Revize plynových kotlů neodkládejte, ideální čas je právě teď


Revize plynových kotlů je dobré nepodceňovat. Pravidelnou revizí vašeho plynového kotle můžete ušetř

Nejrozšířenějším palivem pro vytápění domů je stále plyn. A protože se domácnosti snaží šetřit, kde se dá, jednou z možností je také správný výběr plynového kotle. Samozřejmostí by měla být jeho každoroční údržba. Revize plynových kotlů by měla přijít na program před topnou sezónou, jelikož pozdější případné problémy dokáží pěkně znepříjemnit život. 

Revize plynových kotlů by se rozhodně neměly zanedbávat. Nové kotle jsou schopny samy o sobě uspořit část nákladů na vytápění, jestliže je ale necháte zkontrolovat odborníky, pak správně seřízený kotel dokáže ušetřit ještě více. Nic neodkládejte a nechte si je odborně prohlédnout ještě dřív, než přijdou první mrazivé dny.

Proč provádět revize plynových kotlů?

Plynové kotle znamenají úsporu. Ať už zvolíte pro svůj dům klasický či kondenzační, můžete si být jisti, že investice se vám během několika let vrátí. Průběžně je však potřeba starat se o jejich stav, aby vše šlapalo tak, jak má. Povinnost udržovat zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví, osob nebo majetku, je dokonce zakotveno v zákoně.

Máte drahý plyn? Zkuste naši kalkulačku plynu.

Servisní technik provede během revize plynového kotle následující úkony

  •  vyčistí výměník tepla
  •  zkontroluje a v případě potřeby vymění hořák, zapalování a pojistky
  •  provede analýzu spalin (u kondenzačních kotlů)
  •  upraví nastavení regulace
  •  prověří vodní nebo plynové armatury
  •  zkontroluje pevnost plynových spojů

Zanedbané plynové kotle jsou nebezpečné

plynový kotelStarost o plynové kotle se rozhodně nevyplácí podceňovat. Následky mohou být v nejhorším případě až tragické. Zdraví totiž může ohrožovat nebezpečný oxid uhelnatý – bezbarvý a nedráždivý plyn vznikající nedokonalým spalováním. Silně jedovatý plyn znemožňuje přenos kyslíku, což má za následky nepříjemné bolesti hlavy, závratě, slabost, poruchy vidění nebo dezorientaci. Při vysoké koncentraci pak nastává kóma, křeče a zástava srdce – tedy otrava oxidem uhelnatým.
Špatný stav kotle se odráží nejen ve zhoršeném prostředí pro život, ale i ve vaší peněžence.

Revizi plynového kotle proveďte před topnou sezonou

Revizi je nutno provádět mimo topnou sezonu, jako nejvhodnější období se proto jeví srpen nebo září. Pokud se rozhodnete zavolat servisní firmu hned na jaře, rozhodně chybu neuděláte. Horší je, když jejich návštěvu odkládáte, a v mrazech vám kotel z čista jasna přestane fungovat.

Kontrola plynových kotlů by měla být prováděna každoročně, naproti tomu revize (tedy důkladnější prohlídka) by měla být na programu co tři léta. Nezapomínejte, že se jedná o zákonem danou povinnost. Kotel sám o sobě vám ročně ušetří značnou sumu, proto na servisu rozhodně nešetřete.

publikováno: 26. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.