Rekonstrukce panelákového bytu: kuchyně


Kuchyně v paneláku2

Žijete v paneláku a váš byt by si zasloužil pořádnou rekonstrukci? Během éry panelákových domů byly požadavky a trendy v bydlení úplně jiné než dnes. Řada bytů zůstala v původním stavu bez větších stavebních úprav. V novém seriálu se zaměříme na rekonstrukce panelákového bytu místnost po místnosti. Dnes se budeme věnovat kuchyním. Jak postupovat, na co si dát pozor a na co nezapomenout?

Špatně řešené dispozice? Zbourejte umakartové jádro

Stará umakartová jádra dnešním požadavkům nevyhovují, proto je nutné je zrušit nebo upravit. Pokud máte v plánu uskutečnit výraznější rekonstrukci, nebojte se umakartové jádro zbourat. Zamyslete se nad tím, jak jsou dispozice ve vašem bytě řešené, nebojte se přesunů.

Staré kuchyně v panelácích bývají často malé na úkor jiných místností. I přes nutnost výraznějších stavebních zásahů se přesun kuchyně může vyplatit. Ne vždy ale musíte umakartové jádro bourat. Pokud máte omezený rozpočet, málo času a aktuální dispozice nejsou tak špatné, rekonstrukce panelákového bytu se obejde i bez bourání. Umakartové jádro můžete vymalovat a nalakovat, lepší ale je nahradit ho sádrokartonem.

Kuchyně v paneláku

Snažte se kuchyni rozšířit – opticky i reálně

Hlavním neduhem panelákových kuchyní bývá malý prostor nebo jeho neefektivní využití. Rekonstrukce kuchyně v paneláku tak bývá zpravidla ve znamení rozšiřování. Kromě výše zmíněného bourání bytového jádra můžete rozšiřovat i správným výběrem nábytku a spotřebičů a především rozmístěním.

Vyměňte oválný stůl za obdélníkový, pořiďte židle, které bez problémů zasunete pod stůl, nebojte se poliček a jiných moderních úložných prostorů. Důležitá je ale jednoduchost a čistota. Snažte se mít na lince co nejméně spotřebičů a pořiďte linku, u které využijete maximální množství prostoru. Místnosti plánujte podle kuchyňských zón.

Během rekonstrukce panelákového bytu se snažte kuchyni rozšířit i opticky – používejte pastelové tóny, navazujte podobnými barvami, nepřehánějte to s detaily a dekorací. Malou kuchyň rozšíříte také použitím mozaikových obkladů a světlou podlahou.

Nápad na kuchyni v paneláku

Nebojte se kuchyňského ostrůvku

Kuchyňský ostrůvek se hodí i do paneláku! Tuto možnost využijete především při zbourání umakartového jádra nebo příček. Pokud chcete propojit obývací pokoj s kuchyní a současně mít v kuchyni více místa, ostrůvek je ideálním řešením.

V průběhu rekonstrukce kuchyně v paneláku se rozhodněte, jaký typ ostrůvku použijete, zda ve tvaru U, L nebo malý obdélníkový ostrůvek. Můžete nainstalovat také jen malý kuchyňský barový pult, který je především v menších kuchyních stále vyhledávanější.

Rekonstrukce kuchyně v paneláku – dodržujte odstupy

Při plánování rekonstrukce kuchyně v paneláku nezapomínejte na správné odstupy mezi linkou a ostrůvkem, skříňkami, poličkami a podobně. Nová kuchyň musí být především funkční, i když je estetika velmi důležitá. Minimální odstupy by měly být následující:  

Ideální vzdálenost od ostrůvku

120 cm

Minimální vzdálenost od ostrůvku nebo linky ve tvaru U (nutnost kompromisů)

90 cm

Délka pracovní plochy

80 – 140 cm

Vzdálenost mezi digestoří a varnou deskou

65 cm

Vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříňkami

50 cm

Kuchyňská linka: alfa i omega panelákového bytu

Při plánování rekonstrukce kuchyně v paneláku věnujte maximální úsilí návrhu kuchyňské linky. Ačkoliv je jídelní prostor nebo úložný prostor důležitý, dá se poměrně snadno upravit. Jakmile provedete montáž nové kuchyňské linky a spotřebičů, velké úpravy dalších pár let pravděpodobně dělat nebudete. Vyberte kuchyňskou desku z kvalitního materiálu, myslete na praktické užívání a vhodné rozmístění spotřebičů. Také si rozmyslete, jestli si pořídíte vestavěné spotřebiče.

Vyplatí se pořídit vestavěné spotřebiče? Čtěte v našem článku

Při rekonstrukci bytu v paneláku je obvykle zapotřebí učinit řadu kompromisů. I starý panelový dům ale během krátké doby upravíte a přeměníte jej v moderní a dostatečně prostorný. V příštím dílu seriálu se zaměříme na rekonstrukci obývacího pokoje a poradíme vám několik vychytávek.

II. díl - Rekonstrukce koupelny a toalety

III. díl - Rekonstrukce obývacího pokoje

IV. díl - Rekonstrukce dětského pokoje

publikováno: 19. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.