Průvodce pro začátečníky: Jak vybrat správný stavební materiál pro váš projekt
Pokud se stavebnictvím nemáte příliš mnoho zkušeností, pravděpodobně vás překvapí, jak široká je dnes nabídka různých stavebních materiálů, nástrojů a kolika různými způsoby lze jednotlivé stavební prvky realizovat. Proto se dnes podíváme na to, jak se v problematice zorientovat.
Jaká by měla být životnost materiálu?
V první řadě si položte otázku ohledně životnosti konkrétního řešení. Chcete vsadit spíše na přírodní materiály? Pak počítejte s tím, že například dřevěné prvky vyžadují pravidelnou údržbu a obnovu nátěru, jinak mohou zejména v exteriéru vlivem povětrnostních podmínek rychle degradovat.
Platit to může pro ploty, obklady, odkryté nosné trámy (dřevo u dřevěné pergoly) nebo i dřevěná okna. Někdy vám může vyhovovat, že materiál má nižší životnost, protože delší zkrátka nepotřebujete (jde například o provizorní řešení). Jindy ale potřebujete, aby materiál vydržel desítky let. Pečlivě si tedy prostudujte, jakou životnost lze očekávat u řešení, které zvolíte vy.
Přemýšlejte nad vlastnostmi
Velký důraz byste měli klást na vlastnosti materiálu. Mluvíme například o izolačních vlastnostech. Novostavby by se měly konstruovat mimo jiné i s ohledem na přírodu a vaši peněženku. Kvalitně zateplený dům může mít roční spotřebu energií až o desítky procent nižší než stavba starší. Nové možnosti se přitom v tomto směru objevují prakticky každý rok.
I starší stavby, které třeba rekonstruujete, lze jednoduše vylepšit. Provést můžete zateplení fasády nebo na stěny nanést termonátěr. Každé vylepšení se počítá. Když se jednotlivé učiněné kroky nasčítají, příjemně vás v souhrnu překvapí poklesem spotřeby.
Vše je nutné propočítat
V každém projektu samozřejmě hrají podstatnou roli peníze. Matematika ale není tak jednoduchá, jak se může zdát. Nemůžete totiž vybírat jen podle aktuální situace a srovnávat jednotlivé materiály podle jejich ceny.
Do kalkulace musíte zahrnout vlastnosti a zvážit i další související náklady. Dražší materiál, který vám pomůže ušetřit za energii, se může z dlouhodobého hlediska vyplatit. Stejně tak se může vyplatit dražší řešení, které ale nepotřebuje žádnou (nebo potřebuje výrazně levnější) pravidelnou údržbu.
Kromě toho může do hry vstoupit i změna ceny energií, nicméně to je již položka, kterou dokážete jen velice těžko odhadnout. Například v případě sázky na solární panely platí, že jejich návratnost se výrazně zrychluje, pokud roste cena elektřiny. Zároveň ale platí, že návratnost zateplení se zpomaluje s tím, jak jsou v Česku stále častěji mírnější zimy, při kterých teplota neklesá pod bod mrazu.
Zkuste si tedy vše opravdu důkladně propočítat, sestavit si různé varianty kalkulací a vyberte tu, které, co se týče minimalizace nákladů, z dlouhodobého hlediska věříte nejvíce.
Diskuse k článku