Rez neznamená konečnou! Pomůže barva na kov


barva na kovový plot

Máte na zahradě či pozemku nějaké prvky z kovu? Může to být například kovový plot, okapy, střecha či dětská prolézačka nebo houpačka. Potom byste měli vědět, jak se o ně co nejlépe starat. Ani kov pochopitelně nevydrží věčně, obzvláště pokud mu nevěnujete dostatečnou pozornost. Kovy jsou náchylné především ke korozi, jejíž riziko se ve venkovních podmínkách podstatně zvyšuje.

Kov nejvíce trpí v exteriéru. Základní barva na kov chrání plot i mříže

Zde se nabízí jednoduchý příměr k osobním automobilům. Pokud svého čtyřkolového miláčka parkujete v garáži, chráníte ho tím před vnějšími vlivy počasí. Když vozidlo naopak necháte stát před domem, vystavujete ho dešti či mrazům, čímž se stává mnohem náchylnější k rezivění. S kovovým plotem či jinými prvky na zahradě je to velmi podobné. V exteriéru zkrátka dostávají pořádně zabrat, obzvláště pak během zimního období, kdy musí přečkat tuhé mrazy.

Korozi naštěstí můžete efektivně předcházet. Stačí, když povrch čas od času natřete kvalitní barvou na kov. Zní to jednoduše, avšak i natírání kovů má svá specifika, která jsou pro výslednou práci velmi důležitá. Jedná se především o pečlivou přípravu podkladu. Pokud ji podceníte, nátěr pravděpodobně nebude mít příliš dlouhou životnost.

Jak bojovat s korozí? Vhodná barva na kov zachrání plot i houpačku

Ze všeho nejdříve byste se měli ujistit, že se na povrchu nenachází zbytky původního nátěru. Toho se před začátkem malování musíte kompletně zbavit. Odlupující se kousky starého nátěru a případnou rez odstraníte s pomocí běžných pomůcek, které jistě najdete doma. Postačí obyčejný brusný papír nebo drátěný kartáč. Nic nezkazíte ani odrezovačem, tedy kapalnou směsí s obsahem látek, které na sebe dokáží rez vázat. Lahvičku přípravku seženete v každých kutilských potřebách či obchodě s barvami na kov, případně v internetových obchodech. Nejedná se o vysokou investici, výrazně vám však usnadní práci.

Nátěr plotu: plně si vystačíte s barvou na kovový plot

V dalším kroku přichází na řadu odmašťování, k němuž se běžně používá ředidlo, ale úplně postačí i teplá voda se saponátem. Jakmile budete hotovi, nezbývá než opláchnout povrch čistou vodou a následně jej nechat uschnout.

Před samotným nátěrem se ujistěte, zda není povrch ještě vlhký. V takovém případě počkejte do úplného vysušení. Pak už ale na nic nečekejte a pusťte se rovnou do natírání. Potřebujete pouze kvalitní barvu na kovový plot. Čím dříve začnete, tím lépe. Očištěný kov je totiž extrémně náchylný na rezivění. Nátěr proto v žádném případě neodkládejte, mohlo by se vám to velmi rychle vymstít.

Základní barva na kov i vrchní nátěr v jednom balení

Samotné nátěry se rozlišují na dva druhy – na základní a vrchní. Základní barva na kov je důležitá především z hlediska ochrany. Čím kvalitnější barvu si pořídíte, tím déle vám ochranná vrstva vydrží. Vrchní nátěr naopak plní primárně estetickou funkci. Vybírat můžete z mnoha různých odstínů.

Na trhu se v současné době nachází celá řada produktů. Dbejte však především na kvalitu, jen ta vám totiž zaručí, že za rok nebudete muset pořizovat novou barvu na kov a natírat znovu. Stále vyhledávanější jsou barvy, které plní funkci základní barvy na kov i vrchního nátěru v jednom. Jedná se o zajímavou alternativu, která v sobě kombinuje účinky ochranného nátěru s estetickou funkcí nátěru vrchního. Taková barva nejen chrání před korozí, ale zároveň nabízí velmi atraktivní vzhled.

barva na kov mříž

Jak postavit dětské hřiště na zahradu?

Kovové prvky často bývají součástí dětských hřišť, průlezek či houpaček. Na dětské hřiště běžně narazíte na veřejných místech, jedinečný prostor na hraní však můžete dětem vybudovat i na vlastní zahradě. Že nevíte, jak na to? Žádný problém. Máme pro vás několik tipů, na co si dát během stavby pozor, aby výsledek dopadl podle vašich představ.

Na co myslet před výstavbou dětského hřiště na zahradě?

Než se pustíte do stavby dětského hřiště na zahradě, měli byste vědět, kde přesně bude stát. Vhodným místem zpravidla bývá rovná a nejlépe zatravněná plocha. Překážkou ale není ani svah. Mějte však na paměti, že vybranému terénu budete muset přizpůsobit výslednou podobu hřiště.

Místo už máte vybrané, ale stále nevíte, jak vlastně bude hřiště na zahradě vypadat. Návrh si pečlivě promyslete. Na správném dětském hřišti by neměla chybět houpačka a skluzavka. Stejně tak se vyplatí myslet dopředu a navrhnout hřiště tak, aby sloužilo dětem různého věku.

Jedním z nejdůležitějších aspektů při stavbě dětského hřiště na zahradě je bezpečnost. Základní konstrukce by měla být pečlivě upevněná v zemi, aby nemohlo dojít k jejímu převržení nebo destabilizaci.

Děti dokáží být pořádně divoké. Kokové prvky hřiště se kvůli tomu velmi snadno oprýskají, čímž začnou být náchylné k rezivění. Proto byste neměli zapomínat ani na občasný antikorozní nátěr základní barvou na kov, který výrazně prodlouží životnost kovových součástí hřiště.

základní barva na kov

publikováno: 26. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.