Rodičovský příspěvek: Jak o něj zažádat a pro koho je určený


Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek patří mezi sociální podpory, které mají ulehčit finanční zátěž rodičům malých dětí. Navazuje na tzv. mateřskou, tedy na peněžitou pomoc v mateřství. Ohledně rodičovského příspěvku stále kolují různé mýty, často se také zaměňuje právě se zmíněnou mateřskou. Od nového roku navíc platí několik úprav, které se týkají výše příspěvku. Jak zažádat o rodičovský příspěvek, k čemu slouží a komu je určený?

Mateřská dovolená a PPM - rady, tipy, výpočty 2019

Rodičovský příspěvek se obvykle vyplácí až po mateřské

Rodičovský příspěvek je sociální dávkou, která se vyplácí jednomu rodiči pečujícímu o dítě do věku max. 4 let. O rodičovský příspěvek může zažádat buď matka, nebo otec. Pokud by měl dávku obdržet otec, nemusí být manželem matky, ale musí být zapsán v rodném listu dítěte. Tato finanční pomoc navazuje na mateřskou, takže se vyplácí až ve chvíli, kdy vám skončí peněžitá pomoc v mateřství. Pokud jste na mateřskou vůbec neměli nárok, rodičovský příspěvek se vám začne vyplácet už od narození dítěte.Šetřete peníze

Jak zažádat o rodičovský příspěvek a kdo jej vyplácí

Zatímco mateřskou vyplácí OSSZ, o rodičovský příspěvek se stará odbor sociální podpory spadající pod úřad práce. Pro získání rodičovského příspěvku je třeba vyplnit formulář na úřadu práce, pod který spadáte. Budete potřebovat občanský průkaz, rodný list dítěte, doklad o výši a délce PPM a potvrzení příjmů. Abyste mohli o rodičovský příspěvek zažádat, musíte mít trvalé bydliště a aktuální pobyt nahlášené v České republice. V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte právě na ÚP, kde vám veškeré nesrovnalosti objasní.

Přečtěte si také o příspěvku na bydlení

Rodičovský příspěvek – různé varianty vyplácení

Hlavní předností rodičovského příspěvku je skutečnost, že se rodič sám rozhodne pro to, jakým způsobem svůj rodičovský příspěvek vyčerpá. Počet měsíců, během kterých se rodičovský příspěvek bude vyplácet, je totiž variabilní. Celková výše rodičovského příspěvku je ale pevně stanovená a odpovídá částce 220 tisíc Kč. Rodič jej může čerpat maximálně do věku 4 let dítěte.

Varianty vyplácení jsou různé, roli zde ale hraji i výše příjmu, eventuálně fakt,zdali je rodič OSVČ a platil/neplatil si nemocenskou. Celková výše bude vždy stejná, lišit se ale bude maximální možná měsíční částka a tedy i minimální počet měsíců, během kterých je možné dávku vybrat. Nejdelší možnost vyplácení je vždy stejné – 43 měsíců a měsíční příspěvek 5 116 Kč. Nejrychlejší výběr se ale liší. Pro bližší představu uveďme několik příkladů v tabulce: 

Rodičovský příspěvek na 1 dítě

Hrubý příjem

Nejrychlejší výběr dávky

 

Počet měsíců

Měsíční výše

15 000 Kč

21

10 500 Kč

25 000 Kč

13

17 500 Kč

OSVČ - neplatil nemocenskou

29

7 600 Kč

OSVČ - platil nemocenskou 500 Kč/měsíc

15

15 217 Kč 

Způsob vyplácení můžete v průběhu změnit

Výši rodičovského příspěvku můžete změnit každé tři měsíce a upravit ji podle svých aktuálních potřeb. První rok můžete například vybrat příspěvek vyšší hodnoty a po roce snížit. Ke změně se přistupuje například při přípravě na další těhotenství, když bude žena nastupovat na další PPM ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku. Bude tak schopná vyčerpat částku pro RP rychleji.

Od roku 2018 je příspěvek pro rodiče dvojčat vyšší

Potěšeni můžou být rodiče dvojčat, protože od začátku tohoto roku mají nárok na vyšší příspěvek. Zatímco v minulosti byla výše příspěvku stejná bez ohledu na počet dětí, od letoška mají rodiče dvojčat a vícerčat celkovou částku navýšenou na 330 tisíc Kč. Tato změna se týká i rodičů, kterým se děti narodily před 1. 4. 2018 a ještě nedosáhli věku 4 let. 

Rodičovský příspěvek pomůže ulehčit náročnou finanční situaci rodičů. Při žádosti si ale dobře promyslete, jaká forma vyplácení bude vašim možnostem nejlépe vyhovovat. Nezapomeňte, že v průběhu vyplácení můžete výši měsíčního příspěvku změnit a upravit ji svým potřebám. Nebojte se obrátit na místní úřad práce, kde vám rádi pomohou.

publikováno: 26. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.