Robotická sekačka na trávu usnadní spoustu práce


robotická sekačka

Pro někoho je sečení trávy příjemným koníčkem, pro jiného nutným utrpením. Pokud patříte do druhé kategorie a sečení trávy není vaše hobby, vhodnou alternativou může být pořízení moderní robotické sekačky. Na trhu se v posledních letech objevují robotické sekačky stále častěji, jsou vybaveny pokročilými funkcemi a zvládnou jednoduché posečení i velkých rozlehlých zahrad. Jak robotické sekačky fungují a vyplatí se do nich investovat?

Robotická sekačka – skvělý pomocník do okrasné zahrady

Robotická sekačka je navržena tak, aby zvládla posekat zahradu bez jakékoliv obsluhy. Jednoduše nabijete baterii, umístíte ji na zahradu, zapnete a necháte ji pracovat. Robotická sekačka je perfektním pomocníkem do okrasných zahrad, ve kterých jsou zelené plochy již upravené a potřebují jen zarovnat a zkrátit.

Robotická sekačka není určena pro sečení neudržovaných trávníků. Trávu nesbírá, nechává ji na ploše posekanou - mulčuje. Ta pak působí jako kvalitní hnojivo. První sečení trávníku proto doporučujeme provést klasickou ruční sekačkou. Trávník vyčistěte a zkraťte na délku cca 20 cm. Po zbytek roku už budete pravidelně používat robotickou sekačku, díky které se bude trávník zahušťovat a bude vypadat nádherně po celou sezónu.

Jak funguje robotická sekačka

Jak vlastně taková robotická sekačka funguje? Na trhu narazíte na různé výrobky, které se liší různými funkcemi sekání a mírou inteligence. Nejmodernější robotické sekačky jsou vybaveny GPS modulem, díky kterému znají tvar zahrady a pamatují si místa, která již posekly. Robotické sekačky jsou vybaveny akumulátorem, obvykle umožňují průběžné dobíjení pomocí slunečních paprsků.

Jistě vás zajímá, jak robotická sekačka pozná, kde má sekat, a kam už nemůže. Používají se k tomu tzv. vytyčovací vodiče. Před první zprovozněním robotické sekačky musíte svou zahradu ohradit tenkým drátem. U některých modelů musí být vodič nad zemí, u jiných se může zakopat do země. Jakmile se robotická sekačka ocitne v okolí vodiče, otočí se a bude pokračovat jiným směrem. Pomocí vytyčovacích vodičů tak snadno ohraničíte celou plochu zahrady, navíc vytyčíte i prostor kolem stromů či keřů. Vodičem také ohraničíte například zahradní jezírko či bazén, aby se vám robot neutopil.

robotická sekačka

Domeček ochrání před sluncem či deštěm

Robotické sekačky jsou zkonstruované tak, aby odolaly i dešti a silným slunečním paprskům. I tak byste se měli zaměřit na jejich skladování a zbytečně je nevystavovat nepříznivým vlivům počasí. Na trhu narazíte i na speciální domečky pro robotické sekačky, které zařízení chrání před sluncem či deštěm. Domeček pro sekačku můžete mít umístěný přímo na zahradě.

Robotická sekačka zvládne i sečení ve svahu

Je třeba říci, že ačkoliv jsou robotické sekačky určené pro sečení okrasných trávníků, často si poradí i s kopcovitým terénem. Svahová dostupnost se obvykle pohybuje kolem 18°. Ty nejdražší roboti se honosí tím, že dokážou sekat i v úhlu 45°. Při výběru robotické sekačky tak schopnost sekání ve svahu patří mezi jeden z důležitých parametrů.

Nyní, když jsme si popsali základní charakteristiku, výhody i nevýhody robotických sekaček, můžeme se pustit do samotného výběru. V pokračování našeho článku se dozvíte, jak robotické sekačky vybírat.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK VYBRAT ROBOTICKOU SEKAČKU

Nenechte si ujít další články o údržbě trávníku:

publikováno: 11. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.