Rýmovník: Všestranný pomocník nejen v boji s rýmou

Rýmovník: Všestranný pomocník nejen v boji s rýmou

Bojujete každý měsíc s rýmou? Máte dojem, že se ve vašem případě jedná o rýmu chronickou, a že už vám nic nepomůže? Pak zkuste rýmovník. Tahle nenápadná rostlinka s vejčitými listy totiž umí přímo zázraky. I proto se jí často přezdívá lékař v květináči. 


Jak na rýmovník a pěstování?

Rýmovník (latinsky Plectranthus argentatus) je pokojová rostlina velmi nenáročná na pěstování. K prospěšnému růstu jí bohatě postačí, když květináč s hlínou umístíte na nějaké slunné místo a rostlinku jednou za čas zalejete. Naopak si ale budete muset dát pozor na ostré polední slunce nebo na přílišné přelévání či přehnojování. V zimě zase rostlince nesvědčí studený průvan nebo příliš časté a dlouhé větrání v mrazivém vzduchu. Ten by jí mohl stejně jako ostré slunce nenávratně poškodit.

Rýmovník je poslední léta velkým hitem nejen mezi zahrádkáři, ale také mezi bylinkáři nebo všemi lidmi, co si doma rádi sem tam zasadí nějakou pokojovou rostlinu. Proto se roztrhl pytel i s její nabídkou. Měli byste ji proto bez problémů sehnat v zahradnictví nebo ve specializovaných prodejnách. Případně se poptejte mezi příbuznými či přáteli, zda se mezi nimi nenajde nějaký šikovný zahradník či bylinkář, který by vám rostlinku k rozmnožení poskytl.

A jak se rýmovník rozmnožuje? Řízkováním. V praxi to funguje tak, že dostanete řízek rostlinky, se kterým lze naložit dvojím způsobem. Buď ho můžete ihned zasadit do písčité půdy a počkat, až se chytí tam, nebo ho můžete ponořit do nádoby se studenou vodou a vyčkat, zda nezapustí kořínky. Pak už je to jednoduché. Rýmovník stačí jednou za čas jemně zkrátit, občas pohnojit nebo v případě potřeby na jaře přesadit do většího květináče. A to je vše, za málo péče budete mít opravdu hodně parády.

Rýmovník si můžete zasadit na zahradě.

Rýmovník a použití: Zatočte s rýmou přírodní cestou

A teď konečně k tomu, proč je rýmovník tak oblíbený. Je to totiž takový nenápadný domácí lékař, který umí léčit rýmu. Astmatikům nebo lidem s dýchacími obtížemi pomáhá už jen přítomnost rostlinných silic ve vzduchu. Abyste ale s rýmou skutečně zatočili, budete muset udělat něco víc, než jen kolem květináčku s rýmovníkem chodit. Použití je velmi snadné. Utrhněte si list rýmovníku, přehněte ho, promněte v ruce a voňte, čichejte a přikládejte na nos. Dýchací cesty by se měly zklidnit a vám by se mělo ulevit. Další použití je vzít si rýmovník s sebou na cesty. Dejte si ho do kabelky do ubrousku, a k tomu voňte, jakmile to na cestách jen bude možné. Rýmovník bude taková vaše lékárna, kterou budete mít vždycky u sebe.

Někteří znalci také doporučují v případě rýmy vzít celý list rostliny, umýt ho pod vodou, vložit do úst a jemně požvýkat, dokud se nevytvoří kašička. Silice by se měly brzy dostat do oběhu a následně uvolnit nosní sliznici. A nakonec je tu ještě jeden tip. Utrhněte si tři lístky rýmovníku, vložte je do hrnečku a zalijte vařící vodou. Nechte 10-15 minut louhovat, poté slijte a popíjejte jako čaj. Uvolněné éterické oleje by vám měly brzy pomoci ulevit od protivné rýmy.

Rýmovník pomáhá bojovat s příznaky rýmy a nachlazení.

 

A pokud toužíte po tom, užívat rýmovník dlouhodobě a takříkajíc preventivně, zkuste si vyrobit tinkturu. Recept je snadný, zabere jen chviličku, ale pro vaše zdraví i celkovou imunitu udělá velkou parádu.

 

Domácí tinktura z rýmovníku

Co budeme potřebovat?

  • čirý 80% alkohol (vodka, slivovice...)
  • hrst listů z rýmovníku
  • čistá uzavíratelná sklenice

Jaký je postup?

Listy rýmovníku si omyjte a v případě že jsou velké, nakrájejte nebo natrhejte je na menší kousky. Pomůžete tím rostlince uvolnit víc vonných silic. Listy vložte na dno uzavíratelné nádoby a zalijte vysokoprocentním alkoholem tak, aby byly všechny listy ponořené. Sklenici uzavřete, protřepejte a dejte na tmavé místo, například do komory nebo na kuchyňskou linku pod utěrku. Pokud možno každý den sklenicí protřepejte, aby listy nehnědly, ale stále uvolňovaly vonné silice.

Tinkturu můžete nechat louhovat až tři měsíce, minimálně však čtyři týdny. Tekutinu následně slijte do čisté nádoby a užívejte. Každý den můžete dávkovat až 30 kapek pro jednu osobu, a to například jen tak do čisté vody, čaje nebo čerstvé ovocné šťávy. Tinktura z rýmovníku slouží jako preventivní ochrana před rýmou i jako účinný bojovník s nedostatečnou imunitou.

Rýmovník a použití, které vás ohromí

Posledním důvodem, proč stojí za to, pustit si rýmovník do života, je ještě jedna jeho skvělá vlastnost. A to odpuzování hmyzu. Komáři, stejně jako mouchy nebo dokonce moly totiž nemají výpary a vůni rýmovníku příliš v lásce. Na okno si tak stačí postavit dostatečně vzrostlé rostlinky rýmovníku a čekat zda obtížného hmyzu u vás doma opravdu ubyde. Rostlinu můžete zkusit zkombinovat ještě například s dalšími spolehlivými přírodními odpuzovači hmyzu, jako jsou máta, citrónová tráva nebo rozmarýn a uvidíte, že letos třeba prožijete poklidné léto bez nepříjemného hmyzu.

Rýmovník můžete kromě odbourávání rýmy použít také v kuchyni, a to třeba místo podobně voňavého šalvěje. Jeho bylinkářské možnosti jsou zkrátka neomezené, tak si ho doma určitě zasaďte a vyzkoušejte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...