Rýmovník, šalvěj nebo plicník lékařský. Bylinky, které vám uleví od nachlazení
V období podzimu na nás téměř všude číhá rýma nebo nachlazení. Začíná přituhovat a naše tělo se ne vždy dokáže nemoci dobře bránit. Nechcete se zbytečně dopovat léky a utrácet za ně mnoho peněz? Poradíme několik bylinek, které s nachlazením zatočí. Zkuste rýmovník, šalvěj nebo plicník lékařský.
Rýmovník
Rýmovník je zázračná bylinka proti rýmě. Lze si ji vypěstovat v květináči a mít ji při nachlazení neustále k dispozici. Rýmovník má vejčité, zelené a chlupaté listy. Můžete si koupit již vyrostlý rýmovník v zahradnictví nebo sazeničky a vypěstovat si ho sami. Rýmovník má rád světlo a teplo, ideálním místem pro něj bude pokojový parapet. Zalévat byste ho měli jen tehdy, kdy je hlína opravdu suchá. Rozhodně rýmovní nepřelévejte. Pěstovat ho můžete po celý rok.
Rýmovník a jeho využití
Rýmovník má na dýchací cesty má velmi blahodárné účinky. Bylinka dokáže ochránit před nachlazením, ulehčuje ucpanému nosu nebo pomáhá na bolest v krku. Listy z rýmovníku se žvýkají nebo se z nich dělá čaj. Vůně rýmovníků může připomínat směs meduňky, mentolu, kafru nebo eukalyptu. Často se doporučuje si list rýmovníku utrhnout a přičichávat, a to nejlépe před spaním a během dne. Při začínající rýmě můžete list rýmovníku nosit s sebou v kapse a opakovaně přičichávat.
Přečtite si více informací o rýmovníku a jeho léčivých účincích.
Šalvěj
I šalvěj je léčivá bylina vhodná při léčení nachlazení. Má fialové květy a může dosahovat až 70 cm. Pěstovat ji můžete na zahradě i v květináči doma. Konce výhonků šalvěje je třeba zaštipovat, při odkvětu je dobré věty ostříhat. Pokud nyní pěstujete šalvěj na zahrádce, měli byste bylinku přikrýt chvojím, protože nemá ráda zimu. Jestli máte šalvěj v květináči, dopřejte jí dostatek světla.
Šalvěj a jeho účinky
Z listů šalvěje si můžete uvařit čaj při nachlazení, jelikož zklidňuje kašel, rýmu a odvádí hleny z dechových orgánů. Jako odvar šalvěj lze použít při zánětech v krku, jako obklad při bolestech hlavy. Využívá se i při plicních chorobách. Celkově bylinka posílí tělo, působí také jako prevence proti nachlazení. Má však mnoho dalších léčivých účinků – pomáhá při nadýmání i nemocí jater, zánětech zubů a dásní, jako prevence mrtvice apod.
Plicník lékařský
Plicník lékařský je vytrvalá bylinka s růžovými až modrofialovými květy vysoká 15-30 cm. Plicník se objevuje v listnatých lesích i na křovinatých stráních. Sběr plicníku probíhá od dubna do května, poté se využívá se jako výborný domácí lék. Květy voní sladce i dobře chutnají. Nejlépe se plicníku na zahradě daří v polostínu, je potřeba jej neustále zalévat. Trsy můžete množit nejen na jaře, ale i nyní na podzim.
Plicník lékařský – hojí a posiluje plíce
Plicník posiluje a hojí plíce ze všech léčivých bylin nejúčinněji. Látky, které plicník obsahuje, jako jsou Vitamín C, třísloviny a minerální látky, usnadňují při nachlazení odkašlávání, mají protizánětlivé a desinfekční účinky. Odvar léči záněty průdušek, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Jak zařídit dětský pokoj? Pracujte chytře s prostorem, barvami i kreativními doplňky
Zařídit dětský pokoj není žádná legrace. Dítěti chcete dopřát nejen prostor na hraní, ale také klidné místo pro… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...