Olejové glazury dřevo ochrání, ale nebudou jej "dusit"
Dřevo jakžto oblíbený materiál pro stavby, vybavení i doplňky je nutno ošetřovat i v závislosti na tom, jak moc je namáháno. Pro vysokou míru zatížení je vhodné použít olejové lazury. Ať už vnitřní nebo vnější. Používají se pro ochranu dřeva na stavbu srubů a roubenek, což znamená, že jsou skutečně vysoce odolné. Lazury mohou být různě pigmentovány, díky čemuž vynikne přírodní vzhled.
Jestliže olejová lazura odolá i náročným podmínkám v horských oblastech, pak jí můžete bez obav použít také pro své altány, pergoly i zahradní nábytek. Vše tak bude maximálně ochráněno nejen proti vnějším vlivům, ale třeba i proti nežádoucí samovolné změně barvy, hnilobě a dřevokaznému hmyzu.
Nejkvalitnější varianta olejové glazury
Pokud jste už investovali do dřeva, pak na ochraně nešetřete. Povrchová úprava prodlouží jeho životnost, udrží si déle nový vzhled a hlavně nebude třeba jej měnit už po několika letech vlivem škůdců nebo plísní. I když se olejová glazura může zdát dražší, aplikuje se pouze v jedné vrstvě, což rozdíl v ceně vyrovná. Některé druhy dřeva jsou navíc i méně nasákavé, takže zbylou lazuru bude třeba setřít hadříkem.
Dřevo bude dýchat
Další z předností olejových glazur je jejich schopnost dřevo pod nánosem látky nedusit. Na jednu stranu jej chrání před parami a deštěm, na druhou stranu je naopak dostatečně paropropustná a dřevo tak může dýchat, vysychat a jinak přirozeně pracovat, aniž by došlo k jakémukoliv poškození, případně se to neodrazilo na změnách vzhledu.
Přírodní odstín i změny
Olejová lazura umožňuje buď zachování nebo jen jemné zvýraznění kresby dřeva, díky přírodním a zemitým pigmentům ji však můžete snadno změnit tak, aby i nový kousek ladil ke staršímu zařízení. Žádaná je nejčastěji přírodní olejová lazura, ovšem tmavšími odstíny můžete snadno dosáhnout dvojitým nátěrem vzhledu exotických dřevin.
O olejové lazuře prakticky
- Olejová lazura se nanáší na opracovaný povrch dřeva, vyhlazený ideálně jemným smirkovým papírem a zbavený prachu. Nanáší se jedna silná vrstva, která postačí k dostatečnému nasáknutí dřeva. Přitom nevytváří „lakovou“ vrstvu.
- V interiérech vydrží až několik dekád, v exteriéru je třeba obnovovat ji častěji. Zpravidla se jedná o 4 – 5 let, záleží však na náročnosti podmínek. Na návětrných stranách nebo na místech, kam pálí slunce, bude třeba natírat spíše častěji.
- Bez obav se může používat i na dětský nábytek a vybavení.
- Snadno se s nimi renovují starší a poškozené nátěry.
- Aplikovat se dá štětcem, válečkem i stříkáním, což je vhodné pro konstrukce a velké plochy.
V nabídkách prodejců se objevuje kolem patnácti přírodních odstínů, z nichž bude minimálně jeden přesně ten, který potřebujete. K dispozici je samozřejmě i bezbarvá varianta, jenž však tolik nepodtrhne letokruhy a tolik ceněný vzhled dřeva.
Diskuse k článku