Rybenka domácí v koupelně nebo na toaletě – jak se jí zbavit


Rybenka

Mají rády teplo, tmu a vlhko, člověku neškodí, ale dokážou vystrašit a znepříjemnit ráno. Řeč je o rybenkách domácích – bezkřídlém hmyzu kapkovitého tvaru, který se vyskytuje v koupelnách, spížích, na toaletách a chodbách po celém světě. Objevily se rybenky domácí i u vás? Způsobů, jak se jich zbavit, je několik, od ekologických až po chemické. Pokud ale chcete rybenky ze svého obydlí nadobro vyhubit, musíte se zaměřit na preventivní opatření.

Proč máte rybenky v koupelně nebo na toaletě

Pokud se u vás doma objevily rybenky, nemusíte mít hned výčitky svědomí. Čas od času se mohou vyskytnout v každé domácnosti a rozhodně nesvědčí o zanedbání hygieny. Pokud proti nim zavčas zakročíte, zabráníte jejich přemnožení a výrazně omezíte jejich výskyt. Rybenky mají rádi teplé, tmavé a vlhké prostředí, do kterého se rádi přesouvají a kde se i množí. Právě proto si vyhledávají zejména toalety a koupelny, které přináší ideální podmínky pro jejich život. Vyskytují se i v jiných částech domů – ve spížích, garážích nebo sklepech. Rybenky jsou aktivní především v noci. Rychle se pohybují a hledají potravu. Mohou se pustit do požírání papíru, lepidel, fotografií, mouky nebo cukru. Už kvůli tomu je dobré se jich zbavit, i když člověku nijak neškodí ani nepřenáší nemoci.

Preventivní opatření – pravidelný úklid a větrání

Než se pustíte do hubení rybenek domácích, je důležité zabránit dalšímu množení hmyzu a nevytvářet prostředí, ve kterém se mu dobře daří. Mezi základní preventivní opatření patří:

  • Pravidelný a pečlivý úklid koupelny a toalety
  • Vytírání podlah do sucha
  • Čištění všech zákoutí místností – rohů, spodních částí
  • Pravidelné větrání, díky kterému se sníží vlhkost
  • Proplachování odpadu horkou vodu
  • Pravidelné čištění a vysušování rohožek a podložek

Pořiďte sanitární techniku, která se snadno udržuje

Při rekonstrukci nebo návrhu koupelny vybírejte sanitární techniku i koupelnový nábytek s ohledem na jeho údržbu. Z tohoto hlediska jsou nejvhodnější prvky z nerezové oceli, které se jednoduše čistí, rychle schnou a nečistoty se na nich zbytečně neusazují. To se týká především podlahových vpustí a žlabů, ale také odvodnění a sifonů.

Likvidace rybenky biologickými prostředky

Pokud se rybenky ve vaší domácnosti zatím vyskytují jen v malé míře a jsou pro vás novinkou, pusťte se v první řadě do likvidace pomocí biologických prostředků. Vyzkoušejte na list papíru nastrouhat bramboru a umístěte ji kolem místa, kde se rybenky objevují. Přes noc se do brambory zahrabou a ráno ji jednoduše vyhodíte.

Další možností je umístění kousků vanilkových lusků do koupelny a na toaletu. Aroma vanilky rybenky vypudí a už se u vás nějakou dobu neukážou. Pokud máte rádi sofistikovanější řešení, vyrobte si pastičky na rybenky. Smíchejte melasu s octem, umístěte do malé mističky a položte ji přímo do jejich cestiček. Sladká směs rybenkám zachutná, ocet je však usmrtí.

Rybenky jsou v koupelně hned, ale jak se jich zbavit?

Použití chemických přípravků

Pokud se vám nedaří rybenky ze svého obydlí vypudit ani po opakovaných pokusech, je na čase využít hrubou sílu v podobě chemických přípravků. Na trhu jsou k dispozici pastičky, pásky i spreje na hmyz, které likvidují i rybenky. Účinným řešením je smíchání cukru s tzv. Boraxem – minerálem, který se používá v potravinářském průmyslu i v zemědělství jako hnojivo. Likvidací veškerého hmyzu se pak zabývají profesionální firmy zajišťující odbornou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci.

Rybenky vás nekousnou, příjemnými společníky se ale s největší pravděpodobností také nestanou. Pokud budete v koupelně a na toaletě pravidelně větrat a důkladně vysušovat podlahu, nebudou mít vhodné zázemí pro množení a spokojený život. Spoustu práce si usnadníte i výběrem kvalitní sanitární techniky, vanových, umyvadlových i pračkových sifonů nebo žlabů. Moderní výrobky jsou navrženy s ohledem na co nejjednodušší údržbu.

publikováno: 23. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.