Rýmovník, šalvěj nebo plicník lékařský. Bylinky, které vám uleví od nachlazení


nachlazení

V období podzimu na nás téměř všude číhá rýma nebo nachlazení. Začíná přituhovat a naše tělo se ne vždy dokáže nemoci dobře bránit. Nechcete se zbytečně dopovat léky a utrácet za ně mnoho peněz? Poradíme několik bylinek, které s nachlazením zatočí. Zkuste rýmovník, šalvěj nebo plicník lékařský.

Rýmovník

Rýmovník je zázračná bylinka proti rýmě. Lze si ji vypěstovat v květináči a mít ji při nachlazení neustále k dispozici. Rýmovník má vejčité, zelené a chlupaté listy. Můžete si koupit již vyrostlý rýmovník v zahradnictví nebo sazeničky a vypěstovat si ho sami. Rýmovník má rád světlo a teplo, ideálním místem pro něj bude pokojový parapet. Zalévat byste ho měli jen tehdy, kdy je hlína opravdu suchá. Rozhodně rýmovní nepřelévejte. Pěstovat ho můžete po celý rok.

Rýmovník a jeho využití

Rýmovník má na dýchací cesty má velmi blahodárné účinky. Bylinka dokáže ochránit před nachlazením, ulehčuje ucpanému nosu nebo pomáhá na bolest v krku. Listy z rýmovníku se žvýkají nebo se z nich dělá čaj. Vůně rýmovníků může připomínat směs meduňky, mentolu, kafru nebo eukalyptu. Často se doporučuje si list rýmovníku utrhnout a přičichávat, a to nejlépe před spaním a během dne. Při začínající rýmě můžete list rýmovníku nosit s sebou v kapse a opakovaně přičichávat.

rýmovník

Přečtite si více informací o rýmovníku a jeho léčivých účincích.

Šalvěj

I šalvěj je léčivá bylina vhodná při léčení nachlazení. Má fialové květy a může dosahovat až 70 cm. Pěstovat ji můžete na zahradě i v květináči doma. Konce výhonků šalvěje je třeba zaštipovat, při odkvětu je dobré věty ostříhat. Pokud nyní pěstujete šalvěj na zahrádce, měli byste bylinku přikrýt chvojím, protože nemá ráda zimu. Jestli máte šalvěj v květináči, dopřejte jí dostatek světla.

Šalvěj a jeho účinky

Z listů šalvěje si můžete uvařit čaj při nachlazení, jelikož zklidňuje kašel, rýmu a odvádí hleny z dechových orgánů. Jako odvar šalvěj lze použít při zánětech v krku, jako obklad při bolestech hlavy. Využívá se i při plicních chorobách. Celkově bylinka posílí tělo, působí také jako prevence proti nachlazení. Má však mnoho dalších léčivých účinků – pomáhá při nadýmání i nemocí jater, zánětech zubů a dásní, jako prevence mrtvice apod.

Plicník lékařský

Plicník lékařský je vytrvalá bylinka s růžovými až modrofialovými květy vysoká 15-30 cm. Plicník se objevuje v listnatých lesích i na křovinatých stráních. Sběr plicníku probíhá od dubna do května, poté se využívá se jako výborný domácí lék. Květy voní sladce i dobře chutnají. Nejlépe se plicníku na zahradě daří v polostínu, je potřeba jej neustále zalévat. Trsy můžete množit nejen na jaře, ale i nyní na podzim.

Plicník lékařský – hojí a posiluje plíce

Plicník posiluje a hojí plíce ze všech léčivých bylin nejúčinněji. Látky, které plicník obsahuje, jako jsou Vitamín C, třísloviny a minerální látky, usnadňují při nachlazení odkašlávání, mají protizánětlivé a desinfekční účinky. Odvar léči záněty průdušek, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest.

publikováno: 28. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.