S modernizací koupelny pomohou obkladové panely


S renovací koupelny pomohou obkladové panely

Obnova okoukaného, zašlého a již více nevyhovujícího vzhledu koupelny dokáže bydlení velmi zpříjemnit. Možností, jak dosáhnout očekávaného výsledku, je spousta, některé jsou méně časově a finančně náročné, jiné více. Obkladové panely do koupelny mohou koupelně dodat punc novoty a designové změny. Jaké jsou a jaké mají přednosti a nedostatky?

Obkladové panely do koupelny jsou často zmiňovány ve spojitosti s rekonstrukcí klasického panelákového umakartového jádra, co v dnešní době nesplňuje estetické, ani hygienické nároky. Obkladové panely do koupelny se tak v tomto případě jeví jako nejdostupnější řešení. Pro potřeby koupelen (tedy vlhkého prostředí) se vyrábí především z plastu či ze speciálně upravených dřevin a dřevovláknitých desek. Lze jimi také snižovat strop či jinak řešit dispozice prostoru, kdy není možnost přistoupit k větším stavebním zásahům.

Jak se obkladové panely do koupelny instalují?

Montáž obkladových panelů je snadná – povětšinou se nalepí na podkladový materiál, kterým může být nejen zmiňovaný umakart, ale také dlaždice, sádrokarton, beton a další běžně využívané typy. Některé obkladové panely, především takové, které jsou určeny pro jiné prostory než je koupelna, mohou být montovány i s pomocí speciálních nasazovacích systémů (typ pero a drážka) či šroubů.

Obkladové panely do koupelny věrně imitují keramický obklad (případně jiný materiál), a tak jsou doporučovány jako jedna z alternativ tradičního řešení. Rozměry, v nichž jsou obkladové panely do koupelny vyráběny, se obvykle pohybují okolo 250 cm x 130 cm (tloušťka zhruba 3 mm). Bývají také opatřeny voděodolnou glazurou.

Obkladové panely do koupelny – přednosti a nedostatky

Co se týče předností, které jsou pro obkladové panely do koupelny typické, pak určitě není třeba připomínat jednoduchost instalace, díky které je renovace stěn snadnou záležitostí. K dalším výhodám se řadí také obrovská paleta vzorů, materiálů a dekorů, které umožňují obnovit vzhled koupelny i v méně obvyklém stylu. Pyšní se také nenáročnou údržbou a schopností zvukově a tepelně daný prostor izolovat. Na druhé straně jsou obkladové panely do koupelny poměrně drahé – od přibližně 200 Kč/m2, luxusnější varianty začínají na přibližně 1000 Kč/m2.

U levnějších druhů je vytýkána také nestálost z hlediska barevného provedení, zvláště v místech, kde vede potrubí s teplou vodou. Obkladové panely do koupelny jsou také často považovány za dočasné řešení, protože problémy s umakartem jako takovým neodstraní, pouze potlačí jeho projevy.

Obkladové panely do koupelny pomohou s renovací, nenahradí však komfort kompletně zděného jádra. I tak jsou ale zajímavou možností, jak si zpříjemnit bydlení zmodernizováním koupelny. Před jejich výběrem je však potřeba zodpovědět si otázku, zda se daná investice vyplatí a nebude lepší přistoupit ke komplexním a stavebním úpravám. To je však potřeba zvážit především s přihlédnutím na celkovou kondici této místnosti.

publikováno: 26. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.