G+

 

 

Rtuť - v čem je její riziko a proč na ni dávat pozor


rtuť2

Rtuť – toxický kovový prvek, který se v našem okolí vyskytuje naprosto běžně, a přitom jeho rizika jsou značná. Platí to pro člověka, jehož zdraví ohrožuje více, než by se mohlo zdát, ale také zamořuje přírodu jako odpad z výrobků. Sama od sebe se přitom vyskytuje velmi vzácně, proto jakákoliv vyšší hodnota okamžitě ukazuje na lidskou činnost.

 

 

Kde se bere rtuť? Jen velmi malé procento se vyskytuje volně v zemské kůře, v mořské vodě je pak sotva měřitelná. Největším zdrojem je cinabarit, z někohož ji lze vyrobit. A k čemu vůbec slouží?

Využití rtuti

Nejznámější využití má asi jako výplň jednoduchých fyzikálních strojů – teploměrů a tlakoměrů. Neobešli by se bez ní ani dentisté, kterí ji využívají jako součást amalgámových plomb (v kombinaci s mědí, cínem a stříbrem).

Najdete ji také ve výbojkách a zářivkách, s čímž se pojí velký problém, kterým je vyhazování těchto zařízení na skládky, kde snadno zamořují prostředí. Jelikož jejich užívání ve formě úsporných žárovek stoupá, jedná se o velmi aktuální téma. Celkově přináší vážné ekologické, zdravotní a společenské otázky, na což reagovala Evropská unie strategií o eliminaci rtuti.

Zdravotní rizika rtuti

Přestože je součástí mnoha vakcín je jeho nebezpečí obrovské. Jedná se o kumulativní jed, který se pomalu vylučuje a snado se tak hromadí v organismu (játrech, ledvinách, slezině) až desítky let. Do těla se dostává potravou a dýcháním. V prvním případě se jedná o potraviny, jež byly rtutí infikovány už v půdě; nejvíce ohroženými zvířaty jsou ryby, o nichž je tento fakt již známý. Rozikovou potravinou jsou i ledviny a játra (obecně vnitřnosti). 

Rozbitý teploměr, aneb co s rtutí: Častým problémem bývají rozbité teploměry a následný sběr kuliček, kde je největším rizikem nadýchání se výparů. Jak tedy na to? Důležité je vědět, že rtuť reaguje s drahými kovy, proto všechny šperky pryč. S rouškou přes úst a nos a gumovými rukavicemi je třeba kuličky (kapky) rtuti sebrat do skleničky, nejlépe pomocí kapátka a papíru, v níž se zalijí vodou (kvůli výparům) a odnésou do sběrného dvora.

Rtuť - nebezpečí pro životní prostředí

Nejen samotná rtuť, ale i jeji sloučeniny patří mezi rizikové látky, jenž ovlivňují nervový a kardiovaskulární systém živých organismů. Do prostředí se dostává hlavně spalováním uhlí, dřeva a ropy, výroba chloru či alkalických hydroxidů. Je schopna dálkového přenosu až na tisíce kilometrů od místa zdroje. Do potravinového řetězce se tedy dostává poměrně snadno a tak je třeba regulovat její množství, které meziročně stále stoupá.

Fotolia_30035223_XS

Největším rizikem rtuti jsou páry, které můžeme velmi jednoduše vdechnout, a konzumace kontaminovaných potravin. Na skládkách se vyskytuje čím dál více spotřebičů, jenž obsahují rtuť, což můžeme sami eliminovat – například důslednou recyklací zářivek, úsporných žárovek či teploměrů. Nakolik je tedy kontroverzní zákaz klasických žárovek šetrný k životnímu prostředí je otázkou...

publikováno: 1. 2. 2014
přečteno: 760×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...