Rostoucí dům se přizpůsobuje vašim požadavkům během života


image012_1600x900ms

Dům, který by svou velikost přizpůsoboval rozrůstající se rodině, by si zasloužil značku ideál. A přece takový existuje. Říká se mu rostoucí dům a díky tomu, že se může stále rozrůstat, plní postupně požadavky jak mladého bezdětného páru, tak rodičů, kteří potřebují místo pro své potomky, tak třeba i prarodičů, kteří chtějí poskytnou útočiště vnoučatům.

 

Potřeba většího životního prostoru se obvykle řeší koupí většího domu – to ovšem znamená další finanční zatížení, které si za současných podmínek nemůže dovolit každý. A pokud ano, znamená to omezení na dlouhá léta dopředu. Rostoucí domy jsou tak elegantním řešením bez nutnosti stěhování.

Různé fáze života – různé potřeby

Zatímco v mládí nepotřebujeme příliš mnoho místa a spokojíme se s málem, ve stáří naopak chceme trávit dny v pohodlí a komfortu. Stejně tak se bez spousty místa neobejde rodina s dvěma dětmi a domácími mazlíčky... Jenže zatížit se hned po studiích horentní hypotékou, díky nímž by bylo možné zajistit si perfektní dům na celý život? To láká málokoho... Řešením je tedy stavba menšího domku, který se může v průběhu let rozpínat – a to jak na patro, tak i do šířky. To už pak záleží jen na stavebním místě a prostorových možnostech.

Rostoucí domy a jejich možnosti

  • v 1. fázi lze postavit jen malý přízemní objekt typu 2+kk. Užitá plocha se pohybuje kolem 80 m2, což znamená bydlení vhodné pro rodinu s malým dítětem. To však postupně odrůstá...
  • na řadu tak přichází 2. fáze: rozšíření o další pokoj. Znamená to zatím jen rozšiřování přízemí – užitá plocha se může rozrůst až na 100 m2 (3+kk).
  • plnohodnotné bydlení v přízemním rodinném domku přichází ve 3. fázi, kdy se další dostavbou dostává obytná plocha až ke 135 m2 a typ bydlení odpovídá 4+kk.
  • ve 4. fázi se již staví na patro, předpokládá se tedy dostavba dalších dvou pokojů a nové koupelny či pokoje pro hosty. Dům se dá také rozšířit o další pokoj v přízemí.
  • ve finále se dům může dopracovat až k typu 5+kk. Rozšíření může zahrnovat i garáž, zimní zahradu, místo pro bazén nebo saunu.

image011_1600x900ms 

Průběh dostavby

Dostavbu je potřeba promyslet dopředu, aby se vybudovaly základy a na ty se už jen dostavovalo. Lze je vybudovat i dodatečně, s přechozím plánem je to však jednodušší. Samotná stavba probíhá za plného provozu domu: odebírají se pouze dveře a dodávají další moduly. Dostavba půjde poznat jen podle silnější zdi, avšak i to se dá regulovat např. sílou izolace.

Na mysli jistě vyvstala cena takového rostoucího domu. První fáze vyjde přibližně na 1 700 000 Kč a postupně se propracovává až ke dvěma a půl milionu korun. Finance je však potřeba dodávat postupně a rychlost růstu si tak můžete sami regulovat dle toho, kdy máte obnos k dispozici.

publikováno: 22. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.