PR článek

Realitní kancelář s dobrými referencemi kopii občanského průkazu nevyžaduje


Byt Ilony Stojanovičové

Při prodeji nemovitosti se stále více lidí obrací na realitní kanceláře. Pro co nejsnadnější spolupráci s nimi budete dříve nebo později potřebovat předložit své osobní údaje. Nemělo by vás tak překvapit, až po vás makléř bude vyžadovat kopii občanského průkazu. Málokdo však ví, že na ni ze zákona ani nemá právo. Je tak pouze na vás, zda mu ji poskytnete. V rozhodování by vám měly pomoct kvalitní reference realitní kanceláře, které vám dají jistotu, že její makléři vaše údaje nikdy nezneužijí. Stejně postupovala i Ilona Stojanovičová a kontaktovala realitní kancelář PATREAL.

Kopírování průkazu je zakázané

Žádost o kopii občanského průkazu nemusíte slyšet jen z úst realitního makléře, standardně se s ní setkáte i v bankách, splátkových společnostech nebo jen u dodávkových služeb. Nad nutností kopírovaní jednoho z našich nejdůležitějších osobních dokladů se však pozastaví jen málokdo. Jakmile po vás někdo bude chtít občanku, bez rozmyslu nejspíš předáte doklad do rukou úředníka a situaci dál nechcete řešit. Vytváření kopií občanského průkazu je přitom ze zákona zakázané a můžete ho odmítnout.

Podle § 15a odst. 2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech jasně platí zákaz jakéhokoliv kopírování občanského průkazu. Pravidlo potvrzují pouze dvě výjimky:

  • pokud s vytvořením kopie budete souhlasit (svobodně, vědomě a prokazatelně po celou dobu zpracování osobních údajů)
  • v případě nutnosti naplnění zvláštního právního předpisu nebo mezinárodní smlouvy.

Kdy má makléř právo na kopii

Jakkoliv je v zákoně jasně vymezený zákaz pořizování kopií občanského průkazu, makléři vás o něj stejně možná poprosí. Důvod je prostý - aby nemuseli neustále nahlížet do vašich dokladů a následně údaje přepisovat a kontrolovat, radši by měli kopii celého dokumentu stále u sebe. V praxi tak jde jen o zjednodušení jejich práce. Pokud kopii nebudete chtít poskytnout, realitní kanceláři by bohatě mělo stačit sdělení požadovaných údajů (jméno, bydliště, datum narození) a nahlédnutí do dokladů pro kontrolu uvedených údajů.

Dobré realitce průkaz můžete poskytnout

Jestli spolupracujete s kvalitní realitní kanceláří, nemusíte se bát jejím makléřům poskytnout kopii občanského průkazu. Je jen v jejich zájmu vám zaručit vysokou úroveň profesionality a komfortu. Vaše zájmy navíc chrání zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, který určuje, že v momentě, kdy prodávající sdělí makléři své osobní údaje a makléř je bude chtít využít nad rámec uzavření konkrétní smlouvy, musí mít opět souhlas prodávajícího.

Ivana Stojanovičová se rozhodla prodej své nemovitosti svěřit do rukou realitní kanceláře PATREAL a kopii svého průkazu ani předkládat nemusela. Neměli jsme důvod ji vyžadovat - našim klientům se snažíme vycházet vstříc a jejich nejistotu v oblasti poskytování osobních údajů naopak zmírňovat. Jedině tak může prodej nemovitosti proběhnout úspěšně, navíc k maximální spokojenosti klienta.

publikováno: 13. 6. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.