Rekonstrukce bytového jádra - jak na to - díl 1.


Rekonstrukce bytového jádra - jak na to - díl 1.

Bydlíte v panelovém domě a čeká vás proces rekonstrukce bytu? Jednou z věcí, kterou budete pravděpodobně řešit mezi prvními, je výměna dnešním standardům naprosto nevyhovujícího jádra. Rekonstrukce bytového jádra je náročná, ale odměnou za vynaložené úsilí i finanční prostředky je následná změna k lepšímu, kterou ocení všichni obyvatelé bytu.

Z dob, kdy se umakart využíval při masivní výstavbě panelových domů, jsou známy i jeho nedokonalé vlastnosti – například neestetičnost, nulová akustická izolace, málo prostoru pro pračku a náchylnost snadněji podléhat zdraví nebezpečným plísním. To z umakartu dělá materiál neslučující se s představami o kvalitním a moderním bydlení. Co všechno musíte zvážit, než bude rekonstrukce bytového jádra provedena?

Co s umakartem aneb základní problém rekonstrukce bytového jádra

Typické umakartové jádro, což je vrstvený papír tvrzený umělou pryskyřicí, je z dnešního pohledu zastaralou a zcela nekomfortní variantou úpravy koupelny. Dnes se místo umakartu používají moderní stavební materiály, především sádrokarton. V prvním kroku tedy stojíte před rozhodnutím, zda umakart skutečně zbourat. Pokud se z jakéhokoli důvodu necítíte na to - pustit se do tak zásadní rekonstrukce bytového jádra, můžete se uchýlit k celkem jednoduchému a pohodlnému řešení, a to obložit umakart speciálními panely, které vypadají jako obkladový materiál. Na takové řešení je možné přistoupit, pokud má rekonstrukce bytového jádra za cíl řešit pouze nemoderní a nevyhovující vzhled a z hlediska plísní není umakartové jádro problémem. Tento základní krok rekonstrukce bytového jádra oddaluje kompletní výměnu.

Rekonstrukce bytového jádra vedoucí ke zděné koupelně

Nejvhodnější způsob je samozřejmě ihned od začátku uvažovat nad tím, že rekonstrukce bytového jádra má za cíl kompletní přeměnu stávající koupelny v koupelnu zděnou. Je možné zachovat původní rozvržení prostoru, avšak v takovém případě se rekonstrukce bytového jádra tolik neprojeví. Na druhé straně je tato cesta samozřejmě méně náročná, než když se rekonstrukce bytového jádra provádí i se změnou stavebních prvků a dispozic. Taková rekonstrukce bytového jádra totiž umožní například propojení koupelny s místností pro toaletu či její zvětšení na úkor prostoru chodby apod. Takový projekt už však bude vyžadovat práci odborné firmy, jinak by se rekonstrukce bytového jádra nemusela povést tak, jak se očekává. Za zmínku určitě stojí i cena rekonstrukce bytového jádra, která u této kompletní přestavby začíná na přibližně 80 000 Kč.

Moderní bydlení, to je pojem shrnující aktuální nároky na komfort, který nepředpokládá pouze pěkný design či kvalitní materiály, ale také zdraví nezávadná řešení, která umakart v dnešní době rozhodně nenaplňuje. I proto je rekonstrukce bytového jádra téměř nevyhnutelným krokem v panelákových bytech, co už mají několik desítek let za sebou.

 

publikováno: 26. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.