Rekonstrukce panelákového bytu: kuchyně


Kuchyně v paneláku2

Žijete v paneláku a váš byt by si zasloužil pořádnou rekonstrukci? Během éry panelákových domů byly požadavky a trendy v bydlení úplně jiné než dnes. Řada bytů zůstala v původním stavu bez větších stavebních úprav. V novém seriálu se zaměříme na rekonstrukce panelákového bytu místnost po místnosti. Dnes se budeme věnovat kuchyním. Jak postupovat, na co si dát pozor a na co nezapomenout?

Špatně řešené dispozice? Zbourejte umakartové jádro

Stará umakartová jádra dnešním požadavkům nevyhovují, proto je nutné je zrušit nebo upravit. Pokud máte v plánu uskutečnit výraznější rekonstrukci, nebojte se umakartové jádro zbourat. Zamyslete se nad tím, jak jsou dispozice ve vašem bytě řešené, nebojte se přesunů.

Staré kuchyně v panelácích bývají často malé na úkor jiných místností. I přes nutnost výraznějších stavebních zásahů se přesun kuchyně může vyplatit. Ne vždy ale musíte umakartové jádro bourat. Pokud máte omezený rozpočet, málo času a aktuální dispozice nejsou tak špatné, rekonstrukce panelákového bytu se obejde i bez bourání. Umakartové jádro můžete vymalovat a nalakovat, lepší ale je nahradit ho sádrokartonem.

Kuchyně v paneláku

Snažte se kuchyni rozšířit – opticky i reálně

Hlavním neduhem panelákových kuchyní bývá malý prostor nebo jeho neefektivní využití. Rekonstrukce kuchyně v paneláku tak bývá zpravidla ve znamení rozšiřování. Kromě výše zmíněného bourání bytového jádra můžete rozšiřovat i správným výběrem nábytku a spotřebičů a především rozmístěním.

Vyměňte oválný stůl za obdélníkový, pořiďte židle, které bez problémů zasunete pod stůl, nebojte se poliček a jiných moderních úložných prostorů. Důležitá je ale jednoduchost a čistota. Snažte se mít na lince co nejméně spotřebičů a pořiďte linku, u které využijete maximální množství prostoru. Místnosti plánujte podle kuchyňských zón.

Během rekonstrukce panelákového bytu se snažte kuchyni rozšířit i opticky – používejte pastelové tóny, navazujte podobnými barvami, nepřehánějte to s detaily a dekorací. Malou kuchyň rozšíříte také použitím mozaikových obkladů a světlou podlahou.

Nápad na kuchyni v paneláku

Nebojte se kuchyňského ostrůvku

Kuchyňský ostrůvek se hodí i do paneláku! Tuto možnost využijete především při zbourání umakartového jádra nebo příček. Pokud chcete propojit obývací pokoj s kuchyní a současně mít v kuchyni více místa, ostrůvek je ideálním řešením.

V průběhu rekonstrukce kuchyně v paneláku se rozhodněte, jaký typ ostrůvku použijete, zda ve tvaru U, L nebo malý obdélníkový ostrůvek. Můžete nainstalovat také jen malý kuchyňský barový pult, který je především v menších kuchyních stále vyhledávanější.

Rekonstrukce kuchyně v paneláku – dodržujte odstupy

Při plánování rekonstrukce kuchyně v paneláku nezapomínejte na správné odstupy mezi linkou a ostrůvkem, skříňkami, poličkami a podobně. Nová kuchyň musí být především funkční, i když je estetika velmi důležitá. Minimální odstupy by měly být následující:  

Ideální vzdálenost od ostrůvku

120 cm

Minimální vzdálenost od ostrůvku nebo linky ve tvaru U (nutnost kompromisů)

90 cm

Délka pracovní plochy

80 – 140 cm

Vzdálenost mezi digestoří a varnou deskou

65 cm

Vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříňkami

50 cm

Kuchyňská linka: alfa i omega panelákového bytu

Při plánování rekonstrukce kuchyně v paneláku věnujte maximální úsilí návrhu kuchyňské linky. Ačkoliv je jídelní prostor nebo úložný prostor důležitý, dá se poměrně snadno upravit. Jakmile provedete montáž nové kuchyňské linky a spotřebičů, velké úpravy dalších pár let pravděpodobně dělat nebudete. Vyberte kuchyňskou desku z kvalitního materiálu, myslete na praktické užívání a vhodné rozmístění spotřebičů. Také si rozmyslete, jestli si pořídíte vestavěné spotřebiče.

Vyplatí se pořídit vestavěné spotřebiče? Čtěte v našem článku

Při rekonstrukci bytu v paneláku je obvykle zapotřebí učinit řadu kompromisů. I starý panelový dům ale během krátké doby upravíte a přeměníte jej v moderní a dostatečně prostorný. V příštím dílu seriálu se zaměříme na rekonstrukci obývacího pokoje a poradíme vám několik vychytávek.

II. díl - Rekonstrukce koupelny a toalety

III. díl - Rekonstrukce obývacího pokoje

IV. díl - Rekonstrukce dětského pokoje

publikováno: 19. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Lubomír
24. 4. 2018

Zajímalo by mě jak v kuchyni vymalovat, jestli použít omyvatelnou barvu když se tam třeba u sporáku může stát nehoda, vyprsknout omáčka nebo fleky od oleje... našel jsem omyvatelnou barvu, máme vymalovat celý pokoj nebo jenom ty stěny které jsou pod větším nebezpečím poškození?

Radek, redakce Chytré bydlení
25. 4. 2018

Hezký den, použití omyvatelných barev je dobrým řešením. Vhodné jsou obě možnosti, rozhodně se nebojte vymalovat celý pokoj omyvatelnou barvou. Pokud chcete ušetřit, na trhu jsou i matné barvy, které nerozeznáte od obyčejných, takže je můžete vhodně kombinovat. Pořád jsou ale běžnější lesklé barvy, takže si dejte pozor, aby vám do celého prostoru kuchyně ladily. Chystáme samostatný článek, kde se budeme omyvatelným barvám na stěnu věnovat. Tam se dozvíte podrobněji výhody i nevýhody těchto nátěrů.