit zcela nové rozvody, pak je rekonstrukce poměrně náročná, avšak určitě ne nemožná. Večerní relax ve vaně před ulehnutím do postele tak dostane nové rozměry...

Takové řešení se však hodí spíše jen pro byty lidí, kteří žijí single, případně mladých párů. I tak je ale vhodnější zřídit ještě druhou koupelnu pro případ návštěv. Právě z toho důvodu se prostor propojuje spíše v rodinných domech, kde existuje přece jen více možností a nejsme omezeni stísněnými rozměry.

Symbolické oddělení koupelny a ložnice

Možnosti:

  • vana nebo sprchový kout a umyvadlo jsou přímo součástí ložnice
  • vše je odděleno příčkou nebo zástěnou
  • vytvoření vlastní koupelny k místnosti

Přeci jen je lepší mít k dispozici více možností a upravovat si byt dle aktuální rozpoložení je nejlepším možným řešením. Otevřená koupelna patří do kategorie odvážných a netypických zásahů, proto se může stát, že časem omrzí, případně bude potřeba trochu soukromí. To se dá vyřešit zástěnami, posuvnou zdí nebo zasouvacími dveřmi.
Pozor také na umístění WC – do ložnice totiž patří jen vana či sprchový kout. Při probourání lze využít sádrokartonu a pro toaletu vytvořit speciální malou místnost. Pokud vše budujete z gruntu, WC umístěte rozhodně jinam.

Fotolia_40333054_XS

Proč propojit koupelnu s ložnicí?

  • soukromí: vlastní koupelna je k nezaplacení
  • pohodlí: večer vždy míříte před ulehnutím do postele do koupelny a ráno absolvujete stejnou trasu znovu
  • estetika: netradiční řešení jsou v kurzu, navíc pokud mají praktické opodstatnění

Je potřeba ale myslet i na to, že časem se vše okouká. Navíc v malých bytech, pokud není k dispozici druhá koupelna, není její využívání pro návštěvy příjemné. Hodí se opravdu jen jako něco speciálního a zajímavého pro oživení interiéru. 

publikováno: 12. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.