Pusťte se do sběru semínek z květin a uchovejte je do jara


sběr semínek2

Většina květin na okrasné zahradě se letos už ukázala v plné kráse, a tak začíná odkvétat a připravovat se na podzim a následní zimní spánek. Přemýšlíte nad tím, že byste v nadcházející sezóně svou okrasnou zahradu rozšířili a vysadili nové květiny? Nemusíte v příštím roce utrácet za semena nebo sazeničky. Pokud si je letos sami posbíráte, získáte velké množství krásně kvetoucích rostlin bez útraty jediné koruny.

Kdy začít se sběrem semen?

V mnoha případech je právě září ideálním měsícem ke sběru semen z odkvetlých rostlin. Jak poznat, že je nejlepší doba ke sběru? Důležité je určit ideální dobu. Jakmile květy uvadnou a plody zhnědnou, je načase zbystřit. Plody pravidelně kontrolujte a až budou mít tmavě hnědou až černou barvu, je ideální doba pro sběr semínek.

Semínka květin sbírejte jen za suchého počasí. Rozhodně se do sběru nepouštějte po deštích, kdy budou vlhká. Nevhodná doba ke sběru je také po zakrytí rosou nebo ve velmi vlhkých nebo mlhovitých dnech.

Čtěte také: práce na zahradě v září

Semínka z květin sbírejte do papírového kornoutu

Samotný proces sběru semínek není nijak náročný. Důležité je udělat vše proto, abyste většinu semen zachytili a nepoztráceli je. Proto si z listu papíru připravte jednoduchý kornout a ve spodní části jej zajistěte, aby se semínka nemohla vysypat. Dobrou službu vám udělá také papírový sáček, naopak se vyhněte použití plastových obalů.

Semena z F1 hybridů nemá smysl sbírat

Sbíráním semínek si můžete snadno a zadarmo vypěstovat velké množství rostlin. Kopr, mák, slunečnice, afrikány, lichořeřišnice, hledíky a mnohé další květiny jsou pro sběr a následné pěstování ze semen ideální. Pokud však na zahradě pěstujete F1 hybridy, nemá cenu se do sběru vůbec pouštět. Tyto květiny byly vyšlechtěny tak, aby se vyznačovaly květy velkých rozměrů nebo zajímavých tvarů. Tyto vlastnosti však už potomci nedědí, takže bude vzhled nových rostlin odlišný a zpravidla i méně atraktivní. Semena z F1 hybridů nesbírejte, množení se totiž provádí speciálními postupy. Chcete-li si „efjedničky“ vysadit v příštím roce, budete si je muset u pěstitelů zakoupit.

Správné uskladnění je základem úspěchu

Aby se vám pěstování z posbíraných semen v příštím roce podařilo, musíte zajistit správné uskladnění. Po sběru semínka pečlivě zkontrolujte a odstraňte veškeré nečistoty. Zbavte se také viditelně poškozených nebo jinak nedokonalých semínek. Rozložte je na noviny a nechejte je důkladně proschnout, aby nezačaly hnít nebo se jinak kazit. Sušení provádějte v tmavé a dobře větrané místnosti. V tomto prostředí můžete semínka v papírových sáčcích nebo kornoutech také uschovat do příští sezóny. Dobrou službu vám zajistí také papírové krabičky, obálky nebo skleněné lahvičky. Semínka květin rozhodně vysázejte hned příští rok, protože jejich klíčivost je časově omezená.

Uvidíte, že při správném postupu sběru a uschování semínek květin vám budou v příštím roce krásně kvést. Přečtěte si i další články zaměřené na okrasné květiny:

publikováno: 7. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.