Rekonstrukce bytového jádra – jak na to – díl 2.


Rekonstrukce bytového jádra - jak na to - díl 2.

Rekonstrukce bytového jádra vyžaduje důmyslné plánování. Poté, co dojde na rozhodnutí, v jaké míře bude rekonstrukce bytového jádra provedena, přijde na řadu fáze návrhu nové koupelny (a toalety). Co je potřeba naplánovat, než se přistoupí k demontáži starého umakartového jádra a celkové realizaci rekonstrukce bytového jádra, aby výsledek odpovídal představám?

V prvé řadě je potřeba určit stavební materiál, který se stane hlavním prvkem rekonstrukce bytového jádra. K dispozici jsou dva typy provedení příček. Prvním je sádrokarton, jehož velkou výhodu představuje menší tíha příčky, rychlá montáž a snadnější vedení instalace. Povrch tohoto typu příčky je opatřený impregnací proti vodě. Je ale také možné zvolit druhý typ - tvárnice. Ty jsou těžší, podstatněji zatěžují původní konstrukci a při vedení instalací je nutné frézovat drážky pro rozvody. První jmenovaný materiál je levnější a kromě stavu konta ulehčí tato rekonstrukce bytového jádra i v otázce časové náročnosti. Tvárnice však jako přidanou hodnotu nabízí kvalitnější akustickou izolaci.

Základem rekonstrukce bytového jádra jsou stěny

Základem rekonstrukce bytového jádra je popsaná vyzdívka nebo namontování vnitřních stěn, položení obkladů stěn a podlahové krytiny, ukotvení a napojení vany, umyvadla a toalety. S demontáží jádra se zároveň musí řešit související problémy jako výměna nevyhovujících elektrických rozvodů nebo zaizolování a odvětrání rozvodu teplé vody. V případě nového rozvržení jistě neopomenete nové rozvody všech sítí.

Rekonstrukce bytového jádra v režii odborníků

Pokud si nevíte s novým uspořádáním příliš rady a nedisponujete prostorovou představivostí, pomůže vám stavební firma nebo přímo specializované koupelnové studio. To vaše připomínky a nápady zakomponuje do celkové 3D animace, ve které umožní manipulovat s koupelnovým nábytkem, než se doberete ke konečné podobě koupelny přesně podle vašich představ. Než se však vydáte zadat zakázku rekonstrukce bytového jádra takovému studiu, měli byste znát rozměry místnosti, umístění a otevírání dveří, jejich vzdálenost od stěn a pokud nebydlíte v panelovém domě a máte v koupelně okna, je nutné zaměřit se také na jejich šířky, výšky, vzdálenosti ode dveří a stěn, na výšku parapetu apod.

Přizvat si k rekonstrukci odborníky se vyplatí také proto, že většina laiků často nemá ponětí o nejrůznějších předpisech a normách, které musí rekonstrukce bytového jádra dodržet. Jde například o dvojitou izolaci, která v případě havárie zabrání vodě, aby protekla k sousedům, nebo speciální izolační pás, který by se měl podkládat pod dlažbu. Ten zajišťuje tzv. „kročejovou neprůzvučnost“, tedy to, že sousedé o patro níž nejsou obtěžováni nadměrným hlukem.

Pokud se do rekonstrukce bytového jádra nebudete pouštět sami, ale zaplatíte stavební společnosti, která to udělá za vás, bude vás to sice něco stát, ale měli byste mít záruku kvalitně odvedené a rychlejší práce. Nastane-li jakákoli závada, která padá na bedra dané firmy, máte na své straně záruku reklamace rekonstrukce bytového jádra. Jestliže si na nové zázemí koupelny netroufáte, určitě vše přenechejte odborníkům, které rekonstrukce bytového jádra živí. 

 

publikováno: 30. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.