G+

Řešení přívodu vody bez vodovodu: domácí vodárna


Fotolia_61168526_XS

Domácí vodárna je nezbytným zařízením k přesunu vody z vlastního zdroje do vodovodu. Své místo má hlavně tam, kde není možné se napojit na veřejný vodovod. Jako zdroj pak slouží studna, vodní tok nebo nádrž s dešťovou vodou. Poslouží pro pitnou i užitkovou vodu, a to zejména na chatách, kde bývají větší investice zbytečné.
 

 

Nemusí se ale jednat jen o místa bez veřejného vodovodu, díky domácí vodárně a vlastnímu zdroji životadárné tekutiny lze jednoduše uspořit významnou část financí z rozpočtu.

Domácí vodárna - základní parametry pro správný výběr

Při mapování trhu okamžitě zjistíte, jak širkou nabídkou jednotlivé obchody disponují. Znamená to, že i cenové rozpětí bývá výrazné a orientace velmi náročná.

Prvotní specifikaci je třeba udělat podle dvou nejdůežitějších ukazatelů:

  • jaké množství vody budete čerpat
  • odkud a kam bude potřeba vodu dopravit

S druhým hlediskem pak souvisí i nutnost zjištění dopravní výšky, kterou bude muset voda překonat.

Průtok domácí vodárny

Pravděpodobně víte, na co budete vodu používat. I to by mělo být jedno z kritérií při výběru. Průtok se udává v m3/hod, l/min nebo l/h.
Pro domácnost počítejte se spotřebou 30 - 70l/min a pro zalévání přibližně 25l/min. Vždy počítejte raději více, než méně. V horším případě kapacitu nevyužijete, ovšem pokud koupíte vodárnu s nižším průtokem, než potřebujete, pak bude k ničemu.

Transport vody

Domácí vodárna bude muset vodu nasát a vytlačit, čily dva důležité úkoly. Vždy změřte svislou a vodorovnou délku potubí zvlášť. V prodejně vám pak poradí, která z vodáren bude vhodná. Pro studny se hodí kupříkladu ponorné čerpadlo, které nemá se vztlačením vody nejmenší problém.

Aby voda na konci potrubí jen nekapala, je důležité počítat i s nezbytným tlakem. Proto se připočítává okolo 20 - 30 metrů potrubí, což odpovídá dvěma až třem barům.

Fotolia_61905145_XS

Rozdíl mezi čerpadlem a domácí vodárnou: obojí je velmi podobné, odlišnosti se ale dají najít ve způsobu ovládání, přičemž vodárny jsou propracovanější a pro dlouhodobé používání výhodnější. Zajišťuje stálý tlak vody a vypíná a zapíná se automaticky, Učerpadla všechny úkony musí provádět obsluha.

Už při výběru zvažte, kolik budete dělat odběrných míst. Záleží to na volbě kapacity vodárny, aby stihla přepravit dostatečné množství vody, a aby tlak udržoval stabilní hodnotu. Jediné, v čem spočívá riziko více odběrných míst, je mnosžtví stabilně dodávané teplé vody. Kdo by si nepamatoval situace z dětství, že díky otočení kohoutků u umývadla začala najednou a nečekaně téci ve sprše mnohem, ale mnohem studenější voda...

Domácí vodárna se dá použít do studny do hloubky 8 metrů, do mělkčých zdrojů vodu pak kamkoliv. Rizikem ale bývá běh na sucho. Většina čerpadel už ale nyní zahrnuje spínač, který si s takovou situacá poradí a běh vypne.

Cena domácí vodárny není nikterak závratná. Nejlevnější druhy se dají pořídit už v ceně asi tří tisíc korun. Horní hranice pak může sahat až do desetitisíci.

publikováno: 17. 6. 2014
přečteno: 547×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.