Relaxujte ve své koupelně a zbavte se zimních depresí


odpočinek ve vaně

Ať chceme nebo ne, slunečný a listím obarvený podzim bude brzy u konce. I letos nás čekají sychravé deštivé dny, nedostatek přirozeného světla a šedá barva v různých odstínech všude kolem. Během pozdního podzimního a zimního období trpí velká část populace tak zvanými zimními depresemi. Jednou z možností, jak s depresí a špatnou náladou bojovat, je proměnit koupelnu v místo relaxace. Nabijte se pozitivní energií a vykročte do deštivých dnů s úsměvem na tváři. Víme, jak na to.

Jak se zimní deprese projevuje a jaké jsou příčiny?

Podzimní nebo zimní deprese je označením pro špatnou náladu způsobenou dlouhodobým nepříznivým počasím. Nejedná se tak o depresi v pravém slova smyslu. Pokud vás trápí špatná nálada, můžete si ji poměrně snadno zlepšit i bez návštěvy psychologa. Na každého působí změny počasí různě. Někteří jsou vůči podzimním špatným náladám imunní, u jiných se negativní pocity dostaví hned začátkem podzimu.

zimní deprese

Špatná nálada? Chybí vám slunce

Sluneční záření je pro naše tělo velmi důležité, pomáhá nám doplňovat energii, povzbuzuje nás a přispívá k celkové regeneraci organismu. Nedostatek světla je tak hlavní příčinou zimních depresí. S tím souvisí i nedostatek vitamínů a málo pohybu, protože se nám běhat venku příliš nechce.

Špatnou náladu jen podtrhnou smutné barvy, které jsou všude kolem nás. Pokud si na sebe uděláte čas a začnete relaxovat v koupelně, na špatnou náladu si ani nevzpomenete.

Útulná koupelna jako lék na špatnou náladu

Nedostatek světla a smutné barvy patří mezi hlavní příčiny pochmurných nálad v zimním období. V koupelně náš den začíná i končí, takže může naši psychiku do značné míry ovlivňovat. Pokud den odstartujete s pozitivním myšlením, bude o poznání veselejší.

Výběr osvětlení

Nepodceňujte výběr osvětlení a zakomponujte do koupelny hned několik svítidel, díky kterým budete moci intenzitu světla regulovat podle svých potřeb. Pečlivě vybírejte zejména světlo nad zrcadlo, které by mělo váš obličej dostatečně nabudit, přitom by nemělo být příliš ostré.

koupelna

Kombinace světlých pastelových barev

Pokud máte koupelnu zařízenou ve světlých pastelových barvách, podzimní deprese vám budou ohrožovat mnohem méně. Smutné barvy jsou venku všude kolem nás, tak se postarejte o to, aby vaše koupelna zářila. Žlutá, oranžová, bílá, béžová, červená… To jsou barvy, které na vás budou mít během podzimu a zimy pozitivní vliv. Pokud máte koupelnu zařízenou v temných barvách (černé, tmavě modré, hnědé), pracujte s barevnými koupelnovými doplňky a dekoracemi.

Hurá do vany

Pokud vás trápí zimní deprese, měli byste odpočinou duši i tělu. Světlo a veselé barvy zapůsobí na vaši psychiku. Pokud se naložíte do vany, uvolníte ztuhlé svaly a nahřejete se, budete štěstím bez sebe. Maximálního komfortu dosáhnete pomocí hydromasážních van s vodními tryskami. Odpočinek vám zajistí i standardní vany. Při jejich pořizování si dejte záležet i na výběru vanového sifonu, který se často podceňuje. Kromě klasických sifonů existují i speciální typy s napouštěním přepadem, které jsou stále oblíbenější.

Relaxujte, prohřívejte se a zůstaňte v teple

Jakmile si užijete příjemnou podzimní koupel, ještě chvíli odpočívejte. Po osušení se zabalte do ručníku nebo županu a běžte si na chvíli lehnout. Zbytečně se nedotýkejte studených předmětů, usilujte o to, abyste zůstali nahřátí co nejdelší dobu.

Pokud chcete jít po koupeli na záchod, asi vás nemůže nic naštvat víc, než dosednutí na studené záchodové sedátko. Tento problém ale vyřešíte jednoduše. Česká firma Alcaplast vyrábí moderní záchodová sedátka z duroplastu, která nepříjemný pocit chladu redukují. Komfort si dopřejete i během zimního období a vaši pohodu nic nenaruší.

relax v koupelně

Koupelna je ideálním místem pro domácí chromoterapii

Už jsme zmínili, že barvy a světlo na naši psychiku výrazně působí a mohou nám pomoci vyvarovat se podzimních nálad. Ideální metodou pro boj se zimní depresí je domácí chromoterapie neboli terapie barevným světlem. Nainstalujte do koupelny intimní barevné podsvětlení vany, sprchového koutu a dalších částí.

Chromoterapie se běžně používá u vířivých van, proč byste ji ale nemohli mít i u sebe v koupelně? Proti špatné náladě vám může pomoci žlutá, zelená i oranžová. Pokud si pořídíte moderní RGB osvětlení, odstín si sami navolíte podle aktuální nálady.

Bojujte se špatnou náladou a dělejte vše pro to, aby vás pochmurnost zimních dnů nedostihla. Koupelna je skvělým místem, kde proti zimním depresím bojovat.

publikováno: 19. 10. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.