• sites_model::get_site() returned no data on site id: 75327 lang: cz sql in debug

Rozdíly mezi silikátovou, silikonovou a akrylátovou omítkou


Malování fasády

Chcete dát svému domu nový kabát a přemýšlíte nad výběrem vhodné omítky? Na trhu jsou různé druhy fasádních omítek, které se liší svými vlastnostmi a cenou. Nároky na fasádní omítky jsou přitom vždy vysoké. Musí odolávat náročným povětrnostním vlivům, vysoké vlhkosti, mrazu i silnému slunečnímu záření. Nejčastěji se setkáte se silikátovými, silikonovými a akrylátovými omítkami. V čem se liší a kterému typu dát přednost?

Fasádní omítky musí odolávat nepříznivým vlivům počasí

Moderní fasádní omítky jsou vyrobené tak, aby odolávaly nepříznivým vlivům počasí. Proto se v exteriéru nesmí používat nátěrové hmoty určené pro interiérové použití. Na střídání teplot, působení UV záření či mrazy není zkrátka běžný vnitřní nátěr stavěný. Moderní fasádní omítky jsou testovány a podléhají poměrně přísným legislativním podmínkám.

Konkrétně u nás v České republice se musí fasádní omítky testovat na mrazuodolnost, podle normy minimálně ve 25 cyklech. U omítek se testuje také přídržnost, paropropustnost, nasákavost i vodotěsnost. Všechny speciální fasádní omítky dostupné na našem trhu musí odpovídat podmínkám stavebního zákona, a tak by měly být dostatečně kvalitní. I tak se svými vlastnostmi jednotlivé druhy omítek liší.

Malba fasády

Akrylátové fasádní omítky

Nejrozšířenějším typem fasádních barev jsou akrylátové omítky. Používají se při rekonstrukcích domů v dobrém stavu a také na fasády novostaveb. Používají se především tam, kde jsou dobře řešené přesahy střech, takže nehrozí riziko většího znečišťování fasád. Akrylátové fasády jsou totiž náchylnější na znečištění a hůře se udržují. Tento typ fasádních barev je oblíbený, protože je cenově dostupný a při dobré kvalitě odpovídající naprosté většině aplikací.

Akrylátové fasádní omítky se vyrábí z umělé pryskyřice. Jsou tvrdé a dobře odpuzují vodu. Ve srovnání s jinými materiály mají horší paropropustnost, proto se nedoporučují na kontaktní zateplovací systém s minerální vatou. Použití na zateplení polystyrenem je bezproblémové.

Silikátové fasádní omítky

Dalším typem fasádních barev jsou omítky silikátové. Jsou vyrobené z draselného vodního skla, díky čemuž vynikají skvělou paropropustností. Hodí se na všechny typy zateplení včetně systémů s minerální vatou. Silikátové fasádní omítky se hodí zejména na sanované zdi, vlhké zdi, sanační omítky i staré budovy a historické objekty.

Silikátové barvy se vyznačují také vysokou přídržností. I přes své dobré vlastnosti mají i řadu nevýhod, kvůli kterým se nehodí pro všechny aplikace. Omítky tohoto typu mají horší vodoodpudivost, proto jsou více nasákavé. Mají také horší pružnost a jsou dražší než akrylátové omítky. Pokud se rozhodnete pro tento typ omítky, dejte si také pozor na to, že se mohou aplikovat jen na podklady s obsahem křemíku.

Fasáda

Silikonové fasádní omítky

Pokud hledáte luxusní řešení a chcete do nové fasády investovat, rozhodněte se pro silikonové fasádní barvy. Patří k těm nejdražším, ale vzhledem ke svým vlastnostem předčím oba výše zmiňované typy. Silikonové fasádní barvy jsou pružné, paropropustné a vodoodpudivé. Pojivo je složeno z akrylátové disperze se silikonovými emulzemi, díky kterým je nasákavost minimální a vodoodpudivost naopak vysoká.

Silikonové fasády se navíc nešpiní, a pokud by náhodou k zašpinění došlo, působení deště se nečistoty omyjí. Silikonové omítky se používají na hrubší omítky a jsou ideální volbou do průmyslových oblastí, kde hrozí silné a rychlé znečištění vlivem špatné kvality ovzduší.

Je jen na vás, pro jaký typ fasádní omítky se rozhodnete. Nejlevnější akrylátové omítky jsou pro běžné aplikace dostačující, ale moderním silikonovým fasádním omítkám zkrátka nemohou konkurovat. Silikátové omítky jsou pak zlatou střední cestou. Konkrétní rozhodnutí je pak jen na vás.

Alternativou k omítce mohou být pak panely BELAN z polyuretanové pěny, které slouží jako tepelná izolace a současně i jako venkovní fasáda. Vnější strana panelu disponuje moderním vzhledem stlačeného betonu za použití pevného bílého cementu. Termopanely jsou na trhu v různých barevných provedeních. Pokud se rozhodnete pro tuto technologii, můžete se spolehnout na dlouholetou životnost.

 

publikováno: 3. 10. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.