Prostřednictvím stojací lampy lze interiér osvětlit i nápaditě oživit


Prostřednictvím stojací lampy lze interiér osvětlit i nápaditě oživit

Požadavky na bydlení má každý různé, obecně se však k těm zásadním dá zařadit i dostatek světla, které významným způsobem ovlivňuje psychickou kondici obyvatel domácnosti. Aby interiér nepůsobil tmavým a nepříjemným dojmem, lze ho odpovídajícím způsobem vymalovat nebo mu dodat množství umělého osvětlení. V leckterém pokoji má proto své místo i stojací lampa.

Stojací lampa slouží primárně k osvětlení tmavých koutů a míst, kam se zkrátka světlo obvyklým způsobem nedostane. V dnešní době se stojací lampa vyrábí v různých provedeních, některé kousky jsou dokonalými designovými skvosty až uměleckými díly. Stojací lampa tak může být nejen funkčním, ale i ozdobným až dominantním prvkem prostoru.

Moderní stojací lampy, to jsou různé velikosti, tvary, barvy i materiály

Nabídka trhu s lampami je velmi obsáhlá. Z materiálového hlediska v něm lze narazit na lampy, jejichž konstrukce je povětšinou z kovu, který bývá různě doplňován plasty, dřevem či sklem. Stejně je to i se stínítkem, které také může být z plastu, skla, látky, papíru, případně méně obvyklého řešení, například s využitím exotických dřevin či peří.

Nemenší invenci naleznete i v otázkách celkového tvaru. Stojací lampy mohou být plně vzpřímené nebo s jedním či více rameny, které lze různě polohovat. V každém případě však nesmí žádná její část v prostoru překážet.

Výběr stojací lampy – jak na to?

Stojací lampa je převážně doplňkovým zdrojem světla, často v pokojí stojí u křesel a pohovek, aby bylo možné si pod ní číst či se věnovat činnosti, ke které je světlo potřeba, ale centrální osvětlení není v takovém případě vyhovující. A přesně od toho by se měl odvíjet její výběr. Než lampu vyberete, rozmyslete si, kde bude stát a k jakému účelu bude sloužit, některé stojací lampy jsou totiž spíše méně praktickou ozdobou. To je základ, díky němuž můžete následně objevit další parametry jako požadovanou barvu, velikost, tvar či způsob spínání a případného ovládání intenzity světla.

  • Zdroj světla

V moderních stojacích lampách se nejčastěji užívá klasických, halogenových žárovek, případně variant s LED diodami. Výkon zdroje je třeba volit s ohledem na to, zda má být vyzařované světlo přímé, nebo nepřímé. Nejméně vhodnými jsou úsporné zářivky. Pokud je zdroj světla v lampě z nějakého úhlu pohledu vidět, měl by být konec užité žárovky zmatněn, aby zbytečně neoslňoval.

Bez stojací lampy se mnoho domácností neobejde, v menších místnostech může dokonce nahradit funkci centrálního osvětlení. V každém případě dokáže navodit příjemnou a útulnou atmosféru a stát se prostředkem k oddělení jednotlivých zón v prostoru.

 

publikováno: 12. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.