Ratanový nábytek – elegantní řešení pro exteriér i interiér


Ratanový nábytek – elegantní řešení pro exteriér i interiér

Ratanový nábytek je k vidění na spoustě zahrad a teras, výjimkou však v dnešní době není ani užití v interiéru, spíše naopak, ratanový nábytek je v tomto ohledu velmi vyhledávaný. Příčin jeho vysoké obliby je hned několik – od lehkosti a pružnosti k neotřelému vzhledu, který lze zakomponovat téměř do jakéhokoliv stylu. Křesla, židle, stoly, ale i komody, postele či skříně, to všechno může být ratanový nábytek.

Ratanový nábytek oceňují všichni, kdo hledají eleganci snoubenou s obrovskou škálou možností užití. Díky vkusné kombinaci s doplňkovými materiály se ratanový nábytek nemusí umisťovat pouze na zahrady, jak tomu bylo dříve. Moderní ratanový nábytek je pohodlný a stylově řešený – v kombinaci s příjemným polstrováním, dřevem, sklem apod.

Z čeho se ratanový nábytek vyrábí?

Materiál, z něhož se ratanový nábytek vyrábí, dal také pojmenování těmto kouskům. Ratan je rychle rostoucí rostlinou, která se vyskytuje v tropických oblastech jižní Asie a Indonésie. Je to vlastně palma, pro kterou jsou typické liány, jež se dále zpracovávají, aby mohly posloužit jako surovina pro ratanový nábytek. K tomuto účelu se zmíněné liány suší a pak jsou nad párou tvarovány.

„Liány ratanu mohou dosahovat délky až 100 metrů.“

Ratanový nábytek může být zcela přírodní, nebo umělý, u kterého si uživatelé i výrobci pochvalují zejména vysokou odolnost vůči okolním vlivům. Původní ratan je v takovém případě nahrazován syntetickým vláknem. Je tedy vhodný právě na zahrady a terasy, kde dochází ke střídání teplot a dalších důležitých činitelů, co se na přírodním materiálu dokážou, bohužel, velmi znatelně podepsat.

Ratanový nábytek – druhy

Jelikož se ratanový nábytek může díky moderním postupům dodržovaným při zpracování užívat téměř k jakékoliv příležitosti, jeho hlavní typologie spočívá především v rozlišení, zda se jedná o interiérový, nebo exteriérový ratanový nábytek. Pro ten interiérový je vhodnější spíše loupaný ratan následně upravovaný do různých barevných odstínů, a to v několika provedeních:

  • jako nábytek z ratanového proutí
  • jako nábytek z ratanové kůry
  • jako nábytek z ohýbaných ratanových tyčí

Exteriérový ratanový nábytek se vyrábí z neloupaného ratanu, aby byl schopen odolávat vlivům, které nezbytně souvisí s umístěním nábytku do venkovního prostředí. I tak je ale třeba tento ratanový nábytek co nejvíce chránit, například prostřednictvím ochranných laků, či používáním plachet na zakrytí, uschováváním před deštěm apod.

Jak o něj pečovat?

Určitá exkluzivita přírodního materiálu je na druhé straně vykoupena nutností vytrvalé a důsledné péče. Zvláště pokud chcete, aby ratanový nábytek uchovával svůj elegantní design po dlouhá léta. Jakákoliv správná údržba začíná u prevence, a tak je dobré myslet na ratanový nábytek od samotné koupě, ne až ve chvíli, kdy vykazuje první známky zcela zbytečného poškození a opotřebení. Ohledně čištění platí několik obecných zásad:

  • pro účely čištění používejte měkkou houbičku či hadr
  • voda může být doplněna kapkou saponátu, nesmí však být příliš horká
  • ratanový nábytek nikdy nesprchujte

Ratanový nábytek volí v současné době spousta domácností. Vnáší totiž do domova kousek zdravé přírody (v případě pravého ratanu), a přitom si zachovává elegantní linie a lehkost. Pokud však budete chtít, aby po koupi vydržel co nejdéle, je třeba také pamatovat na to, že by do křesel či židlí neměli sedat osoby, u nichž ručička na váze míjí hodnotu 110 kg.

Ratanový nábytek – výhody/nevýhody:

+ lehký
+ originální a luxusní vzhled
+ snadné čištění
 
- pořizovací cena
- nevelká nosnost
- malá váha může způsobit nestabilitu

 

publikováno: 29. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.