Samolepky na zeď – snadné oživení interiéru


Samolepky na zeď – snadné oživení interiéru

Čas od času se každému obyvateli bytu či domu stane, že zatouží po přeměně prostředí, v němž žije. Té je možno dosáhnout všelijak. Od přestavby nábytku až k nákladným rekonstrukcím, které mnohdy zahrnují i stavební úpravy. Není nutné začít hned uvažovat takto radikálně. Stačí využít trendu, který pronikl do tuzemských domácností – samolepky na zeď.

Nedostatek financí, času i vůle může jakýkoliv nápad na změny v bydlení překazit. Na druhé straně je však proměna vítána, protože podpoří psychiku člověka. Tak jako odborníci doporučují ulevit si od stereotypu například v práci novým uspořádáním složek na pracovní ploše počítače, tak i v rámci bydlení je potřeba vyslyšet signály, že se něco přestává líbit. Samolepky na zeď jsou k dostání v různých formátech, a tak může být výsledek méně i více patrný. Lze je využít nejen na zdi, ale také na nábytek, sklo, zrcadla či podlahu.

Samolepky na zeď jsou moderní dekorace

Samolepky na zeď umožní oživit jakoukoliv místnost, jsou tak velmi neotřelou dekorací, kterou lze taktéž zakrýt nedostatky, s nimiž se daný prostor potýká. Vybledlá malba, zastaralý vzhled či fádnost – to vše mohou samolepky na zeď vyřešit. Navíc oproti jiným způsobům dekorace ve formě váz, keramických postaviček a jiných oblíbených artiklech nejsou lapačem prachu, který mnohdy bývá nejen nevkusný, ale také práci přidělávající.

Existuje nesmírně pestrá škála vzorů, barev a movtivů, mezi kterými je možné samolepky na zeď vybírat. Od jednoduchých geometrických obrazců, po složitější několikadílné výjevy až k velkým fotografiím, které mohou v matné úpravě vypadat jako elegantní obraz.

Aplikace samolepky na zeď není složitá

Samotné lepení nezabere moc času. Stačí se jen nechat vést instrukcemi, které obdržíte k zakoupené samolepce. Nákup se doporučuje provést ve specializovaných obchodech. V poslední době se objevily samolepky pochybného původu, které jsou k dostání opravdu za pakatel, ale mnohdy nedrží na stěně tak, jak by měly, nebo po čase kompletně odpadnou.

Jak tedy postupovat při lepení samolepky na zeď?

1/ Nechte samolepku aklimatizovat alespoň půl hodiny. Pokud jste ji zakoupili smotanou, pak ji položte na rovný povrch, aby měla šanci se sama co nejvíce narovnat.

2/ Povrch zdi je nutné důkladně očistit. Je třeba ho zbavit nečistot, prachu, smítek a mastnoty. Nevhodné jsou také nerovnosti, které je třeba vyřešit například s pomocí smirkového papíru.

3/ Místo, kam chcete samolepku nalepit, si označte tužkou. Přiložte tedy nejprve samolepku na zkoušku a hledejte vhodnou pozici. Až ji najdete, vyznačte si body, které pomohou zachovat zamýšlenou pozici i při lepení samolepky na zeď.

4/ Při lepení postupujte opatrně. Podkladový materiál, na kterém je samolepka umístěna, odstraňujte zároveň s postupným přikládáním samolepky na zvolené místo. Po celou dobu též samolepku uhlazujte. Až odstraníte podkladový papír, vyhlazujte znovu. Jestliže se i tak na samolepce vytvořily bubliny, je možné je propíchnout tenkým špendlíkem. Bublina tak splaskne a po vpichu nezůstanou žádné stopy, které by samolepku jakkoliv hyzdily. 

Samolepky na zeď dokážou dodat interiéru svěží a moderní vzhled. Vždy však vybírejte s rozmyslem, aby se daný motiv do místnosti hodil. Ve výsledku totiž může nevhodně vybraná samolepka působit „jak pěst na oko“.

 

publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.