G+

 

 

Ratanový nábytek – elegantní řešení pro exteriér i interiér


Ratanový nábytek – elegantní řešení pro exteriér i interiér

Ratanový nábytek je k vidění na spoustě zahrad a teras, výjimkou však v dnešní době není ani užití v interiéru, spíše naopak, ratanový nábytek je v tomto ohledu velmi vyhledávaný. Příčin jeho vysoké obliby je hned několik – od lehkosti a pružnosti k neotřelému vzhledu, který lze zakomponovat téměř do jakéhokoliv stylu. Křesla, židle, stoly, ale i komody, postele či skříně, to všechno může být ratanový nábytek.

Ratanový nábytek oceňují všichni, kdo hledají eleganci snoubenou s obrovskou škálou možností užití. Díky vkusné kombinaci s doplňkovými materiály se ratanový nábytek nemusí umisťovat pouze na zahrady, jak tomu bylo dříve. Moderní ratanový nábytek je pohodlný a stylově řešený – v kombinaci s příjemným polstrováním, dřevem, sklem apod.

Z čeho se ratanový nábytek vyrábí?

Materiál, z něhož se ratanový nábytek vyrábí, dal také pojmenování těmto kouskům. Ratan je rychle rostoucí rostlinou, která se vyskytuje v tropických oblastech jižní Asie a Indonésie. Je to vlastně palma, pro kterou jsou typické liány, jež se dále zpracovávají, aby mohly posloužit jako surovina pro ratanový nábytek. K tomuto účelu se zmíněné liány suší a pak jsou nad párou tvarovány.

„Liány ratanu mohou dosahovat délky až 100 metrů.“

Ratanový nábytek může být zcela přírodní, nebo umělý, u kterého si uživatelé i výrobci pochvalují zejména vysokou odolnost vůči okolním vlivům. Původní ratan je v takovém případě nahrazován syntetickým vláknem. Je tedy vhodný právě na zahrady a terasy, kde dochází ke střídání teplot a dalších důležitých činitelů, co se na přírodním materiálu dokážou, bohužel, velmi znatelně podepsat.

Ratanový nábytek – druhy

Jelikož se ratanový nábytek může díky moderním postupům dodržovaným při zpracování užívat téměř k jakékoliv příležitosti, jeho hlavní typologie spočívá především v rozlišení, zda se jedná o interiérový, nebo exteriérový ratanový nábytek. Pro ten interiérový je vhodnější spíše loupaný ratan následně upravovaný do různých barevných odstínů, a to v několika provedeních:

  • jako nábytek z ratanového proutí
  • jako nábytek z ratanové kůry
  • jako nábytek z ohýbaných ratanových tyčí

Exteriérový ratanový nábytek se vyrábí z neloupaného ratanu, aby byl schopen odolávat vlivům, které nezbytně souvisí s umístěním nábytku do venkovního prostředí. I tak je ale třeba tento ratanový nábytek co nejvíce chránit, například prostřednictvím ochranných laků, či používáním plachet na zakrytí, uschováváním před deštěm apod.

Jak o něj pečovat?

Určitá exkluzivita přírodního materiálu je na druhé straně vykoupena nutností vytrvalé a důsledné péče. Zvláště pokud chcete, aby ratanový nábytek uchovával svůj elegantní design po dlouhá léta. Jakákoliv správná údržba začíná u prevence, a tak je dobré myslet na ratanový nábytek od samotné koupě, ne až ve chvíli, kdy vykazuje první známky zcela zbytečného poškození a opotřebení. Ohledně čištění platí několik obecných zásad:

  • pro účely čištění používejte měkkou houbičku či hadr
  • voda může být doplněna kapkou saponátu, nesmí však být příliš horká
  • ratanový nábytek nikdy nesprchujte

Ratanový nábytek volí v současné době spousta domácností. Vnáší totiž do domova kousek zdravé přírody (v případě pravého ratanu), a přitom si zachovává elegantní linie a lehkost. Pokud však budete chtít, aby po koupi vydržel co nejdéle, je třeba také pamatovat na to, že by do křesel či židlí neměli sedat osoby, u nichž ručička na váze míjí hodnotu 110 kg.

Ratanový nábytek – výhody/nevýhody:

+ lehký
+ originální a luxusní vzhled
+ snadné čištění
 
- pořizovací cena
- nevelká nosnost
- malá váha může způsobit nestabilitu

 

publikováno: 29. 7. 2011
přečteno: 2460×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Honza Jánský
25. 6. 2016

Já bych k těm - přidal ještě malou odolnost. Jakmile se teploty přiblíží k nule, máte za chvíli po nábytku. Jakýkoliv kontakt s vodu je problém. Takže na zimu musíte schovávat a je opravdu těžké jej uskladnit.
Ale je opravdu nádherný, takže potom co se mi ten z pravého ratanu zničil jsem přešel na umělý ratan a ten můžu doporučit. Je naprosto nenáročný a téměř nezničitelný a stejně hezký.

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...