Při dokončení obkládání koupelny si práci obkladače pečlivě zkontrolujte
Základem úspěšně dokončeného projektu je dobrý výběr řemeslníka, do jehož rukou náročnou obkladačskou práci svěříte. Počítejte s tím, že šikovných…
Čeká vás rekonstrukce nebo realizace nové koupelny? Pokud si chcete na práci povolat profesionálního obkladače, nepodceňujte kontrolu odvedené práce. Pokud převzetí zakázky stvrdíte svým podpisem a v záplavě euforie práci nezkontrolujete, pozdější opravy budete vymáhat jen stěží. Přinášíme vám pár tipů, na co vše se při spolupráci s obkladačem nebo firmou zaměřit.
Začněte pečlivým výběrem řemeslníka
Základem úspěšně dokončeného projektu je dobrý výběr řemeslníka, do jehož rukou náročnou obkladačskou práci svěříte. Počítejte s tím, že šikovných řemeslníků je málo a čekací lhůty jsou dlouhé. Do výběru obkladače nebo firmy se tak pusťte s několikaměsíčním předstihem. Nenechte se zlákat nízkou cenou za realizaci a chtějte vidět předchozí provedené práce.
Fotografie vám napoví mnohé, ale neodhalí detaily a funkčnost. Vždy je proto dobré vsadit na doporučení a rozhodnout se pro řemeslníka, kterého odzkoušel některý z blízkých před vámi. Na internetu můžete najít i uživatelské recenze, které o kvalitě ledacos vypoví. Velké množství negativních hodnocení by vás mělo od spolupráce odradit na první dobrou.
Před zahájením prací věnujte dostatek času komunikaci. Ujasněte si své představy, ptejte se na postupy a technologie, které používá a zjistěte si, jaké vybavení má k dispozici. Kvalitní řezačka na obklady je naprostým základem, bez ní nezvládnete práci zhotovit precizně ani ten nejšikovnější řemeslník. Zjistěte, jestli je schopný před zahájením obkládání vypracovat i spárořez, nebo jestli si jej máte nechat zpracovat externě u projektanta nebo v koupelnovém studiu.
10 věcí, které si při přebírání obložené koupelny zkontrolovat
V silách laika není možné bez hlubších znalostí zkontrolovat dodržení všech technologických postupů, mnohé vady a nedostatky však uvidíte na první pohled. Narazíte-li na závažnější problém, řešte jej včas. Na závady ryze estetického charakteru se pozdější reklamace zřejmě vztahovat nebude. Jinak je tomu samozřejmě v případě funkčních závad, které se projeví po čase, ať už půjde o špatně podlepenou dlaždici, nebo průsak přes špatně zhotovené spárování. Při přebírání obložené koupelny si však sami můžete zkontrolovat těchto 10 záležitostí:
1. Kvalitu řezu obkladů a dlažeb
Obkládání koupelny se neobejde bez řezání a zkracování obkladů a dlažeb. Při finální kontrole si ohlídejte, jsou-li všechny řezy provedené precizně a nejsou-li zamaskované větším množství spárovací hmoty nebo silikonu. Najdete-li na ploše dlaždice či obklady si odlomenými rohy nebo „zubatými“ hranami, žádejte o opravu.
2. Rovinatost podlahy
Pře přibírání obložené koupelny si do ruky vezměte vodováhu a zkontrolujte si, je-li dlažba položená v rovině. Křivou podlahu doma přece nikdo nechce, a to ani v koupelně.
3. Spád ve sprchovém koutu
V souvislosti s rovinatostí souvisí i kontrola spádu v případě walk-in sprchových koutů s dlažbou. Dlažba musí být vyspádovaná směrem k podlahovému žlabu, aby voda bez problémů odtékala a nezůstávala na podlaze. Máte-li možnost, pusťte sprchu a zjistěte, jestli voda bez problémů odtéká.
4. Šířku spár
Mezi jednotlivými dlaždicemi by měly být spáry stejně široké podle typu použitého spárovacího křížku. Jestli se rozdíl mezi šířkou spár výrazně liší, znamená to, že pokládka proběhla „od oka“ nebo zkrátka tak, „aby to pěkně vyšlo“ a obešlo se bez dalšího řezání a úprav materiálu.
5. Kvalitu spár a silikonů
Spáry musí zcela vyplněné spárovací hmotou, na druhé straně by spárovačka neměla zasahovat do samotných obkladů a dlažeb. Obkladači bohužel často spárovací hmotu nedočišťují, a tak finální a zdlouhavý úklid bude na vás. Zkontrolujte i kvalitu silikonů. Měly by působit jednolitě bez viditelných přechodů a nerovností.
6. Jsou-li všechny obklady a dlažby nalepené v rovině
Při kontrole nejde jen o rovinatost dlažby jako takové, ale i přechodu jednotlivých dlaždic a obkladače. Jestli jsou obklady položené v rovině poznáte jednoduše dotekem ruky. U milimetrový odskok může zkazit dojem z celé nově obložené koupelny.
7. Dodržení spárořezu
Pokud jste se s obkladačem předem domluvili na zhotovení spárořezu, nebo jste mu jej předali předem připravený, zkontrolujte, jestli se jím řídil. Obklady a dlažby by měly být položené přesně, a to včetně rozložení kolem sanitární techniky nebo navazování obkladů na dlažbu na podlaze.
8. Kvalita nalepených obkladů a dlažeb
Jestli dlažbu obkladač nalepil poctivě poznáte až po měsících používání. Vizuálně však zkontrolujte, jestli materiál neopatrnou manipulací nepoškodil. Nad poškrábanými obklady, zbytky stavební chemie a dalšími vadami nemávněte rukou.
9. Použití materiálů zvoleného odstínu a dekoru
Při obkládání koupelny dvěma podobnými dekory či odstíny obkladů a dlažeb se může stát, že zvolené materiály obkladač prohodí. Zkontrolujte si, jestli jsou v jednotlivých částech místnosti použity přesně ty materiály, které jste požadovali.
10. Provedení detailů (lišt, přechodů, rohů)
Zaměřte se na detaily. Podívejte se, jak s obkladač poradit se zpracováním rohů, nalepením lišt a profilů a dalších drobných prvků.
Pokud vady a nedodělky odhalíte při předávání zakázky, máte právo žádat o jejich nápravu. Kontrolu hotových obkladů a dlažeb proto nepodceňujte. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na téma obkladů a dlažeb:
Diskuse k článku