Samolepicí tapety a folie – renovace a dekorování nábytku


samolepicí tapety

Máte doma starší nábytek, který by si zasloužil renovaci, ale nechce se vám do něj příliš investovat? Nebo chcete proměnit ráz interiéru a proměnit strukturu skříní, dveří či jiných ploch? Jednoduchým řešením je pořízení kvalitních samolepicích tapet čili fólií, které se snadno instalují a vynikají svými vlastnostmi. Na trhu narazíte na různé samolepicí tapety v odlišné kvalitě i cenových hladinách. Pojďme se zaměřit na to, jak samolepicí tapety vybírat a jak je správně nainstalovat.

Samolepicí tapety se na zeď příliš nehodí

Často se na nás obracíte s dotazem, jsou-li samolepicí tapety vhodné i na zeď. Musíme vás zklamat, ale nejsou. Samolepicí fólie totiž dobře drží, ale jen na velmi hladkém povrchu, což u stěn nebývá zvykem. Na zdi budete muset dále používat klasické tapety v kombinaci s kvalitním lepidlem na tapety. Samolepicí fólie by se začaly brzy odlupovat. Kde tedy tento typ tapet nachází své využití a proč o jeho pořízení uvažovat? Samolepicí tapety se hodí pro:

 • renovace nábytku, dveří či oken – zakryjí nedostatky,

 • aranžérské práce a dekorování,

 • vytváření drobných detailů,

 • cenově dostupnou imitaci různých povrchů a materiálů.

Skryjte poškozené části nábytku pomocí samolepicí fólie

Samolepicí tapety se používají především jako cenově dostupný prostředek pro snadnou renovaci a opravu starého či poškozeného nábytku. Máte doma stůl, skříň, dveře či okna, na kterých se původní povrchová úprava začala odlepovat, nebo je zdobí nepěkné škrábance či rýhy? Pořiďte si samolepicí fólie.

Vyzkoušejte také tekuté tapety

Vyberte si tapetu s vhodným potiskem, zastřihněte do požadovaného tvaru a velikosti a na hladké a očištěné místo nalepte. Váš nábytek bude vypadat jako nový a všechny estetické nedostatky se zakryjí. Nalepení fólií zabere jen několik minut a pořizovací náklady nejsou vysoké.

Nůžky

Samolepicí tapety si zastřihnete do požadavané velikosti a tvaru.

Samolepicí fólie se snadno udržují a jsou omyvatelné

Zmiňované tapety nevynikají jen nízkou cenou a snadnou instalací, ale také svými vlastnostmi. Fólie jsou odolné vůči vlhkosti a otěru, takže na povrchu vydrží dlouhou dobu. Při případném poškození původní tapetu snadno odstraníte a nahradíte novou. Nalepovací tapety jsou vodou omyvatelné, takže se snadno udržují. U speciálních typů fólií je možné i mechanické čištění.

Abychom ale nezůstávali jen u výhod, zmiňme i nevýhody samolepicích fólií. Můžete je lepit jen na rovné, hladké a očištěné povrchy, v opačném případě nebudou držet a začnou se odlepovat. Problém může nastat i při snaze o polep větších ploch. Zatímco lepení fólií na malé plochy je jednoduché, u větších je mnohdy až nemožné a komplikované.

samolepicí tapety

Vyberte si fólii libovolné barvy, nabídka je pestrá.

Druhy samolepicích tapet

Pokud jste se na nabídku samolepicích fólií už podívali, dáte nám za pravdu, že výběr je opravdu rozsáhlý. Výrobci se neustále předhání a neustále představují nové vzory, textury i materiály. Vybrat si můžete mimo jiné:

 • jednobarevné tapety,

 • tapety s potiskem,

 • tapety s přírodními motivy a texturami,

 • fólie s imitací kamene, cihly, keramiky,

 • imitace kovu,

 • fólie se zrcadlovým efektem,

 • tapety s 3D texturou,

 • a mnohé další.

Až budete příště vybírat způsob renovace staršího nábytku nebo dekorování interiérových prostorů, popřemýšlejte nad využitím samolepicích tapet. Snadno se s nimi manipuluje, jsou levné a dobře vypadají. Přečtěte si také náš čláenk o vliesových tapetách, které jsou vhodnou alternativou.

publikováno: 20. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.