Renovace dveří - jak na to?


Renovace dveří - jak na to

Tak jako všechny součásti vybavení domácnosti, ani interiérové dveře nevydrží věčně. Pokud už nejsou reprezentativním a funkčním doplňkem, vyvstane otázka, co s nimi. Nejjednodušší řešení samozřejmě spočívá v nákupu nových, nechcete-li se ale těch původních vzdát tak lehce, čeká vás renovace dveří, kterou můžete přenechat odborníkům, nebo se do ní pustit sami.

Renovace dveří se vždy odvíjí od míry opotřebení a poškození, s nímž se interiérové dveře potýkají. Škody menšího rozsahu určitě zvládnete svépomocí, u těch větších záleží jen na vás, zda se inspirujete dostupnými tipy a radami ohledně renovace dveří, nebo vše necháte v režii profesionálů. Ať tak či tak, renovace dveří může probíhat několika způsoby, velmi často však volba padá na uvedené dva:

  • renovace dveří nátěrem
  • renovace dveří fólií či samolepící tapetou

Renovace dveří pomocí nátěru

Tento způsob znovunavrácení pěkného vzhledu dokáže zázraky. Výsledek je posléze přirozený a interiérové dveře opět vypadají jako nové. Základní postup této renovace dveří obsahuje následující kroky:

  • Po sundání kliky a kování je nutné odstranit starý nátěr. To bývá někdy komplikované, zvláště když bylo o dveře pečováno špatně. Můžete tedy použít brusku, smirkový papír nebo horkovzdušnou pistoli, se kterou lze vrstvu seškrabávat.
  • Povrch zbavený původního nátěru je nutné očistit od prachu a špíny, s čímž pomůže navlhčený hadřík nepouštějící chlupy. Pamatujte také na případné odmaštění, bez toho by se renovace dveří nátěrem nemusela povést.
  • Nyní přijdou na řadu škrábance, rýhy a otlučená místa, které je dobré přímo překrývat a vyplňovat tmelem. Nebojte se nanášet ho v tlustší vrstvě, protože po důkladném uschnutí (nejlépe na sluníčku) ho budete moci opět přebrousit a vyhladit.
  • Konečnou fází renovace dveří je samozřejmě natření barvou (a dále možno lakem). Doporučuje se natřít interiérové dveře dvakrát. Druhý nátěr je dobré vést v protisměru oproti původnímu, abyste předešli problémům se stékající barvou a nerovnoměrným rozvrstvením. Barva musí na dveřích samozřejmě důkladně proschnout, následujte proto údaje uvedené na konkrétní plechovce.

Renovace dveří s fólií nebo samolepící tapetou

Druhý způsob renovace dveří je v domácích podmínkách poměrně rychlý. Lze jím také stávající interiérové dveře ozdobit, a to během pár minut. Dveřní fólie je vyráběna přímo k účelu renovace dveří, samolepící tapeta však tuto funkci také zastane, i když u ní existuje riziko, že nebude na povrchu dveří držet.

Dveřní fólie jsou vyráběny ve standardizovaných rozměrech, které mají běžné interiérové dveře. Jejich povrch je speciálně upraven tak, aby výsledek nepůsobil příliš uměle. To, že jsou tyto fólie určené pro interiérové dveře, dokládá také nabídka motivů, ve které převažují dekory dřeva. Celý princip této renovace dveří spočívá tedy v potažení dveří touto fólií (případně tapetou). Práce vyžaduje přesné měření a pečlivé nalepení, jinak nemusí být konečný výsledek renovace dveří takový, jaký byste očekávali. Cena těch nejlevnějších druhů začíná na přibližně 250 Kč za kus o rozměru 90 cm x 200 cm.

Pokud se rozhodnete, že renovace dveří je řešením právě pro vás, pamatujte také na to, že obnovu mnohdy nepotřebují jen dveře samotné, ale též kování a zárubně. Soustřeďte se tedy na interiérové dveře jako na celek sestávající z několika částí. Poté taky můžete zjistit, že ani výmalba na stěnách okolo už není tak pěkná jako dříve. Odměnou za vaši starost a péči vám pak bude pohodlné a příjemné bydlení. A to už za tu snahu přeci jenom stojí.

 

publikováno: 8. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.