Rekonstrukce panelákového bytu: koupelna a toaleta


rekonstrukce koupelny

Původní byty v panelácích nesplňují dnešní náročné požadavky na pohodlné hygienické a úsporné bydlení. Zub času se podepsal zejména na koupelnách. Právě proto by oprava bytu měla začínat kompletní proměnou koupelny v paneláku. Na jaké zásadní otázky si během rekonstrukce panelákového bytu musíte odpovědět a jak správně postupovat?

Všechno musí pryč! Zbourejte umakartové jádro

Staré umakartové jádro je po letech ve špatném stavu, navíc neodpovídá současným hygienickým a bezpečnostním požadavkům. Proto bývá největším kamenem úrazu starých koupelen i ostatních místností. Jádro obvykle tvoří dřevěný rám vyplněný polystyrenem a umakartem.

Bývá vlhké, často se propadá a kvůli špatné elektroinstalaci může být i nebezpečné. Myslíte to s rekonstrukcí koupelny v paneláku vážně? Staré umakartové jádro zbourejte a nahraďte jej pórobetonovými tvárnicemi. Jsou pevné, lehké a snadno se opracovávají.

Sprcha versus vana – věčný boj mezi praktičností a pohodlím

Před zahájením rekonstrukce panelákového bytu si musíte odpovědět na několik důležitých otázek. Volba mezi vanou a sprchovým koutem mezi ně bezpochyby patří. Vždy se rozhodujte s ohledem na konkrétní dispozici koupelny. Zamyslete se, jak často se koupete ve srovnání se sprchováním.

Sprchový kout je zkrátka praktičtější a ideální pro malé koupelny. Pokud je pro vás koupelna oázou klidu a odpočinku, pak si pořiďte vanu přiměřené velikosti. Dalším řešením je pořízení rozměrného sprchového koutu se sedátkem. Dostatek prostoru získáte propojením toalety s koupelnou.

 Rekonstrukce koupelny

Pokud máte větší koupelnu, dilema vyřešíte pořízením vany i sprchového koutu.

Propojení toalety s koupelnou – ano, nebo ne?

V některých bytech je možné odbouráním umakartového jádra propojit toaletu s koupelnou. Pokud dvě samostatné místnosti spojíte, dojde k výraznému rozšíření koupelny. Takové řešení je vhodné právě v případě, kdy chcete do menší koupelny v paneláku umístit vanu. Samostatná toaleta má ale řadu výhod, soukromím počínaje a zvýšenou hygienou konče.

Předstěnové instalační systémy na toaletu

Během rekonstrukce panelákového bytu se v koupelnách a toaletách stále častěji používají předstěnové instalační systémy. Umožňují instalaci závěsné toalety se splachovačem umístěným ve zdi. Ve srovnání s volně stojící toaletou šetří prostor, jednoduše se udržuje a její připojení na přítok vody i odpad je snadné. Pro umyvadla a baterie se pak používají montážní rámy, které sanitární techniku pevně ukotví na nosných stěnách i sádrokartonových konstrukcích.

rekonstrukce koupelny3

I takhle může vypadat vaše koupelna v paneláku po rekonstrukci.

Rozšíření koupelny v paneláku pomocí podlahových žlabů

Rekonstrukce panelákového bytu se neobejde bez kompromisů. Koupelny v paneláku ale můžete jednoduchými zásahy výrazně rozšířit a usnadnit si pohyb. V malých koupelnách zbytečně ubírají místo sprchové kouty s vaničkou. Jsou velké, navíc mají pevně stanovenou konstrukční výšku a jsou viditelně oddělené od zbytku koupelny.

Doporučujeme používat podlahové žlaby a vybudovat „neviditelnou“ walk-in sprchu, která propojí sprchový kout s koupelnou a usnadní i údržbu. Na trhu jsou k dispozici podlahové žlaby různých velikostí, profilů i materiálů, máte z čeho vybírat. Například společnost Alcaplast vyrábí podlahové žlaby už od 300 mm, proto se hodí také do malých koupelen.

Obvyklý postup během rekonstrukce koupelny v paneláku

Rekonstrukce panelákového bytu se skládá z celé řady dílčích stavebních, montážních i demontážních prací. Během přestavby koupelny v paneláku se zpravidla postupuje v tomto pořadí:

  1. Demontáž panelákového jádra, odpojení odpadu a rozvodu vody, vypnutí elektrického proudu, vybourání staré dlažby i obkladů a vystěhování nábytku

  2. Výstavba příčky z pórobetonu

  3. Montáž nových rozvodů vody, elektřiny, odpadů

  4. Vyrovnání podlahy, montáž stropu, omítání

  5. Pokládání dlažby a obkládání

  6. Malování, instalace sanitární techniky – umyvadla, sprchového koutu, vany

  7. Vybavení moderním koupelnovým nábytkem

  8. Finální úpravy – úklid, čištění zaschlých hmot, testování funkčnosti

rekonstrukce koupelny2

Podlahové vytápění je v moderní koupelně standardem

Během rekonstrukce panelákového bytu popřemýšlejte také nad montáží podlahového vytápění. Koupelny v paneláku jsou jím běžně vybaveny. Podlahové vytápění umožňuje snadné nastavení teploty, místnost vyhřeje a po sprchování vysuší podlahu. 

Pokud vás čeká rekonstrukce panelákového bytu, doporučujeme návštěvu koupelnového studia. Poradí vám s návrhem a rozmístěním, vyberou s vámi ideální materiály a představí aktuální trendy. Pokud jste zkušenými kutily, rekonstrukci zvládnete i sami nebo s menší pomocí odborníka.

publikováno: 16. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.