G+

 

 

Rizika a nebezpečí platební karty: víte, na co si dát pozor?


Fotolia_53644889_XS

Už jen malé procento obyvatel našich končin nevlastní bankovní účet s kreditní kartou. Platby jejím prostřednictvím jsou téměř každodenní úkon; kdo si oblíbil nákupy na internetu, pak už má jistě také kušenosti s bezhotovostními platbami. V mnohém usnadňují platební karty život, ovšem nezřídka se dá setkat se situací, že naopak vše pěkně zkomplikují.
 

Nedůvěra vůči nim už není tak silná jako v počátcích jejich používání. I samotný bezpečnostní proces plateb už je na zcela jiné úrovni. Nikdo se tak už nemusí bát sáhnout do peněženky pro malou plastovou kartičku, s jejíž pomocí uhradí jakýkoliv nákup. I tady se ale snaží všemožní zlodějíčkové získat údaje a s nimi i přístup k účtu.

Nejčastější triky zlodějů

  • není tajemstvím, že spoustu zneužití platebních karet mají na svědomí kamarádi, rodinní přísušníci nebo osoby blízké. Proto si dobře hlídejte, komu svěřujete čísla z PIN kódu.
  • kamery: tajně nainstalované kamery u bankomatů nahrají PIN kódy a poté zloději vytipovanou osobu o kartu okradou.
  • dotykové senzory bývají nainstalovány pod klávesnicí bankomatu; poté znovu následuje účelová krádež karty.
  • podvodné emaily (phishing) do nichž se vyplňuje číslo karty společně s osobními a často i přihlašovacími údaji. Velmi průhledná, ale přesto účinná metoda, která se v poslední době rozmáhá.
  • vybílení účtu při platbě přes internet – v ČR a celkově v Evropě velmi nepravděpodobné díky účinnému bezpečnostnímu systému. Nebezpečí hrozí především u asijských nebo amerikých obchodníků.
3D Secure: jedná se o standard bezpečnosti při placení v internetových obchodech. Při platbě je vždy odesláno jednorázové heslo na mobilní telefon, navíc jsou citlivé údaje z platební karty sdělovány jen bance, která platbu autorizuje. Obchodníkovi je pak jen oznámeno, zda byla transakce povolena či nikoliv.

kreditky

Platební karty a platby přes internet

Vysoký stupeň bezpečnosti se snaží banky zajistit tak, že obchodníka vyloučí z transakce osobních údajů (systém 3D Secure – viz výše).

Údaje nejsou odesílány kanálem veřejné sítě, a tak nehrozí jejich únik.
Internetu využívá i metoda skimmingu – fyzického okopírování magnetického proužku  a následné odčerpání peněz prostřednictvím internetového platebního portálu.

V České republice není zneužívání platebních karet závažným problémem, protože případů není mnoho. V drtivé většině pak za okradením stojí lehkovážnost majitelů platebních karet, kteří neuvážlivě sdělují kódy a přístupová hesla. I samotné banky se snaží zabezpečení stále zdokonalovat a svým klientům nabízet nové možnosti a způsoby využití karet.

publikováno: 17. 2. 2014
přečteno: 312×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...