Robotická sekačka se dokáže o trávník postarat sama


Fotolia_41291912_XS

Pěkný a udržovaný trávník je chloubou každé zahrady. Vyžaduje to ovšem pravidelnou a správnou péči, ve které je stěžejním bodem častá úprava s pomocí sekačky. Trend využívání důmyslných moderních technologií se nevyhnul ani této činnosti, a tak je robotická sekačka aktuálním hitem, který si mnozí majitelé pozemku zcela oblíbili. Jaké toto zařízení je a jak funguje?

Jak už název napovídá, robotická sekačka funguje na podobném principu jako žádané inteligentní vysavače, o kterých si můžete přečíst v zajímavém článku „Úklid domácnosti zjednoduší robotický vysavač“, kde najdete všechny důležité informace o tomto vítaném pomocníkovi, tedy i o tom, jak je možné, že sám pracuje.

Základem pro kvalitní práci robotické sekačky je baterie

Robotická sekačka funguje na základě využívání kombinace různých moderních technologií. Především obsahuje programovatelnou jednotku, která umožňuje nastavování a ovládání a která se také stará o samotný chod, protože dává pokyn motoru, senzorům či nožům. Nejčastěji zmiňovanou komponentou z hlediska důležitosti je baterie, na které se při výběru rozhodně nevyplatí šetřit. Doporučuje se typ Li-Ion, který má výdrž až okolo 3 hodin a stejnou dobu se obvykle i nabíjí. Oproti tomu levnější druhy vydrží méně a také se déle nabíjí, čímž se snižuje efektivita celkového využití.

Fotolia_40607001_XS

Senzory brání poškození

Neméně důležité jsou i zmiňované senzory, které brání případnému poškození, když by robotická sekačka odněkud spadla apod. Tyto senzory slouží tedy k tomu, aby sekačka rozpoznala, kde může a nemůže sekat. U levnějších typů je nutné prostor pomocí speciálních kabelů vymezit, dražší modely mohou obsahovat speciální čidla, jež porost, který je nutné zkrátit, rozpoznají samy. Dle konkrétního vybavení může sekačka disponovat i senzory, co v případě deště dají pokyn sekačce, aby sečení ukončila a uschovala se. I když je nutné zmínit, že dražší typy jsou schopny pracovat i v dešti.

5582934565_b3beef3fd1

Robotická sekačka může být omezena sklonem terénu

I když se zdá být robotická sekačka dokonalým zařízením, co ušetří čas i peníze, je třeba zmínit, že není vhodná do každého terénu. S hodně členitým si neporadí a stejně tak neumí pečovat o trávník tam, kde je sklon větší jak 27 stupňů.

Pravidelná péče o trávník je neodmyslitelným předpokladem toho, jak dosáhnout jeho pěkného vzhledu. Častým stříháním porost houstne a stává se kvalitnějším. Pokud je tedy krásný trávník vaším snem a nemáte čas se o něj dostatečně starat, může být robotická sekačka vítaným řešením. Pravdou ale je, že představuje nákladnou investici. Ty nejzákladnější a nejlevnější typy začínají s cenou na 20 000 Kč.

publikováno: 5. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.