Rybičky do zahradního jezírka potěší oko i duši


Rybičky do zahradního jezírka_1

Zahradní jezírka jsou čím dál populárnějším způsobem, jak oživit velkou, ale i malou zahradu. A co by to bylo za jezírko bez rybiček? Rybičky dodají zahradnímu jezírku jedinečnou atmosféru a navíc potěší nejen děti či vnoučata, ale i dospělé. Sledování plovoucích rybiček v zahradním jezírku se může snadno stát vaším oblíbeným odpočinkem. Které rybičky jsou ale ty nejvhodnější, nekrásnější anebo nejméně náročné na péči?


Na co je třeba dbát při výběru rybiček do zahradního jezírka?

Nejdůležitější je zvážit velikost vašeho zahradního jezírka, jaké velikosti zvažované rybičky dorůstají a samozřejmě také množství rybiček. Dalšími nezbytnými kritérii je také to, zda žijí v hejnechči samotářsky, jestli se různé druhy rybiček snesou navzájem a nakolik jsou přecitlivělé například na kvalitu vody.

Které rybičky do zahradního jezírka menších rozměrů a které do většího?

Pro malá zahradní jezírka je velmi vhodnou volbou například střevle potoční, která dorůstá kolem 10 cm, mění barvu během rozmnožování, avšak potřebuje stále prokysličenou vodu. Do 15 cm dorůstá zase ouklej obecná, stříbřitě zbarvená a zdržující se v hejnech v horních vrstvách vodního sloupce. Hrouzek obecný je dlouhý asi 10 až 12 cm, žije při dně a neobejde se bez dobře okysličené vody. Pro malá jezírka je vhodná také koljuška tříostrá, u které je však třeba mít na paměti, že se jedná o dravou rybu. Velmi nenáročnou malou rybičkou je pak třeba i slunka obecná.

Rybičky do zahradního jezírka_2

Větších velikostí pak dorůstají karasi obecní, karasi zlatí, kteří jsou krásně zbarvení, ale žijí při dně jezírka, líni obecní, kteří taktéž žijí především u dna a aktivními se stávají až za šera a také velmi populární KOI kapři a jeseteři.

Rybička jako čistička zahradního jezírka od řas

Velmi praktickou rybičkou pro zahradní jezírko je ostroretka stěhovavá, která se živí řasami, takže vám pomáhá vaše jezírko udržovat čisté. Je však velmi citlivá na kvalitu vody, a proto uhyne-li, víte, že je vaše jezírko znečištěné a je třeba s tím něco udělat dříve, než uhyne i zbytek rybiček ve vašem zahradním jezírku.

Ty nejzářivější, nejbarevnější a nejkrásnější rybičky do zahradního jezírka?

To jsou rozhodně KOI kapři. Nicméně, chcete-li krásného, zdravého barevně zajímavého a většího KOI kapra, musíte počítat s tím, že se tak trochu plácnete přes kapsu. Ceny se totiž pohybují od pěti až třeba do třiceti tisíc korun. Ceny těch nejmenších KOI kaprů okolo 10 cm pak často neklesají ani pod 300 korun. Za KOI kapra si sice zaplatíte, ale ty barevné kreace vás upoutají. Mohou být bílí, černobílí, oranžovo bílí, oranžovo černí i zlatí. Kdo někdy nesnil o zlatých rybičkách v zahradním jezírku? Avšak nevýhodou KOI kaprů i shubunkini, kteří jsou nádherně barevní, je nejen poměrně vysoká pořizovací cena, ale také jejich potřeba alespoň 80 cm hluboké vody v zahradním jezírku.

Karas zlatý – zářivě barevný, ale nenáročný

Krásnými a nenáročnými rybičkami do zahradních jezírek jsou také karasi zlatí, kteří nejsou nároční na kyslík, jejich zakrslá varianta ani na velikost jezírka a dokážou žít i v zamrzlé vodě. Co se týče barev, mohou být červení, zlatí, světle fialoví i nápadně skvrnití. Hledáte-li tedy opravdu krásné rybičky pro amatérského chovatele či začátečníka, je karas zlatý výbornou volbou.

Při výběru rybiček do zahradního jezírka platí, dvakrát měř, jednou řež

Pořizování rybiček do zahradního jezírka nemusí být zrovna levnou záležitostí, proto je dobré věnovat jejich výběru pečlivou pozornost a nastudovat si o nich co nejvíce informací.Snadno by se vám totiž mohlo stát, že by se nevhodně zvolené rybičky mohly požrat navzájem, zdevastovat vám vaše milované lekníny anebo třeba po několika dnech umřít, protože jste jim neposkytli dostatečnou péči. Proto pokud si nejste jisti svým výběrem nebo tím, zda máte všechny informace, které potřebujete, zapátrejte v knihách, na internetu anebo zajděte do některé z renomovaných prodejen akvarijních rybiček a rybiček do zahradních jezírek, kde vám jistě rádi poradí. Výběr rybiček do zahradního jezírka sice může být zdlouhavý, náročný a finančně nákladný, výsledek ale vždy stojí za to. Rybičky vaše zahradní jezírko oživí, ozvláštní a zabaví děti i dospělé.

publikováno: 17. 7. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.