Přírodní mořidla na dřevo: inspirujte se u našich předků a využijte přírodní pigmenty
Toužíte po originálním a zajímavém nábytku? Vadí vám, že mořidla, která se prodávají v obchodech, obsahují chemii? Pak není co řešit. Nejjednodušším způsobem, jak vyřešit oba problémy, je použít přírodní mořidlo na dřevo. Vyrobte si ho sami! Zkuste třeba některý z uvedených tipů a nebojte se ani samostatných experimentů!
Přírodní mořidla na dřevo v historii
Než se začalo s výrobou chemických barviv, lidé se obraceli k přírodě. Ať už potřebovali obarvit dřevo, látku, vlasy nebo cokoliv jiného, sloužily jim k tomu přírodní pigmenty. Používala se různá barviva.
Za kuriózní postup při barvení nábytku můžeme označit výrobu tzv. ševcovské černi, která byla oblíbená v 18. století. Traduje se, že šlo zřejmě o odvar ze směsi tanátu železa a mědi. Byla zdrojem velmi odolných a stálých černošedých a černomodrých odstínů. Měděnka se prý rozpouštěla v moči opilců, která se pro tyto účely sbírala v hospodách. Přidával se do ní ještě vinný ocet.
Tento postup v dnešní době zřejmě zkoušet nebudeme. Vybereme si jiné postupy našich předků, abychom si mohli obarvit nábytek či jiné dřevěné doplňky domácnosti zdravými barvami bez chemických přísad. Přírodní mořidla na dřevo lze při troše fantazie vyrobit prakticky z čekohokoliv. Platí ale vždy zásada: nejprve si vyzkoušejte vlastnoručně vyrobené mořidlo na kousku dřeva. Nejenom kvůli tomu, jaký odstín se nám podařil, ale různá dřeva jednoduše reagují jinak. Jak s ohledem na materiál, tak s ohledem na stupeň vysušení dřeva.
Káva jako mořidlo na dřevo
Káva nám chutná a zahání únavu, je však možné ji také využít jako přírodní mořidlo na dřevo. Vyrobíme silnou kávu, necháme ji odstát a přecedíme. Na dřevo ji nanášíme štětcem anebo hadříkem. Kutilům se osvědčilo rovněž namáčení dřeva do roztoku kávy.
Čaj jako mořidlo na dřevo
Stejně tak jednoduché je použití čaje pro vytvoření krásné barvy na dřevě. Potřebujeme velké množství čaje a vroucí vodu. Různé druhy čajů vytvoří různé odstíny, proto můžeme dát průchod své kreativitě. Louhování čaje hodně prodloužíme, aby výsledné přírodní mořidlo mělo opravdu sytou barvu.
Červená cibule jako mořidlo na dřevo
Oloupeme dostatečné množství červené cibule a její slupky povaříme v horké vodě. Necháme odstát, slupky vyjmeme a roztok nanášíme na dřevo.
Červená řepa jako mořidlo na dřevo
Červenou řepu povaříme a necháme roztok vystydnout, potom nanášíme. Barva bude spíše růžová. Pokud chceme sytější odstín, můžeme použít převařený nálev ze sterilované červené řepy. Osvědčilo se také červené víno.
Ořechy jako mořidlo na dřevo
Ořechové skořápky namočíme na několik dnů do vody. Aby byla barva intenzivnější, můžeme je povařit i s jádry.
Ostružiny jako mořidlo na dřevo
Zajímavý temně fialový ostín poskytnou ostružiny. Rozdrcené plody tohoto ovoce lehce zředíme vodou a směs naneseme na dřevo. Jakmile zaschnou, opatrně očistíme dřevo od zbytků plodů. Nedoporučuje se používat na dřevo, na které bude svítit slunce. Pak rychle bledne. Upřednostníme ho proto na dřevo a nábytek, který zůstane v interiéru.
Ocet jako mořidlo na dřevo
Za výborné mořidlo se považuje ocet. Jeho odstín můžeme změnit přidáním různých přísad.
- modrá
Pokud do něj vložíme kousky mědi a necháme zhruba týden odstát, vznikne nádherná modrá barva.
- načervenalá
Pokud přidáme ocelovou drátěnku, dostaneme okouzlující načervenalý odstín.
- černá
A když do octu dáme čaj, pak získáme opravdu pořádně černou barvu.
Kurkuma/kari jako mořidlo na dřevo
V horké vodě svaříme dostatečné množství kurkumy nebo kari. Necháme vychládnout. Získáme takto žluté přírodní mořidlo na dřevo.
Dubová kůra jako mořidlo na dřevo
Ve vodě svaříme dubovou kůru. Po vychladnutí nanášíme na dřevo pro získání hnědého odstínu.
Spirulina jako mořidlo na dřevo
Spirulina barví dostatečně intenzivně, proto na přípravu barviva není třeba velkého množství – záleží, jak sytého odstínu chceme dosáhnout. Spirulinu vaříme ve vodě a po vystydnutí nanášíme na dřevo, které získá zelený odstín.
Mrkev jako mořidlo na dřevo
Rozmixujeme syrovou mrkev a lehce ji rozředíme vodou. Kaši naneseme na dřevo, které tím dostává oranžový odstín. Po zaschnutí opatrně odstraníme zbytky mrkve.
Pokud by se vám nechtělo trápit se s vlastnoruční výrobou mořidel, můžete zkusit některé z ekologických výrobků. Nátěry a mořidla na dřevo na bázi včelího vosku s obsahem přírodních pigmentů a bez amoniaku se dají pořídit ve specializovaných prodejnách i hobby marketech.
Diskuse k článku